آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 81853
تاریخ انتشار : 10 شهریور 1394 13:5
تعداد بازدید : 1132

راهکاری برای جلوگیری از اتلاف انرژی

روبـات عزیز! لطفا شلنـگ تخته نینـداز

دانشمندان دانشگاه فناوری چلمرز معتقدند که با کم کردن شتاب روبات های صنعتی، میزان مصرف انرژی را می توان تا 40 درصد کاهش داد و آنها سعی کردند که با بهینه سازی الگوریتم حرکت این روبات ها از میزان اتلاف انرژی در آنها جلوگیری کنند.


Chalmers- روبات هایی که با سرعت زیاد حرکت می کنند و حرکات شان شلنگ تخته ای است هم خودشان دچار مشکل می شوند و هم آدم های اطرافشان را عصبی می کنند. اکنون شرکت جنرال موتورز آمریکا که یکی از غول های خودروسازی و صنایع مرتبط با آن در جهان است برای چاره اندیشی در این راه سرمایه گذاری کرده است. 
تحقیقات تازه نشان می دهد که حرکات سریع و بدون وقفه و خشک روبات ها نه تنها باعث تصادف و اختلال در کار خود آنها مي شود، بلکه 40 درصد انرژی بیشتری را می طلبد. محققان در این تحقیق متوجه شدند که روبات هایی که با الگوریتم های نرم تر کار می کنند و می توانند خود را تطبیق دهند، انرژی بسیار کمتری نسبت به مشابه های عجول خود نیاز دارند. در کارخانه های فعلی، روبات ها با حداکثر سرعت خود به کار مشغولند و گاهی از خط تولید جلو می افتند و باید منتظر بمانند تا همکاران اتوماتیک یا انسانی آنها مرحله کار خود را به اتمام برساند. برای حل این مشکل، کدهای تازه ای توسط این محققان نوشته شد که روبات های صنعتی را به موجودات نرم خوتری تبدیل می کند و این به نفع همه است. 
نیمی از انرژی الکتریکی مصرفی در شرکت عظیم جنرال موتورز، توسط روبات ها مصرف می شود و اگر راهی وجود داشته باشد که این شرکت بتوان این میزان مصرف را نصف کند، حتما برای داشتن کدها و الگویتم ها سرمایه گذاری می کند. این کار اتفاق افتاده به زودی شاهد اجرای آن در بخشی از خطوط تولید جنرال موتورز خواهیم بود. محققان این پروژه اظهار امیدواری کرده اند در راستای جلوگیری از اتلاف انرژی در جهان، این الگوریتم های تازه به زودی در روبات ها به کار گرفته شود تا در سراسر جهان شاهد کاهش مصرف انرژی باشیم.  بازوهای روباتیک، یکی از ارکان کارخانه های صنعتی امروز دنیا در خط مونتاژ هستند که بخش زیادی از اتلاف وقت را از بین برده اند و در صورتی که بتوانند بر اتلاف های انرژی خود نیز چیره شوند، پیشرفت بزرگی در صنایع ایجاد خواهند کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :