آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83508
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1394 12:57
تعداد بازدید : 1173

مجوز 11 متقاضی FCP در حال رفع اشکال است

معاون سازمان تنظیم مقررات گفت: تا دو هفته آینده پروانه فعالیت اپراتورهای جدید بازار اینترنت کشور صادر خواهد شد. این اپراتورها می توانند خدمات ارتباطات باندپهن را بدون محدودیت تکنولوژی واگذار کنند.

خبرگزاری مهر- صادق عباسی شاهکوه در مورد آخرین وضعیت متقاضیان دریافت پروانه فعالیت در حوزه خدمات ارتباطات باندپهن ثابت ( FCP ) که قرار است جایگزین خدمات دهندگان اینترنت در کشور شوند، اظهار داشت: صدور مجوز برای ۷ شرکت در مرحله نهایی قرار دارد.
وی با بیان اینکه در مرحله دریافت ضمانت نامه و اقدامات مالی از سوی شرکت های متقاضی هستیم ادامه داد: در صورتیکه موضوع ارایه ضمانت نامه و پرداخت حق الامتیاز از سوی این شرکت ها نهایی شود پیش بینی می کنیم که تا دو هفته آینده پروانه فعالیت برای این خدمات دهندگان صادر شود.
معاون صدور مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اضافه کرد: تاکنون بررسی درخواست ۷ اپراتور برای خدمات دهی در حوزه اینترنت قطعی شده است و بررسی وضعیت ۱۱ متقاضی دیگر در جریان است که این شرکت ها اغلب به دلیل اشتراک در سهام و سرمایه گذاری، واجد شرایط دریافت این پروانه نبوده اند که در حال رفع این تداخل طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات هستند.
وی خاطرنشان کرد: دریافت کنندگان پروانه FCP می توانند بدون محدودیت تکنولوژی و با رعایت انحصار شبکه زیرساخت و شبکه های ماهواره ای، هرگونه سرویس مرتبط با اینترنت را در کشور ارایه کنند؛ حتی پس از اتمام دوره انحصار اپراتور فیبرخانگی که مربوط به نیمه اول سال ۹۵ می شود شرکت های دارنده پروانه FCP مجاز خواهند بود شبکه فیبرنوری نیز ایجاد کنند و سرویس های مرتبط با این حوزه را ارایه دهند.
به گفته عباسی شاهکوه، در پروانه خدمات ارتباطات باند پهن ثابت، مجوزهایی که صادر می شود تمامی امکانات را در حد پروانه شرکت مخابرات ایران به متقاضیان واگذار می کند و حق امتیاز دریافت پروانه های جدید خدمات اینترنت در کشور مبلغ ۲۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است؛ در همین حال این شرکت ها ملزم به رعایت سایر تعهدات مالی از جمله تسهیم درآمد ۳ درصد به صورت سالانه به دولت هستند. این شرکت ها در صورت عدم رعایت الزامات پروانه نیز مشمول جریمه و اخطار و تذکر خواهند شد.
پروانه فعالیت شرکت های ارایه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت در کشور پس از گذشت ۱۰ سال به پایان رسیده و براین اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قوانین جدیدی را تحت عنوان پروانه های فعالیت در حوزه اینترنت موسوم به خدمات ارتباطات باندپهن ثابت – FCP – مصوب کرده است.
قرار بود پروانه فعالیت خدمات دهندگان FCP در هفته دولت اعطا شود اما به دلیل آماده نشدن تمامی متقاضیان دریافت این پروانه، اعطای مجوز به زمان دیگری موکول شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :