آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8300
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 3:7
تعداد بازدید : 659

دیروز در نمایشگاه تسهیل تجارت و کسب و کار الکترونیکی

چهار سامانه زیرساختی تجارت الکترونیکی رونمایی شد

چهار سامانه زیرساختی تجارت الکترونیکی در کشور دیروز با حضور قائم مقام معاونت توسعه فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت رونمایی شد.

مهر- دیروز در نمایشگاه تسهیل تجارت و کسب و کار الکترونیکی از چهار سامانه صدور و تبادل الکترونیکی گواهی مبدا الکترونیکی، صدور و تبادل بارنامه الکترونیکی، طرح ضمانت‌نامه الکترونیکی تگفا و سامانه‌هاب پیام رونمایی شد.
 سامانه صدور و تبادل الکترونیکی گواهی مبدا، امکان صدور برخط گواهی مبدا را با امضای الکترونیکی به صادرکنندگان می‌دهد و صادرکنندگان با این سامانه دیگر نیازی به مراجعه به شرکت حمل و نقل و یا گمرک به منظور دریافت بارنامه یا پروانه ندارند.
 از سوی دیگر با کمک این سامانه، اطلاعات متناقض با اطلاعات بارنامه و پروانه به صورت هوشمند کشف و اصلاح خواهند شد. این سامانه زمان صدور گواهی مبدا را شامل زمان دریافت پروانه از گمرک، بارنامه از شرکت حمل و گواهی مبدا تا تحویل به گیرنده از سه روز به یک ساعت، کاهش خواهد داد.
همچنین با بهره‌برداری از سامانه صدور و تبادل الکترونیکی در حوزه صادرات، امکان صدور انواع بارنامه و راهنامه به صورت الکترونیکی مهیا می‌شود.
 با راه‌اندازی این سامانه  شرکت‌های حمل بین‌المللی که در فرآیند صادرات و ترانزیت فعالیت دارند، اطلاعات بارنامه را به صورت بلادرنگ به گمرکات اجرایی، اتاق‌های بازرگانی و شرکای تجاری خارجی می‌رسانند.
بهره‌برداری از طرح ضمانت‌نامه الکترونیکی تگفا نیز به عنوان یکی دیگر از طرح‌های رونمایی شده، منجر به افزایش ظرفیت ترانزیت کشور شده و در راستای اجرای قانون حمل و نقل و عبور کالاهای خارجی از قلمرو ایران  بسیار موثر است. این سامانه یک ابزار مالی پیشرفته برای ضمانت‌نامه‌های تضامنی بانکی شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی محسوب می‌شود؛ ضمن اینکه این سامانه با همکاری اتاق بازرگانی و انجمن شرکتی‌های حمل ونقل بین‌المللی برای نخستین بار در کشور راه‌اندازی شده است.
 همچنین در این نمایشگاه سازمان توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن وتجارت، سازمان منطقه آزاد کیش ،سازمان توسعه تجارت ایران، دفتر توسعه صنعت فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت، مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات و سامانه الکترونیکی املاک پروژه‌هایی نظیر هوش کسب‌وکار، کارت هوشمند بازرگانی، شبکه ملی شباب (شبکه بزرگ ارتباط بخش صنعت، معدن وتجارت کشور) و همچنین طرح تدارکات الکترونیکی وزارت نفت به نمایش گذاشته‌ا‌‌ند.
  نخستین نمایشگاه تسهیل تجارت و کسب و کار الکترونیکی که دیروز با هدف معرفی بزرگ‌ترین طرح‌های ملی کشور در زمینه تسهیل تجاری در جزیره کیش آغاز به کار کرد،توسط صمد سلیمانی، قائم‌مقام معاونت توسعه فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی وزارت صنعت،معدن وتجارت افتتاح شد.
 شماری از بزرگ‌ترین طرح‌های ملی تسهیل تجاری که بسیاری از آنها بزرگ‌ترین و مهم‌ترین زیرساخت‌های تجارت الکترونیکی کشور را تشکیل می‌دهند رونمایی و ویژگی‌های آن اعلام شد. گفتنی است، نمایشگاه تسهیل تجارت و کسب و کار الکترونیکی از امروز تا پنجم خرداد ماه جاری همزمان با نخستین رخداد تجارت و کسب و کار الکترونیکی در جزیره کیش دایر است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :