آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8271
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 3:10
تعداد بازدید : 554

نسخه جدید فونت نستعلیق عرضه شد

نسخه جدید فونت نستعلیق با رفع برخی اشکالات گذشته، توسط دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی و به صورت رایگان ارایه شد.

فناوران -  طرح تولید قلم نستعلیق رایانه‌ای با هدف گسترش استفاده از خط فارسی در نگارش‌های رایانه‌ای و پاسداشت فرهنگ غنی ایران اسلامی در خط تحریری و نوشتار نستعلیق در چندسال گذشته در دستور کار دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی قرار گرفت و با همکاری یکی از شرکت‌های خصوصی پیاده‌سازی و تولید شد و برای استفاده عموم نیز در وب‌گاه این دبیرخانه قرار گرفت.
خط نستعلیق با توجه به تنوع ارتفاع قرارگیری حروف از خط مبنا یا خط کرسی نوشتاری، برای پیاده‌سازی و استفاده در ویراشگرهای متن مشکلات بسیاری ایجاد و ترکیب‌های ممکن، تنوع را بی‌شمار می‌‌کند که نسخه گذشته این خط علاوه بر استقبال فراوان کاربران و دانلود حدود 400 هزار نسخه از وب‌گاه دبیرخانه شورایعالی اطلاع رسانی، دارای اشکالاتی بود که در نسخه جدید برخی از آن‌ها رفع شده است.
نسخه جدید قلم نستعلیق رایانه ای با امکان ایجاد کشیدگی برای زیبایی با رعایت قواعد خط نستعلیق در نوشتار و همچنین رفع برخی اشکالات فقدان انطباق با یونی‌کد عرضه شده و به تایید استاد خوش‌نویس امیراحمد فلسفی نیز رسیده است.
دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی با عرضه رایگان این فونت، گام نخست را در احیا و به کارگیری فونت نستعلیق در محیط رایانه‌ای برداشته تا با کسب نظرات، مراتب ارتقا، پیشرفت و فراگیر شدن خط فارسی در محیط رایانه فراهم شود.
فونت نستعلیق در وبگاه دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی به نشانی  www.scict.ir به صورت رایگان قابل دسترسی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :