آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83452
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1394 12:35
تعداد بازدید : 1087

ملاقات مقامات آمریکا و چین بر سر چالش های امنیت سایبر

بعد از ادعاهای آمریکا مبنی بر حمله سایبری چین به سایت های دولتی و رسمی این کشور و انکار از سوی دولت چین و کشیده شدن این ماجرا به بحث های سیاسی، حال مقامات کاخ سفید و چین در جلسات چهار روزه ای که از روز یکشنبه آغاز شده، روی موضوع امنیت سایبر و مشکلات دیگر مذاکره می کنند.

رویترز- بیانیه ایالات متحده آمریکا حاکی از آن است که سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا «مذاکرات باز و بی پرده ای را درباره چالش های سایبری» در ملاقات این هفته خود با منگ ژیانژو، دبیر کمیسیون سیاست مرکزی چین شروع کرده است. 
هیات چینی همچنین ملاقات هایی با جیمز کامی، رییس دفتر تحقیقات فدرال و همچنین نمایندگانی از دادگستری، امور خارجه و جامعه اطلاعاتی خواهند داشت. 
شینهوا، آژانس خبری رسمی دولت چین در اینباره اعلام کرد که منگ در جریان ملاقاتش با بلندپایه های آمریکا به «اجماع مهمی» با این کشور رسیده است. این خبرگزاری به نقل از منگ گفت که هر دو کشور به این موضوع تاکید کردند که مشارکت در مقابله با هک امری ضروری است و چین هر کسی را که در مرزهای چین مبادرت به نفوذ به سایت های کشورهای دیگر کند یا اطلاعاتی سرقت کند، مجازات خواهد کرد. 
در حالی که هفته گذشته، کاخ سفيد اعلام کرد که در نظر دارد عليه کمپاني ها و افراد حاضر در چين که از هک اسرار تجاري آمريکا توسط پکن سود برده اند، تحريم هايي را اعمال کند. مقامات دولت اوباما اعلام کردند که چين اصلي ترين مظنون در هک گسترده يکي از آژانس هاي دولتي آمريکا است که داده هاي شخصي دست کم 4/2 ميليون کارمند کنوني و سابق دولت آمريکا را شامل مي شود. اين در حالي است که چين هرگونه دست داشتن در اين مساله را رد مي کند.
تحليلگران سايبري و مقامات دولت آمريکا مي گويند که هکرهاي چين از تاکتيک هاي پيشرفته براي ساخت پايگاه هاي داده وسيع استفاده مي کنند که مي توان از آنها براي جاسوسي همچون جذب جاسوس يا دسترسي به داده هاي محرمانه در ديگر شبکه ها استفاده کرد.
روزنامه واشنگتن پست به نقل از يکي از مقامات دولت واشنگتن عنوان کرد: تحريم هاي احتمالي به پکن اين منظور را مي رساند که دولت آمريکا قصد دارد پاسخ جاسوسي اقتصادي آنها را بدهد و به بخش خصوصي نيز مي رساند که ما طرف شما هستيم. اين اقدام به چين مي گويد بس است ديگر.
اما در مذاکرات اخیر مقامات آمریکا با هیات چین، هنوز موضوعی دال بر پرداختن به این موضوع یا نتایج آن منتشر نشده است. علاوه بر این، کامی و جیمز کلاپر، رییس اطلاعات ملی پنجشنبه گذشته در جلسات داخلی که داشتند، اعلام کردند که استفاده احتمالی از اطلاعاتی که 25 ژوئن 2015 از دفتر مدیریت پرسنل فدرال سرقت شده، یک تهدید علیه امنیت آمریکا به شمار می رود. کلاپر نیز تایید کرده که جاسوسی سایبری چین همچنان طیف گسترده ای از منافع آمریکا، اعم از اطلاعات امنیت ملی، داده های اقتصادی حساس و مالکیت معنوی را هدف قرار داده است. این در حالی است که اوباما در مراسمی با حضور اعضای نظامی این شور در روز جمعه اعلام کرد که ایالات متحده باید در پاسخگویی به حملات سایبری بسیار سریع تر عمل کند و به ویژه شیوه های سایبری چین اصلا قابل قبول نیستند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :