آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81844
تاریخ انتشار : 10 شهریور 1394 12:2
تعداد بازدید : 979

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

شناسه و کد رهگیری جای ایران‎کد و شبنم را می گیرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشستی خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، گفت: طرح ایران کد طرح من درآوردی بود و ما براساس سیستم بین المللی GS1 دو طرح شناسه و کدرهگیری را دیروز نهایی کردیم که به زودی تصویب و اجرا خواهد شد.


فناوران - محمدرضا نعمت زاده افزود: طی جلسات متعدد و کارهای کارشناسی که برای طرح رهگیری برگزار کردیم، 2 طرح رهگیری و شناسه طراحی شده که هم بتوانیم کالا را بشناسیم و هم بتوانیم آن را رهگیری کنیم و دیروز آخرین جلسه نهایی این طرح با همکاران معاونت اقتصادی و بازرگانی بود. 
وی در ادامه افزود: این طرح آماده است تا در هیات دولت به تصویب برسد و راهکار خوبی برای کنترل واردات، تولید و نظارت توزیع آن در بازار خواهد بود.
نعمت زاده در مورد مشکلات ورود کالای قاچاق از مرزها نیز گفت: متاسفانه با توجه به شرایط مرزی و مشکلاتی که در کشورهای همسایه وجود دارد، شرایط ویژه ای داریم و از آن طرف در جنوب هم مرز طولانی آبی داریم که شاهد قاچاق از مبادی مختلف هستیم.
 بخشنامه جدید برای اصناف
وی همچنین با اعلام تهیه بخشنامه دیگری برای اصناف اظهارداشت: این بخشنامه هنوز اعلام عمومی نشده، اما به اتحادیه ها ارسال شده است و فروشگاه ها طی این بخشنامه مکلف شده اند از کالایی که می خرند مطمئن باشند تا از مبادی رسمی وارد شده و قاچاق نباشد چرا که رهگیری کالا تنها از مبادی ورودی کار ساده ای نیست.
به گفته نعمت زاده طرحی هم برای لوازم خانگی و رهگیری ان در دستور کار است که به زودی اعلام خواهد شد.
وی در مورد پیشگیری از قاچاق گفت: هر هفته یک بار جلساتی را برای طراحی مکانیزم پیشگیری از قاچاق برگزار می کنیم و قانون قاچاق یک بار دیگر در کمیسیون اقتصادی دولت مرور شد و به تایید رسید و هفته پیش تصویب شد و در نهایت به مجلس خواهد رفت.
 تعریف کد 14 رقمی برای کالا
در ادامه مجتبی خسروتاج معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت در مورد جزییات طرح جدید رهگیری و شناسایی کالا گفت: برخی از کالاها در کشور نیاز به شناسه و رهگیری ندارند که اگر این کالاها به هر شکلی وارد شوند مشمول قاچاق محسوب می شوند، پیچیدگی کار زمانی است که مشابه آن کالا در داخل تولید شده باشد و علاوه بر واردات رسمی بخشی از آن قاچاق می شود، اینجاست که وارد بحث شناسایی کالا می شویم. 
وی ادامه داد: اکثر لوازم خانکی حجیم شماره سریال ساخت دارند که وارد کننده می توانند آن را اظهار کند یا آنانکه کد شناسایی ندارند طبق سیستم بین المللی GS1 یک کد 14 رقمی برای کالا تعریف می شود.
وی توضیح داد: مکانیزم این سیستم شبیه جی اس وان است که در دنیا نیز اجرا می شود. بنابراین کد شناسه مورد نظر از زمان تولید در کارخانه خارجی روی کالا درج شده و تنها در گمرک اظهار می شود و دیگر برچسب خاصی در گمرک روی این کالاها درج نخواهد شد.
وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر انتقاد مقام معظم رهبری از ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی در سال های اخیر گفت: من متوجه نشدم که ایشان انتقادی به این قضیه کرده باشند و به نظر من این ادغام و برای کوچک کردن دولت در راستای اصل 44 قانون اساسی کاملا کار درستی است. 
 رکودی بر صنعت حاکم نیست
در ادامه جلسه نعمت زاده افزود: البته اگر دولت بخواهد نقش تصدی گری در امور داشته باشد نیاز است که وزارتخانه ها متعدد باشند؛ همانطور که شوروی سابق اوایل حدود 30 وزارتخانه داشت اما دولت بیشتر باید به سمت سیاست گذاری بپردازد و سیاست گذاری های بخش های صنعت، معدن و تجارت نیز از هم جدا نیستند.وزیر صنعت با بیان این که رکودی بر صنعت حاکم نیست، اظهار کرد: آمار و ارقام نشان از رشد اقتصادی دارد و تنها در بخش هایی که بیشتر مربوط به محصولات با دوام است مردم منتظرند ببینند که توافق چه تاثیری بر قیمت این محصولات خواهد گذاشت. وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تهیه لیست شرکت هایی که ممکن است با ایران همکاری تجاری داشته باشند، ادامه داد: برای این که زودتر به نتیجه برسیم شرکت های خارجی خاصی را مشخص کرده ایم که ببینیم در هر رشته احتمال همکاری با چه شرکت های خارجی وجود دارد که این کار براساس سوابق انجام شده تا اگر مذاکره ای وجود داشته باشد انرژی مان را روی آن بگذاریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :