آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8293
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 3:21
تعداد بازدید : 443

رییس اتاق بازرگانی در جشنواره ملی بهره‌وری

وجود رانت در اقتصاد مسابقه بهره وری را بی بازیکن کرده است!

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با بیان اینکه انگیزه ها در اقتصاد باید به سمت بهره وری هدایت شود، گفت: تا زمانی که رانت در اقتصاد باشد، کسی در مسابقه بهره وری شرکت نمی کند.

مهر- محمد نهاوندیان در جشنواره ملی بهره‌وری با طرح این سوال که چرا در سطح خرد بنگاه‌های بهره‌ور در کشور وجود دارد؛ اما در سطح کلان نرخ رشد بهره‌وری قابل دفاع نیست؟ گفت: در ارتقای بهره‌وری باید به سطوح خرد و کلان با هم توجه شود.رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: آمارهای بخش مربوط به بهره‌وری در اقتصاد چندان خوب نیست. نمونه آن هم بهره‌وری نیروی کار که آمارهای بانک جهانی نشانگر این است که متوسط نرخ رشد در هفت سال گذشته 7/1 درصد بوده است؛ در حالی که در برخی کشورهای منطقه این رقم تا 9 درصد هم رسیده است.
وی گفت: متوسط نرخ رشد کل عوامل تولید نیز در 10 سال گذشته ایران 4/1 درصد بوده است؛ درحالی که، این رقم در برخی کشورهای کوچک منطقه تا 9 درصد نیز رسیده است.رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: طبق برنامه سوم و چهارم توسعه، قرار بود یک سوم نرخ رشد ما از بهره‌وری حاصل شود اما نه نرخ رشد هدف و نه سهم بهره‌وری در آن حاصل نشد.
نهاوندیان، تصویب قانون بهبود مستمر کسب و کار را مثبت دانست و افزود: از اصلی‌ترین عوامل توقف بهره‌وری در اقتصاد وجود رانت است؛ چراکه تا زمانی که فردی فقط به صرف داشتن رابطه خاص بتواند درآمدهای کلان و هنگفت کسب کند به دنبال رشد بهره‌وری نمی‌رود.وی گفت: انگیزه‌ها در اقتصاد باید به سمت بهره‌وری هدایت شود و تا زمانی که رانت در اقتصاد باشد و شفافیت نباشد کسی در مسابقه بهره‌وری شرکت نمی‌کند. این در حالی است که لازمه افزایش بهره‌وری در سطح کلان کشور، بستن سرچشمه‌های رانت و لازمه رانت‌ستیزی، افزایش شفافیت است که این موضوع در قانون پیش‌بینی شده است.
نهاوندیان افزود: ایجاد فضای تعاملی بین فعالان اقتصادی و دستگاه‌های حاکمیتی برای ارتقای بهره‌وری ضروری است. این در حالی است که تشویق بنگاه‌ها برای استفاده از مشاوره مدیریت یکی از راه‌های افزایش بهره‌وری است و روش سنتی مالک و مدیر را باید کنار گذاشت و مدیریت حرفه‌ای داشت.اهداف بهره‌وری در کشور محقق نشده همچنین فرشید شکرخدایی نیز، بهبود چرخه بهره‌وری در کشور را مسبب اصلی مبارزه با سرچشمه‌های رانت دانست و گفت: توسعه اقتصادی همواره از راه افزایش سرمایه‌گذاری اتفاق افتاده است که در این رابطه علاوه بر هدف‌گذاری‌هایی که درسطح ملی و در قالب برنامه‌های پنج ساله توسعه تاکنون تعریف شده است، هیچ‌گاه و در هیچ مقطع زمانی دستیابی به اهداف بهره‌وری محقق نشده است.دبیر جشنواره ملی بهره‌وری با انتقاد از اینکه اهداف بهره‌وری درکشور محقق نشده است، افزود: کمبود یک عامل تشویقی و محرک برای بخش‌های مختلف اقتصادی همواره انگیزه‌‌ای برای راه‌اندازی نهضت ملی بهره‌وری و برگزاری این جشنواره بوده است.
وی، مهم‌ترین اهداف جشنواره ملی بهره‌وری را توسعه نظام جامع سنجش و اندازه‌گیری بهره‌وری در کشور دانست و گفت: ایفای نقش پیش‌برنده در افزایش بهره‌وری سازمان‌ها و شرکت‌های کشور، تشویق بنگاه‌ها برای اندازه‌گیری و تجزیه و تحلیل شاخص‌های بهره‌وری و انجام پروژه‌های بهبود با بهره‌گیری از مدل مدیریت بهره از جمله اهداف این جشنواره است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :