آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8267
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 3:45
تعداد بازدید : 483

تشكيل دانشكده مستقل ارتباطات ضروری است

كاظم معتمد نژاد بر لزوم انتشار آزادانه مطبوعات تاكيد كرد و گفت: حتي در نخستين قانون مطبوعات كه در زمان مشروطيت تدوين شده، اعلام شده بود كه يك نشريه براي انتشار نيازي به گرفتن مجوز ندارد، اما اكنون اين موضوع دستخوش تغيير شده و لازم است بار ديگر به آن توجه شود.

ایسنا -  كاظم معتمدنژاد چهار موضوع مهم را جزو مواردي دانست كه بيش از 20 سال است مورد پيگيري قرار دارد و آزادي مطبوعات و فضاي آزاد مطبوعاتي، استقلال مالي مطبوعات، آموزش‌هاي تخصصي روزنامه‌نگاري و استقلال حرفه‌اي روزنامه‌نگاران را از جمله موارد مهمي برشمرد كه در اين سال‌ها مورد پيگيري قرار گرفته است.
وي در ارتباط با بحث آموزش‌هاي تخصصي روزنامه‌نگاري به ذكر تاريخچه‌اي درباره‌ شكل‌گيري دوره‌هاي مختلف آموزشي اين رشته در دانشگاه‌هاي كشور پرداخت و گفت: قرار بود دانشكده‌اي مستقل در زمينه‌ ارتباطات تشكيل شود كه اين موضوع هيچ‌گاه عملي نشد و قطعا اين موضوع صدمه‌ زيادي در زمينه‌ تامين نيروي انساني مطبوعات ايجاد مي‌كند.
اين استاد ارتباطات با بيان اينكه حتي در جلسه‌اي كه امروز با وزير ارشاد داشته، بر لزوم راه‌اندازي چنين دانشكده‌اي تاكيد كرده است، اظهار اميدواري كرد كه در آينده اين اتفاق رخ دهد.
معتمدنژاد هم‌چنين به صحبتي كوتاه درباره‌ي استقلال حرفه‌اي روزنامه‌نگاران پرداخت و گفت: رشته‌هاي متعددي چون پزشكي، مهندسي و غيره داراي صنف واحد و نظام صنفي هستند، اما در زمينه‌ ارتباطات ما به اين نقطه نرسيديم و با وجودي كه در سال 76 انجمن صنفي روزنامه‌نگاران تشكيل شد، اما پس از مدتي به دليل مسایل سياسي و اختلافات پيش‌آمده كار اين انجمن به تعطيلي كشيد.
دبير علمي چهارمين سمينار بررسي مسایل مطبوعات در ايران در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود به بررسي نظام حقوقي مطبوعات پرداخت و گفت: براساس آنچه در يونسكو اعلام شده، لازم است براي هر 100 نفر جمعيت 10 روزنامه داشته باشيم، اما اكنون ما براي جمعيت 74 ميليوني كشور شايد به زحمت دو ميليون نسخه روزنامه داشته باشيم، در حالي كه بايد اين رقم در هر روز به 5/7 ميليون نسخه برسد.
وي با بيان اين‌كه در حال حاضر از نظر ميزان درآمد مردم تيراژ روزنامه‌ها و سواد مردم تناقضاتي وجود دارد، به صحبت درباره‌‌ آزادي انتشار مطبوعات پرداخت و گفت: در كشور‌هاي متعدد اوضاع اين‌گونه است كه انتشار مطبوعات آزاد است و در عوض اگر مطبوعه‌اي جرمي مرتكب شد، مورد پيگيري قرار مي‌گيرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :