آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83505
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1394 12:56
تعداد بازدید : 1172

گلایه های گسترده فعالان بخش خصوصی از وضعیت قاچاق کالا

ششمین نشست هیات نمایندگان دوره هشتم اتاق تهران، همان طور که از دستورجلسه آن پیش بینی می شد بیشتر وقت خود را صرف پرداختن به ریشه ها شکل گیری قاچاق و مبارزه با آن اختصاص داد که برای فعالان بخش خصوصی اهمیت فراوانی دارد و از اصلی ترین ریسک های بنگاه های اقتصادی در کشور محسوب می شود.

فناوران - پس از سخنان مجتبی خسروتاج پیرامون قاچاق، ریشه ها و راهکارهای مبارزه با آن، نوبت به فعالان اقتصادی رسید تا دیدگاه های خود را مطرح کنند.

 نرخ غیرواقعی ارز قاچاق را تشدید می کند
محمدرضا نجفی منش عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، اصلی ترین عامل تشدید قاچاق در کشور را واقعی نبودن نرخ ارز دانست و گفت: در حالی دولت اصرار به پایین نگه داشتن نرخ ارز دارد که این اتفاق منجر به تشدید قاچاق می شود.
 برخی قوانین در تشدید قاچاق موثر است
علیرضا کلاهی دیگر عضو هیات نمایندگان نیز برخی قوانین را در تشدید پدیده قاچاق موثر دانست.
وی که عضو هیات مدیره یکی از شرکت های تامین کننده کالاهای الکترونیک است، گفت: برابر بررسی شرکت ما، فروش برخی از کالاها به طور چشمگیری افت کرده است زیرا در بازار نمی توان کالای قانونی پیدا کرد. کلاهی به بازار گوشی تلفن همراه اشاره کرد و افزود: به طور نمونه گوشی های آیفون که به صورت قانونی و رسمی وارد شده باشد در بازار موجود نیست. قوانین سختگیرانه واردات قانونی منجر شده است که در بازار گوشی تلفن همراه و تبلت به سختی بتوان کالای وارداتی رسمی و قانونی یافت. 
 معرفی واردکنندگان برتر
حسن فروزان فرد دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز شناسایی و به رسمیت شناختن واردکنندگان حرفه ای را یکی از راهکارهای مقابله با قاچاق دانست. فروزان فرد افزود: همانگونه که همه ساله طی همایشی، صادرکنندگان نمونه ملی معرفی و از آنها تجلیل می شود، این اتفاق باید برای واردکنندگان نیز رخ دهد و برترین های این حوزه نیز شناسایی و معرفی شوند. عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در عین حال به نقش اصناف در مقابله با این پدیده اشاره کرد و گفت: جایگاه اصناف هنوز شفاف و روشن نیست در حالی که این بخش می تواند در کاهش قاچاق نقش پررنگی داشته باشد.
 پیشنهاد برای کاهش حقوق ورودی
پدرام سلطانی نیز درباره پدیده قاچاق و راه های مقابله با آن گفت: باید تعرفه برخی کالاها کاهش یابد و به صفر نزدیک شود.
وی همچنین با اشاره به گوشی تلفن همراه، لپ تاپ و تبلت که جزو کالاهای عمده قاچاق است، افزود: با توجه به اینکه این دست از کالاها جزء محصولات فناورانه است، جای دادن آن در رده کالاهای وارداتی لوکس منطقی نیست و در اصلاح نظام حقوق ورودی و تعرفه ها، باید تعرفه چهار درصدی کنونی این کالاها به صفر تبدیل شود.
 تردید نسبت به قاچاق 20 میلیارد دلاری
در ادامه این نشست، خوانساری نسبت به رقم 20 میلیارد دلاری قاچاق ابراز تردید کرد و آن را نتیجه برخی بزرگنمایی ها 
خواند. رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: اگر به طور متوسط ارزش کالای هر کانتینر 50 هزار دلار باشد، روزانه حدود 1600 کانتینر 40 فوتی باید در جاده ها تردد کنند تا این مقدار قاچاق محقق شود.
خوانساری ادامه داد: قاچاق کالا در این حد نیست و کوله بری و قاچاق مرزی هم نمی تواند به رقم 20 میلیارد دلار برسد. محاسبه کنید چه تعداد کوله بر، قاطر و قایق لازم است تا این حجم از قاچاق کالا با توجه به نوع کالاهایی که وارد می شود، انجام گیرد.
 بندر خصب؛ مبدا قاچاق به ایران
لطف اله سعیدی عضو دولتی هیات نمایندگان اتاق تهران نیز به این نکته اشاره کرد که باید قبح فرهنگی قاچاق در جامعه مورد توجه قرار گیرد و روی آن کار شود.
سعیدی به بندر خصب که در حاشیه خلیج فارس و در کشور عمان قرار دارد اشاره کرد و با بیان اینکه این بندر به طور رسمی مبدا ورود کالای قاچاق به ایران است، گفت: چندی پیش در این بندر بودم و از نزدیک مشاهده کردم که چگونه به طور روزانه قایق ها و لنج های بزرگ و کوچک در این بندر از کالاهای قاچاق که عمدتاً پوشاک است پر و راهی جنوب ایران و به طور مشخص جزیره قشم می شود.
 از هولوگرام استفاده شود
محمد امیرزاده نیز عمده مشکل قاچاق را به نظام تعرفه ای نسبت داد و با تاکید بر لزوم استفاده از هولوگرام برای شناسایی کالای قاچاق از غیرقاچاق، نظر مسعود خوانساری در مورد میزان قاچاق را تایید کرد و گفت: تناسبی بین میزان 20 میلیارد دلار قاچاق با آنچه در بازار وجود دارد، دیده نمی شود.
  امکان رهگیری کالا فراهم شود
کوروش پرویزیان نیز با تایید سخنان محمد اتابک مبنی بر سرعت بالای تغییر و تحولات و اثرات نامطلوب احتمالی آن، عنوان کرد که اکنون و با استفاده از امکانات جدید حوزه فناوری باید سامانه های رهگیری کالا از تولید یا واردات تا مصرف به طور کامل پیاده شود و بتوان در هر لحظه کالا را رهگیری کرد. پرویزیان گفت: نظام قیمت گذاری کشور نیز باید مورد اصلاح قرار گیرد تا انگیزه قاچاق کم شود. ما می بینیم که قیمت نفت در جهان چه 120 دلار باشد چه 40 دلار قیمت بنزین در جایگاه های ما ثبات و یکسان است. تعادل قیمتی نکته مهمی است که نباید مغفول بماند. این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران هم چنین نسبت به وجود رانت های ارزی هشدار داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :