آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8180
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1391 2:31
تعداد بازدید : 693

آخرین وضعیت ثبت دامنه‌های اینترنتی

ir، دامنه پیشتاز در ایران

شمار دامنه های اینترنتی ثبت شده در ایران به 255هزار و 143 مورد رسید و در این میان همچنان دامنه کشوری “دات آی آر” بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده که با الزام دستگاه های اجرایی برای استفاده از این دامنه به زودی نیز رشد چشمگیری را در ثبت دامنه ir شاهد خواهیم بود.

براین اساس شمار دامنه‌های اینترنتی به ثبت رسیده در مرکز دانش‌های بنیادی با پسوند لاتین دات ir هم اکنون 245 هزار و 922 دامنه است که با این وجود، بیشترین دامنه‌های اینترنتی که در کشور به ثبت می رسد مربوط به دامنه لاتین ir است و تقاضا برای دامنه فارسی ایران هنوز چشمگیر نیست.

از میان دامنه‌های اینترنتی فعال در کشور حدود سه هزار و 841 دامنه اینترنتی با پسوند فارسی نقطه ایران - دات ایران - فعال است که این آمار از کاهش فعالیت آدرس‌های با این پسوند طی ماه‌های اخیر حکایت دارد.

همچنین دو هزار و 694 دامنه با پسوند co.ir و یک هزار و 540 دامنه اینترنتی با پسوند ac.ir در کشور به ثبت رسیده و فعالیت می‌کند.

هم اکنون 319 دامنه اینترنتی با پسوند gov.ir در کشور فعال است و از دیگر دامنه‌های ثبت شده و فعال در کشور می‌توان به 352 مورد فعالیت دامنه اینترنتی با پسوند sch.ir، حدود 276 مورد ثبت پسوند org.ir، حدود 156 مورد پسوند id.ir و حدود 43 مورد دامنه اینترنتی با پسوند net.ir اشاره کرد.

دامنه اینترنتی (Internet domain) پسوندی است که در بخش‌های پایانی نشانی اینترنتی وبگاه‌ها می‌آید و برای شناسایی سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پسوندهای دامنه‌های اینترنتی هریک برای اهداف و امور خاصی تعریف می شود که مهم‌ترین آن برای هر کشوری پسوند ملی است. هم‌اکنون هر یک از کشورهای جهان دارای یک یا چند پسوند ملی یا دامنه “سطح‌ بالای کد کشوری” هستند که برای سایت‌های آن کشور استفاده می‌شوند.

دامنه سطح‌ بالای کد ایران هم اکنون دات IR است اما دامنه ملی “دات ایران” که امکان نوشتن آدرس‌های اینترنتی با حروف فارسی و از راست به چپ را ممکن می‌کند، نیز به تصویب سازمان نظارت برنامه‌ها و ارقام اینترنتی (آیکان) رسیده که بر اساس آن فعالیت دامنه اینترنتی “نقطه ایران” با پشتیبانی تمامی ورژن‌ها و سیستم‌های روز دنیا ممکن است.

هفته گذشته نیز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نامه‌های جداگانه به دستگاه‌های اجرایی و بانک مرکزی استفاده از پسوند‌های غیر از ir. در پورتال‌های اجرایی را ممنوع اعلام کرد که این موضوع برای بخش بانک و بیمه نیز الزامی خوانده شد.به گفته رضا تقی پور استفاده از پسوند ir. در تمامی سایت‌ها و پورتال‌های بانک‌‌های دولتی و غیر دولتی اجباری است و در غیر اینصورت بانک‌ها باید پسوند فعلی خود را به پسوند ir. تغییر دهند.

هك ‌شدن يا اختلال؛ مشكل جديد سامانه جديد آيكان

حدود دو سال پيش سازمان جهاني نظارت بر نام‌ها و ارقام اينترنتي (آيكان) از برنامه‌ريزي براي افزايش شمار پسوند‌هاي دامنه‌ها خبر داد و قرار بر اين شد كه پسوند‌هاي اينترنتي از 22 مورد افزايش يافته و دامنه‌هاي اينترنتي جديدي به زبان‌هاي مختلف دنيا به اين مجموعه افزوده شود.

همچنین به گزارش ایسنا، عليرضا صالح رييس مركز ثبت دامنه‌هاي آيكان در ايران گفت: مدتي است سامانه‌اي كه آيكان به اين منظور طراحي كرده بود، حدود سه هفته است كه هك ‌شده و يا با اختلال مواجه شده است. وي ادامه داد: در هفته‌هاي گذشته به دليل اين مساله برخي كاربران توانستند به اطلاعات كاربران ديگر دسترسي پيدا كنند كه اين موضوع موجب شد سازمان جهاني آيكان دسترسي كاربران به اين سايت را تا زمان حل اين مشكل قطع كند.

اما مدير ثبت دامنه‌هاي آيكان در ايران در بخش ديگري از صحبت‌هايش درباره‌ي استقبال ايرانيان از اين طرح گفت: تا جايي كه اطلاع دارم هيچ يك از شركت‌هاي خصوصي ايراني علاقه‌اي به سرمايه‌گذاري در اين زمينه نشان ندادند و سازمان فناوري اطلاعات تنها مركزي بود كه به سرمايه‌گذاري در اين زمينه پرداخت. صالح با بيان اين‌كه سازمان فناوري اطلاعات مجري اين طرح در ايران بوده است، ادامه داد: با توجه به اين‌كه سرمايه‌گذاري در اين زمينه بسيار بالا بود و اين حجم سرمايه‌گذاري براي شركت‌هاي خصوصي ريسك بالايي به دنبال داشت، شركت‌هاي خصوصي كشور استقبالي از اين طرح نكردند و اين موضوع بر عهده‌ سازمان فناوري اطلاعات قرار گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :