آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83446
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1394 12:26
تعداد بازدید : 850

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

استفاده از جویشگرهای داخلی اجباری نیست

واعظی در صفحه اینستاگرامش از اهداف وزارت ارتباطات می گوید و حمایت همه جانبه خود را از طرح های بومی اعلام می دارد.

باشگاه خبرنگاران - اکثر موتورهای جستجوی فارسی نه تنها نتوانسته اند جای موتورهای جستجوی قدیمی قدرتمندی مثل گوگل را بگیرند حتی بعد از مدتی شکست خورده و به دست فراموشی سپرده شده اند. شاید یکی از اولین جویشگرهای بومی که هنوز نیامده به دست فراموشی سپرده شد «جس جو» بود البته بعد از آن مواردی دیگر مثل پارسیک، ریسمون، یوز و گرگر که حتی این آخری با اسم جالبش جای بسی تأمل دارد.
سامان صباغی کارشناس فناوری اطلاعات گفت: خیلی ها از روز اول اعتقاد داشتند این مدل پروژه ها نباید به دست دولت سپرده شود و بخش خصوصی در این زمینه باید وارد عمل می شد و آن را حمایت می کرد تا  کیفیت کار بالاتر رود و تلاش بیشتری برای ارتقا جویشگرهای بومی صورت گیرد.
وی با بیان اینکه گوگل هیچ گاه برای بالا بردن کیفیت خود به بودجه دولتی وابسته نبوده گفت: یکی از مهمترین زمینه های پیشرفت گوگل همین مورد است؛ تا وقتی جویشگرهای بومی ایرانی برای مرتفع شدن نیاز های خود متکی به بودجه دولتی باشند چندان پیشرفت قابل توجهی نخواهند داشت.
صباغی افزود: ما که در تولید محتوای با ارزش و دقیق مشکل داریم خیلی زود است تا بخواهیم بر پایه محتوایی نامشخص ابزاری برای جستجوی ایرانی طراحی کنیم. در مقابل باز هم به بحث تبلیغات ناموفق برای شناساندن به کاربران ایرانی می رسیم که وزارت ارتباطات خیلی در این زمینه تلاشی نکرده است.
بر اساس این گزارش وزیر ارتباطات در صفحه اینستاگرامش گفته دولت تدبیر و امید از طرح هایی که با سیاست های کشور در یک راستا باشند حمایت خواهد کرد.
واعظی در این پست نوشته است: یکی از اهداف دولت تدبیر و امید و وزارت ارتباطات حمایت همه جانبه از ایده ها یا طرح ها یا پروژه های پژوهشی و تحقیقاتی داخلی و تولید محصولات مبتنی بر آنهاست که در راستای اهداف، برنامه ها و سیاست های کلی توسعه کشور است. از جمله این طرح های مهم و ضروری در وزارت ارتباطات طرح جویشگر بومی یا همان موتور جستجوی داخلی است که پوشش دهنده بخشی از اهداف شبکه ملی اطلاعات و رونق تولید محتوای بومی به خصوص در زمینه خط و زبان فارسی است. جویشگر بومی به عنوان درگاه مجازی استفاده از خدمات شبکه ملی اطلاعات بوده و ضمن داشتن جامعیت و سرعت بالاتر از سایر نمونه های غیر بومی، متناسب با نیاز و فرهنگ مردم ایران طراحی می شود. خدمات این طرح ارزیابی، رصد و پایش می شود و به دلیل اهمیت و حساسیت بالای آن، شورایی با هدف انسجام دهی، هدایت و راهبری جویشگر بومی تشکیل شده است. البته با بهره برداری از این جویشگرها، مردم و کاربران در انتخاب جویشگر بومی یا غیربومی آزاد بوده و هیچ محدودیت یا اجباری وجود ندارد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :