آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8295
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 3:26
تعداد بازدید : 734

غوغا سالاری ممنوع

پیام کرباسی
به تازگی آگاه شدیم که یکی از اعضای گرانقدر هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران که کمتر از نه ماه پیش برای دوره ای سه ساله بر اساس آرای اعضای این سازمان مردم نهاد انتخاب شده بودند، از طریق ارسال یک پست الکترونیکی، استعفا کرده اند.

با وجودی که شناخت مستقیم از این بزرگوار ندارم، بنده که سعادت حضور در دوره پیشین هیات مدیره را داشتم، لازم دیدیم به نکاتی کوتاه، اشاره کنم:
1- قرار بر این نیست افرادی که برای عضویت در هیات مدیره یک سازمان مردم نهاد نامزد می‌شوند، با زور و اجبار، وقت گران‌بهای خود را به صورت رایگان برای فعالیت‌های صنفی مرتبط با عرصه‌ تجاری خود، وقف کنند. بلکه با تدبیر و آگاهی کامل از میزان زمان مورد نیاز بدین منظور، اقدام به حضور در جمع کاندیداهای انتخابات هیات مدیره می‌کنند. بنابراین افراد برگزیده که به طور طبیعی از سطح فرهیختگی بالاتری نسبت به میانگین جامعه صنفی برخوردارند، با علم کامل نسبت به انتظارات صنف از خود، به هیات مدیره سازمان راه می‌یابند.
2- در سازمان‌های مردم نهاد، رای نهایی اعضای سازمان فصل‌الخطاب است. هیات مدیره شکل می‌گیرد و در فضایی صمیمی و به صورت جامعه‌ای کوچک نسبت به حضور در نشست‌هاي‌ صنفی همه با هم همگام می‌شوند. طبیعی است که در خلال جلسات و بحث‌های مختلف نیز، نظرات متفاوت شنیده می‌شود و در پایان، تصمیم‌ نهایی به رای گذاشته می‌شود. آنچه به تصویب اکثریت می‌رسد، همه با هم حامی همان مصوبه بوده و یک صدا و یک‌پارچه در همان راستا اقدام خواهند کرد. حتی به توصیه بزرگان امور صنفی و اتحادیه‌ها، انجام مصاحبه‌های مطبوعاتی علیه آنچه به تصویب هیات مدیره می‌رسد، به دلیل ایجاد حاشیه و نمایش عدم انسجام تیمی، به صلاح صنف نیست.
3- به راستی که اگر بتوان در فضای فعلی کشور، اقدامات موثر صنفی انجام داد، تنها با انسجام کامل تیمی می‌توان به آن امیدوار بود. هر نوع حاشیه‌سازی یا ایجاد تفرقه میان اعضای هیات مدیره، زمینه تضعیف سازمان مردم نهاد را فراهم خواهد آورد.
4- استعفای همکار گران‌قدرمان از کمیسیون سخت‌افزار، موجب تعجب تمامی خوانندگان و شنوندگان شد. از چند منظر مشخص:
الف) وقتی فردی فرهیخته، در یک تیم با اختیار خود وارد شده است و اقدام به رفت و آمدهای گروهی می‌کند، منطق حرکت تیمی حکم می‌کند که موضوع استعفا را نیز در جمع مطرح کند. به سلیقه خیلی از فعالان، شاید ارسال یک ایمیل با مضمون استعفا در یک سازمان مردمی و حرفه‌ای، اندکی کم‌لطفی باشد.
ب) چون فرد منتخب صنف با اختیار خود برای یک بازه زمانی سه ساله آمده است، اگر به هر دلیلی قصد خروج دارد، باید این موضوع خاص را به طور ویژه نیز هدایت کند. به خصوص آنکه سمتی نیز داشته باشد. شاید صلاح بر آن باشد که موضوع در کمیسیون مزبور مطرح شده، پس از جمع‌بندی، فرد جایگزین را نیز به رای گذارده و تعیین کنند و امور جاری را بدون بروز خدشه‌ای در آنها، به دیگری واگذار کنند. به یاد داشته باشیم که این افراد، حداقل برای مدت سه سال به طور رایگان اوقات خود را وقف فعالیت‌های صنفی کرده‌اند. پس خروج از آن به هر دلیل شخصی یا غیر شخصی، در نخستین نگاه، به یقین به صنف آسیب خواهد زد. وقتی فردی اصطلاحا "صنفی" است، باید آسیب‌ها را به حداقل ممکن رسانده و با پیش‌بینی‌های صحیح، مقدمات این تغییر ناگهانی را پیش‌بینی کند.
پ) این سازمان مردم نهاد، امور خود را پیش خواهد برد، به کندی یا به تندی. زمانی که فردی ارزشمند از هیات مدیره استعفا می‌کند، طبیعی است که ممکن است با عدم حضور خود، موجبات رخوت و کندی در جریان امور اجرایی سازمان را تا مرز سکون فراهم کند. اگر این فرد، به این سازمان به دید یک نهاد مردمی بنگرد، تلاش خواهد کرد در تمامی مراحل این جدایی، با ایجاد شفافیت کامل، از هر نوع حاشیه‌سازی یا بروز تنش جلوگیری کند تا فقدان وی در آینده، تنها ضربه بر پیکره سازمانش باشد. به هر حال، اگر عضویت در هیات مدیره روالی مشخص دارد، جدایی از آن نیز باید الزامات و روال خاص خود را داشته باشد؛ مراحلی قانونی، عرفی و مشخص به نحوی که مدیریت سازمان را با کمترین بحران‌ها مواجه سازد.
ت) گاهی اعلام "استعفا" با اهدافی به غیر از استعفا همراه است که به طور معمول، توجهات را بیش از پیش جلب می‌کند و البته امیدواریم این استعفا نیز از همین دست باشد، به نحوی که با هدف سازندگی و اصلاح در اولویت قرار گرفته و ضمن عدم پذیرش استعفا، بازگشت ایشان را نیز به همراه داشته باشد.
ث) به صورت عرفی، روال بر این است که وقتی  فردی با هدفی مشخص و به منظور نمایش اعتراض خود اقدام به استفعا می‌کند، اطرافیان و همکاران نزدیک وی در جریان امر قرار داشته باشند که ایشان اگر باز هم چنین و چنان نشود و یا بشود، دیگر اقدام به استعفا خواهد نمود. چون در این مورد خاص، اکثر همکاران نزدیک نیز تنها به ذکر شایدها و مگرها بسنده نموده‌اند، به نظر می‌رسد تنها مشکلی که مانع از تدوام حضور نامبرده در هیات مدیره صنف شده، همان مشکلات شخصی است که به درستی به آن اشاره نیز داشته‌اند.

با توجه به اینکه صنف نیازمند پرهیز از هر نوع حاشیه سالاری و صرف وقت بیهوده اعضا برای "هیچ" است، به نظر می‌رسد در فضایی دوستانه در جمع همکاران صنفی و با ابهام‌زدایی از آنچه در استعفانامه قید شده است، بتوان موضوع را به نفع صنف و با رضایت این بزرگوار ختم به شایسته‌سالاری و تداوم همکاری فی‌مابین کرد. در غیر این صورت نیز باید حرف‌ها را بی‌دغدغه زد، نقطه‌نظرات را به طور شفاف بیان کرد، پاسخ‌ها را شنید و در این رهگذر آنچه می‌تواند به نفع سازمان باشد، اندوخت.در یک کشور مردم‌سالار، ما انسان‌ها هستیم که به قواعد بازی و احترام به آنها در فعالیت‌های گروهی پایبندیم و به مردم‌سالاری هویت می‌بخشیم. بنابراین با صرف وقت و انرژی در امور صنفی، تجارت‌های خود را مراقبت و توسعه می‌دهیم. هر اقدامی در راستای تقویت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ما، نه تنها زمینه رشد و ارتقای جایگاه آن و در نتیجه قوام اعضای آن را فراهم می‌آورد که حمایت و قوت قلبی است برای تمامی دست‌اندرکاران و مدیران محترمی که بخشی از وقت و انرژی خود را بدون چشم‌داشت به عنوان نمایندگان صنف، گرو می‌اندازد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :