آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8266
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 3:39
تعداد بازدید : 586

PETITION

کمپین حمایت از پسوندهای اینترنتی «خلیج فارس» و« پارس» تشکیل شد

کمپین حمایت از پسوندهای اینترنتی با نام های “دات خلیج فارس” و “ دات پارس” در راستای ثبت دامنه های جدید اینترنتی که از سوی موسسه جهانی نام ها و ارقام اینترنتی در حال انجام است، تشکیل شد.

مهر- ثبت دامنه‌های اینترنتی برای سومین بار است که در تاریخ اینترنت اتفاق می افتد و براین اساس سازمان نظارت بر نام‌ها و ارقام اینترنت (آیکان) به پذیرش پسوندهای اینترنتی جدید در گروه پسوندهای عمومی (TOP LEVEL DOMAIN) یا (TLD) اقدام کرده است.
این یک برنامه جهانی است و هر شخص و هر سازمانی در جهان می تواند برای دریافت نام TLD درخواست دهد؛ اما موضوعی که از حساسیت ویژه‌ای برای دولت‌ها برخوردار است نام‌های مورد درخواست درباره اسامی ملی، فرهنگی و مشاهیر کشورهاست.
 با آغاز پذیرش درخواست‌های ثبت پسوندهای جدید اینترنتی از سوی سازمان مدیریت نام‌ها و ارقام اینترنتی – آیکان- که به نوعی مدیریت کل اینترنت را در دست دارد همان‌طور که انتظار می‌رفت، این اقدام پس از 9 سال وقفه (بعد از اضافه شدن پسوندهایی مانند دات آسیا و…) با استقبال گسترده فعالان اینترنتی در سراسر جهان روبه‌رو شد.
با وجود اینکه هنوز اطلاعات دقیق درخواست‌دهندگان منتشر نشده اما گفته می‌شود که بالغ بر دو هزار پسوند جدید اینترنتی در انواع مختلف تجاری، فرهنگی، اجتماعی و غیره ارایه شده که از میان آنها می‌توان به پسوندهای مختص اقوام و اجتماعات خاص نیز اشاره کرد.
برای مثال بسیاری از کلان شهرهای دنیا اقدام به ثبت پسوند اینترنتی با نام شهر خود کرده‌اند که به نوعی به شناساندن شهر و مردمان و کسب و کارهای آن در دنیای اینترنت کمک خواهد کرد.
در این میان ایرانیان نیز با ارایه درخواست برای ثبت پسوندهایی که مستقیما بیانگر ملیت ایرانی است سعی دارند که حضور خود را در دنیای اینترنت ابدی سازند؛ براین اساس ثبت دو پسوند اینترنتی دات پارس (به صورت PARS.) و دات خلیج فارس (به صورت PersianGulf.) که به طور مستقیم برای منافع ایرانیان و به طورعام پارسی زبانان از سوی ایرانیان درخواست شده که در صورت پذیرش توسط آیکان می‌تواند موفقیتی بزرگ برای ایران و افتخاری جاودانه برای ایرانیان محسوب شود.
 براین اساس کاربران اینترنتی ایرانی با دیدن این اسامی به عنوان پسوند پایگاه‌های اینترنت به ملیت و تاریخ پرشکوه خود افتخار کرده و کاربران خارجی نیز شاهد علاقه وافر ایرانیان به این اسامی خواهند بود که خود گواهی بر زنده بودن نام‌های خلیج همیشگی فارس و پارس است.
ثبت این پسوندها در اینترنت به مفهوم ایجاد هزاران وب سایت جدید با این پسوندها و متعاقب آن گسترش این اسامی در اینترنت خواهد بود و هر وب سایتی که تحت یکی از این پسوندها ایجاد شودهزاران بیننده خواهد داشت و این افراد به صورت روزمره با این نام‌ها سروکار خواهند داشت.
 در این راستا کمپینی برای حمایت از پسوندهای اینترنتی خلیج فارس و پارس با توجه به چالش‌هایی که ممکن است با این درخواست‌ها از سوی سایر کشورها روبه‌رو شود ایجاد شده و اعلام کرده که ثبت این پسوندهای اینترنتی به نام ایران حمایت گسترده تمامی کاربران اینترنتی ایرانی را می‌طلبد.
چرا که احتمال می رود پسوند اینترنتی دات PersianGulf به دلیل مناقشات موجود با اعتراض شدید کشورهای حاشیه خلیج فارس مواجه شود و در مورد دات پارس نیز باید گفت که یکی از قواعد آیکان برای پذیرش پسوندهای جدید اینترنتی فقدان تشابه آنها با یکدیگر درحدی که منجر به سردرگمی کاربران اینترنتی شود است، متاسفانه این شباهت در مورد عبارت پارس با عبارت پاریس (Paris.) که ثبت آن توسط شورای شهر پاریس در حال پیگیری است، باعث شده مناقشه‌ای در این زمینه محتمل شود چرا که در شرایط عادی تنها یکی از این دو پسوند حق حضور در اینترنت را خواهد یافت.
باید توجه داشت که یکی از ملاک‌های آیکان برای انتخاب یک پسوند از میان دو پسوند پارس و پاریس، میزان حمایت اعلام شده از سوی جامعه‌ای است که آن پسوند برای آنها در نظر گرفته شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :