آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81246
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1394 12:21
تعداد بازدید : 963

آلفابت دو شرکت زیرمجموعه در زمینه زیست فناوری دارد

غول اینترنت جهان در حال شکل دادن تیمی برای توسعه لنزهای تماسی هوشمند و تیم دیگری برای ابتکارات در زمینه سلامتی است و قصد دارد از این پس، به جای انجام این پروژه ها در محدوده پروژه های آزمایشگاهی آنها را در قالب یک شرکت مستقل پیش ببرد.


نسترن صائبی
سرگئی برین، یکی از بنیانگذاران گوگل اعلام کرد که تیم فعال در این زمینه ها که به «گروه علوم زندگی» مشهورند، تجربه های بسیار خوبی از کار در لابراتوارهای ایکس گوگل گرفته اند و به اصطلاح باید فارغ التحصیل شوند. این افراد قرار است شرکتی را تحت لوای کسب وکار یا هولدینگ «آلفابت» تاسیس کنند و به کارها و پژوهش های خود در زمینه زیست فناوری ادامه دهند. 
برین همچنین گفت که اندی کونراد، زیست فناور مولکولی که از سال 2013 به لابراتوار ایکس گوگل پیوسته است، مدیرعامل این شرکت خواهد شد. 
برین عنوان کرد: در حالی که ساختار گزارش دهی این شرکت متفاوت خواهد بود، سعی می کنیم که همان استراتژی ها و اهداف را در این شرکت نیز ادامه دهیم. افراد متخصص همکاری خود با شرکت های علوم زندگی ادامه خواهند داد و فناوری های نوینی را از مرحله ایده های بخش تحقیق و توسعه یا R&D به مرحله آزمایش های بالینی برسانند و در نهایت امیدواریم که بتوانند در تشخیص، جلوگیری و مدیریت بیماری ها گام بزرگی بردارند. 
این اقدام نشانگر آن است که از دید گوگل، برخی از ابتکارات علوم زندگی –همانطور که انتظار داشتیم- آنقدر پرورش داده شده اند که می توانند به عرصه تجاری سازی بروند. همچنین این حرکت در حالی انجام شد که دو هفته پیش، گوگل خبر از تغییرات اساسی در شرکتش را داد. براساس این تغییر و تحولات، گوگل از شرکت به یک هولدینگ به نام آلفابت تبدیل خواهد شد که شامل چند شرکت متعدد شامل کسب وکار وب سنتی وب (جست وجو، مپز، یوتیوب، آندروید)، نست (گروه وسایل خانگی گوگل) و فایبر (سرویس ارایه اینترنت پرسرعت گوگل) می شود. در همین راستا نیز لابراتوار ایکس گوگل که وظیفه انجام پروژه هایی چون خودروی بدون سرنشین و توربین های بادی به صورت یک شرکت تابعه و مجزا در داخل هولدینگ آلفابت به کار خود ادامه خواهد داد. 
برین اشاه کرد که گروه علوم زندگی که هم اکنون با ایکس شناخته می شود، روی پروژه های پلات فورم تشخیصی نانو (nanodiagnostics)، مانیتور قلبی و فعالیت بدنی و مطالعات Baseline کار خواهد کرد.  با این حال، به نظر می رسد که آلفابت، دو شرکت سلامت محور در زیر لوای خود خواهد داشت: شرکت علوم زندگی جدید و کالیکو (Calico)  که شرکت جداگانه ای است که گوگل در سال 2013 آن را تاسیس کرده و کار آن تحقیق روی مسایل سلامتی مرتبط با افزایش سن است. 
سرگئی برین در پستی در گوگل پلاس در مورد تیم علوم زندگی این شرکت نوشت: سه سال پیش بود که پروژه ای را آغاز کردیم که در آن به توسعه لنز تماسی پرداختیم که می توانست اطلاعات را پردازش کند. برای این کار، تیم علوم زندگی را با ماموریت توسعه فناوری های جدید در زمینه مراقبت های بهداشتی تشکیل دادیم و من تصورش را نمی کردم که این پروژه به این زودی به پیشرفتی چشمگیر دست پیدا کند. من نمی توانم پتانسیل ابتکار عمل این تیم را ارزیابی کنم، زیرا پتانسیل این افراد به شدت زیاد است. این تیم تعهدات بزرگی دارند و خوشحالم که اعلام کنم تیم علوم زندگی در حال حاضر آماده فارغ التحصیل شدن از آزمایشگاه ایکس ما و تبدیل شدن به یک شرکت زیرمجموعه مستقل آلفابت، با مدیریت اجرایی اندی کنراد است. 

   Baseline پروژه ای برای جلوگیری از بیماری
از آنجاکه این کمپانی در حال انجام تحقیقاتی در مورد انسان ها و در سطح مولکولی و ژنتیک برای یافتن الگوی انسان سالم است، روی پروژه BaseLine کار می کند. این پروژه هنوز در روزهای ابتدایی خود قرار دارد و غول جست وجو در این راه در حال جمع آوری اطلاعات بیش از 175 نفر است که در آینده نزدیک و با پیشرفت پروژه این تعداد به هزاران نفر افزایش خواهد یافت. تا حدود دو هفته پیش، این پروژه توسط اندرو کونراد زیست شناس هدایت می شود که پیش از این نیز پروژه ای را برای انجام آزمایش های ارزان قیمت برای تشخیص بیماری ایدز رهبری کرده است. براساس گزارش منتشر شده در وال استریت ژورنال، تیمی که هم اکنون در آزمایشگاه های گوگل ایکس روز این پروژه در حال کار هستند، در حدود 70 تا 100 نفر تخمین زده می شود که شامل متخصصانی از رشته های فیزیولوژی، بیوشیمی، فیزیک نور، تصویربرداری و بیولوژی مولکولی می شود.
این پروژه با جمع آوری های نمونه های مختلف آغاز خواهد شد و سپس گوگل با پردازش اطلاعات جمع آوری شده و همچنین استفاده از اطلاعات خود الگوها و معیارهای بیولوژیکی را برای سنجش افراد سالم خواهد یافت که از این رو می توان امیدوار بود تا با استفاده از یافته های این پروژه روش های سریع تری را برای تشخیص بیماری ها و درمان آن به دست آورد. معیارهای بیولوژیکی معمولا در مراحل آخر بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند. دست اندرکاران پروژه، Baseline را یک پروژه طولانی مدت می دانند که نتایج تحقیقات شان را منتشر نمی کند و مخصوصا در اختیار شرکت های بیمه قرار نمی دهند. پروژه Basline حدود یک ماه پیش آغاز شده و در اولین مرحله آن متخصصان در حال جمع آوری نمونه های ادرار، خون، بزاق و اشک داوطلبان شرکت در این پروژه هستند. نمونه هایی از بافت های سلولی در مراحل بعدی از داوطلبان گرفته خواهد شد. کارشناسان هدف از این پروژه را بالا بردن آمادگی انسان در برابر انواع بیماری ها عنوان کرده اند، از این رو مهم ترین فاکتور در مورد سنجش سلامت یک انسان، آشنایی با الگوهای سلامت در انسان ها است.

   کالیکو، پروژه ای برای جلوگیری از پیری
شاید برای خیلی ها مساله افزایش طول عمر انسان دور از ذهن باشد، اما باید توجه داشت که در همین 100 سال اخیر، میانگین طول عمر انسان، 20 سال افزایش یافته است. گوگل معتقد است که تا زمان حاضر، تکنولوژی در این زمینه، تنها توانسته اندکی در مورد کمیت عمر انسان موفقیت کسب کند، ولی در مورد کیفیت سال های عمر انسان کار جدی نتوانسته صورت دهد.
لری پیج، مدیرعامل گوگل نیز اعتقاد دارد که حل کردن معمای یک سری از بیماری ها مثل سرطان، امید به زندگی را افزایش نخواهد داد. به عقیده او سرطان تنها یک نشانه است و باید خود پدیده سالخوردگی را به عنوان بیماری اصلی در نظر گرفت و درمان کرد.
این شرکت با توجه به اینکه تجربه هایی در زمینه سینگولاریتی یا تکینگی دارد، خیلی هم با حوزه مبارزه با سالخوردگی بیگانه نیست. 
در واقع، گوگل داده های مورد نیاز را تامین می کند، نه فقط از آن دست داده هایی که در اختیار همگان است، بلکه داده ها در فرمت ها و گونه های مختلف از داده های مربوط به جست وجوها گرفته تا داده های GPS و در حقیقت داده های مربوط به هر وسیله الکترونیکی که اطلاعاتی را در مورد شما ثبت کند.
کالیکو در حقیقت یک پروژه بلند مدت بوده و همانند Baseline تازه اول راه است. در حال حاضر، آرتور لوینسون، مدیرعامل سابق شرکتی فعال در زمینه بیوتکنولوژی، موسوم به جینتک، رهبری کالیکو را بر عهده دارد.
ظاهرا تمرکز اصلی روی ترکیبی از درمان های پزشکی و استفاده از فناوری نانو خواهد بود. البته راه حل های دارویی و پزشکی اولویت بیشتری خواهند داشت. این کار یک دلیل ساده دارد و آن هم این است که به بسیاری از ما آنقدر فرصت زندگی می دهد تا بتوانیم در آینده از فناوری های پیشرفته تری نظیر فناوری نانو هم استفاده کنیم. درمان های دارویی می تواند هم در سطوح سلولی و ژنی و هم به صورت تزریقات باشد. کاربرد نانوتکنولوژی می تواند در قالب استفاده از ربات هایی بسیار ریز باشد که سلول های ما را ترمیم کرده و یا به اعضای بدن مان یاری می رسانند.

منابع: BusinessInsider و TheVerge


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :