آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8358

در جلسه تشريح دستاوردهاي اجلاس جهاني جامعه اطلاعات عنوان شد

تاکید دوباره بر خروج اینترنت از انحصار

معاون وزير ICT گفت: بزرگ ترين پروژه هاي خصوصي ايران به زمينه ارتباطات و فناوري اطلاعات مربوط مي شود و دولت دراين زمينه حمايت هاي خوبي از افراد و شركت ها به عمل مي آورد. اما گاهي لازم است كه دست اندركاران اين حوزه ها هم حضور پررنگ تري در جلساتي كه تشكيل مي شود داشته باشند تا براي اجلاس هايي مانند WSIS از حضور و پيشنهادات آنان بهره مند شويم.

فناوران- علي حكيم جوادي در نشست خبري به ذكر دستاوردهاي ايران در اجلاس جهاني جامعه اطلاعات (WSIS) پرداخت و گفت: از سال گذشته اقداماتي را شروع كرديم كه بخشي از اين اقدامات در سال جاري و مابقي آنها در سال‌هاي آتي به نتيجه خواهند رسيد.

وي با بيان اينكه وزارت ارتباطات و سازمان فن‌آوري اطلاعات راهبردهاي خود را حول 14محور تدوين كرده است تصريح كرد: يكي از محورهاي مهم ما به بحث تعاملات منطقه‌اي و بين‌المللي مربوط مي‌شد و ما در تلاشيم تا در اين زمينه توسعه هدفمند و هوشمندانه رابطه كشور با ساير كشورها را بر پايه منافع و مصالح ملي در نظر بگيريم.

 مدير عامل سازمان فناوري اطلاعات در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با بيان اينكه ايران در سال گذشته براي نخستين بار در شوراي بين‌الدولي برنامه اطلاعات براي همه در يونسكو شركت كرديم عنوان كرد:‌ در پي عضويت در اين شورا ما كميته ملي IFAP را در ايران نيز راه‌اندازي كرديم تا اين كميته پنج هدف عمده از جمله تعاملات كشور با ساير كشورها و به خصوص كشورهاي سطح منطقه مباحث‌ اخلاقي در فضاي فن‌آوري اطلاعات، امنيت‌،‌ آموزش و غیره را مورد توجه قرار دهيم.

 معاون وزير ICT با بيان اينكه امسال در اجلاس WSIS تعداد 14 وزير و 16 معاون وزير از كشورهاي مختلف حضور داشته‌اند، به حضور ايران در اين اجلاس اشاره كرد و گفت: اجلاس مذكور 10 هدف عمده و 11 خط عمل براي خود تعريف كرده است كه ما امسال در خط عمل 11ام كه به ارتباطات بين‌المللي و تعامل كشورها با يكديگر مربوط مي‌شود موفق به دريافت جايزه اين نهاد شديم.

 حكيم جوادي با بيان اينكه در اين اجلاس صحبت‌هايي درباره منع دسترسي برخي كشورها به اينترنت مطرح شده بود، گفت: كشورهاي متعدد در اين اجلاس عنوان كرده‌اند كه تحريم‌هايي كه در زمينه فناوري اطلاعات به برخي كشورها صورت مي‌گيرد مشكل‌زاست و بايد اين تحريم‌ها كه مانع رشد كشورها هستند برطرف شود.

 معاون وزير ICT همچنين عنوان كرد: موضوع ديگري كه در اين اجلاس مورد توجه جدي قرار گرفت بحث دسترسي انحصاري برخي كشورهاي خاص به اينترنت بود كه گفته شد لازم است اينترنت از انحصار كشوري خاص خارج شود.

 وي بحث‌هاي مربوط به امنيت در فضاي سايبر را از ديگر مسایل مورد توجه در اين اجلاس برشمرد و گفت: به نظر مي رسد برخي از حملات سايبري توسط برخي كشورها سازمان‌دهي شده‌اند كه طرح اين موضوع در اجلاس WSIS مورد توجه كشورهاي متعددي از جمله عربستان قرار گرفت.

 مهم‌ترین جایزه اجلاس جهانی جامعه اطلاعات در سال 2012 به ایران تعلق گرفت

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به راهبرد توسعه هدفمند و هوشمندانه ایران در تعاملات با مجامع منطقه ای و جهانی در حوزه فناوری اطلاعات گفت: مهم‌ترین جایزه اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی در سال 2012 به ایران تعلق گرفت.

علی حکیم جوادی در ادامه این نشست به تشریح اهداف ایران برای حضور در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی که 24 تا 28 اردیبهشت ماه در ژنو سوئیس برگزار شد، پرداخت و جزییات دریافت جایزه ایران را که به گفته وی مهم‌ترین جایزه این اجلاس بود، تشریح کرد.

وی با بیان اینکه اجلاس جامعه اطلاعات که توسط اتحادیه جهانی مخابرات برگزار می‌شود، از سال 2005 آغاز شده و یک برنامه 10 ساله برای آن تعریف شده است، ادامه داد: یکی از دلایل اعطای جایزه به ایران اقداماتی بود که سازمان فناوری اطلاعات ایران در زمینه یکپارچه‌سازی تمام سازمان‌ها در ذیل کمیته ملی WSIS انجام داده بود.

حکیم جوادی با بیان اینکه نمایندگان ارشد از وزارت ارشاد، وزارت آموزش و پرورش، صدا و سیما، ‌نمایندگان دانشگاه‌ها، نماینده یونسکو در ایران و نماینده بخش خصوصی و نماینده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به ریاست رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران و از بخش خصوصی شرکتی که پیمانکار سازمان فناوری اطلاعات ایران بود، در این اجلاس حضور داشتند، تاکید کرد: دعوت‌ها برای شرکت در هیات اعزامی به WSIS گزینشی نبود و برخی از انجمن‌ها با وجود دعوت موفق نشدند، در این اجلاس شرکت کنند.

 اعتراض ایران به گوگل در اجلاس WSIS

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به نشست خود با دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات که مربوط به اقدام اخیر گوگل در زمینه حذف نام خلیج فارس از نقشه این سرویس‌دهنده بود، گفت: از آنجایی که گوگل یک شرکت خصوصی است مهم‌ترین عکس‌العمل جامعه ایرانی آن است که مردم کمتر از این موتور جست‌وجوگر استفاده کنند؛ براین اساس کمیته‌ای در وزارت امور خارجه برای پیگیری این موضوع تشکیل شده که نماینده سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز در آن حضور دارد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تاثیرات جانبی حضور ایران در اجلاس‌های جهانی اشاره و تصریح کرد که یکی از مشکلات ما این است که ایران در رتبه بندی‌های جهانی، به دلیل منتقل نشدن اطلاعات از جایگاه بالایی برخوردار نمی شود که در این اجلاس هماهنگی لازم انجام شد تا اطلاعات را جمع آوری و به مجامع جهانی منتقل کنیم تا کشورمان جایگاه واقعی را در رتبه‌بندی‌های جهانی کسب کند.

حکیم جوادی این موضوع را مربوط به تبلیغاتی دانست که علیه کشور ما می شود و گفت: برداشت‌های نادرستی از کشورمان وجود دارد که حضور در این گونه اجلاس‌ها،‌ ذهنیت‌ها را عوض می‌کند.

وی در این نشست همچنین از افتتاح اداره کل سازمان فناوری اطلاعات قزوین خبر داد و گفت: امروز این اداره کل گشایش می یابد؛ تاکنون نیز هشت اداره کل سازمان فناوری اطلاعات در کشور افتتاح شده و طی دو ماه آینده همه ادارات کل در سراسر استان‌های کشور راه اندازی خواهند شد تا موضوع راه‌اندازی دیتاسنترهای استانی را از طریق این ادارات کل دنبال کنیم.

ایران در اجلاس جامعه اطلاعات جایزه خط عمل -C11-را که مربوط به همکاری‌های منطقه‌‌ای و بین‌المللی بود، دریافت کرد.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :