آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83465
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1394 12:54
تعداد بازدید : 876

بررسی دیسک جامد 750 NVMe اینتل

هارددیسک یکی از چند سخت افزار بکار رفته در یک سیستم کامپیوتری است که سالیان طولانی به عنوان تنها ذخیره ساز دائمی مورد استفاده کاربران قرار گرفته است. اما هارددیسک ها به دلیل ساختار مکانیکی از سرعت کمتر و زمان تاخیر بیشتری نسبت به ذخیره سازهای تراشه ای برخوردارند و این کندی نسبی باعث شده تا سازندگان به تولید ذخیره سازهای دایمی بدون قطعات مکانیکی روی آورند. این نوع از ذخیره سازها به دلیل فقدان هر نوع قطعه مکانیکی در ساختار خود از سرعت های بالاتر، زمان تاخیر و مصرف انرژی کمتر و طول عمر بیشتر نسبت به هارددیسک های مکانیکی برخوردارند.

بهنام علی محمدی
 در سالیان اخیر شرکت اینتل نمونه های کاربردی و پرسرعتی از SSDها را تولید و روانه بازار مصرف کرده است. مدل 750 NVM Express اینتل یکی از این دیسک های جامد پرسرعت با ظرفیت 1200 گیگابایت است که روی شکاف PCIex4 مادربورد نصب می شود. نکته حائز اهمیت در این محصول این است که اینتل در تمامی بخش ها از المان های الکترونیکی ساخت خودش استفاده کرده که این مهم، هماهنگی و سازگاری مناسبی را میان بخش های مختلف این محصول ایجاد می کند. این دیسک جامد به کنترلر CH29AE41AB0 اینتل مجهز شده و تراشه های Multi Level Cell (تراشه هایی با چند سطح سلول) با لیتوگرافی 20 نانومتری و در NANDهای 128 گیگابایتی، ذخیره سازهای این SSD را تشکیل می دهند. تراشه های NAND در سه مدل ساخته شده اند؛ مدل قدیمی SLC که در آن فقط امکان نوشتن یک بیت از داده ها میسر است اما این تراشه از چرخه عمر نوشتن بالاتری برخوردار است. در تراشه های MLC می توان دو بیت داده را در هر سلول تراشه ذخیره کرد. این تراشه ها کارآمدتر از مدل قبل بوده اما استقامت و طول عمر آنها از مدل SLC کمتر است. نوع سوم تراشه های TLC است که امکان ذخیره سازی سه بیت از داده ها در هر سلول را فراهم می کند. با وجود کارآیی بالاتر این تراشه ها، اما طول عمر آنها در چرخه عملیات نوشتن از دو مدل قبل کمتر است. مدل 750 NVMe از طریق شکاف PCIe 3.0 روی مادربورد نصب شده که این مسیر چهار خط مجزا را برای ارتباط دیسک جامد با پردازنده و حافظه ها فراهم می کند. سرعت خواندن تا 2400 مگابایت و سرعت نوشتن 1200 مگابایت در ثانیه از قدرت و راندمان فوق العاده بالای این محصول شاخص اینتل حکایت دارد. همچنین در آزمون تصادفی 4KB، این محصول توانسته تا به عدد 440K در خواندن و 290K در نوشتن دست یابد. میزان مصرف انرژی این دیسک جامد در حالت بیکاری تنها 4 وات است که این عدد در مواقع خواندن اطلاعات به 10 وات و در زمان نوشتن اطلاعات به 22 وات افزایش می یابد. این SSD از عمر مفید بالایی نیز برخوردار است، به طوری که کاربر می تواند تا 70 گیگابایت اطلاعات را به صورت روزانه بر روی این دیسک جامد بنویسد. این دیسک پر ظرفیت شرکت اینتل کاربری دوگانه داشته و از طریق یک آداپتور جداگانه، امکان استفاده از آن به عنوان دیسک جامد 2.5 اینچی نیز فراهم است. این محصول گزینه بسیار مناسبی برای کامپیوترهای کلاینت و همچنین استفاده در ورک استیشن ها و سرورها خواهد بود. 
مدل NVMe اینتل در دو ظرفیت 400 گیگابایت با قیمت 380 دلار و 1.2 ترابایت با قیمت 1020 دلار و گارانتی 5 ساله تولید شده و در اختیار شرکت ها، ادارات، سیستم های Work Station و کاربران حرفه ای قرار دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :