آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8364
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 7:37
تعداد بازدید : 665

فريب پيامك هاي جوايز را نخوريد!

شايد شما هم پيامك هايي با عنوان شما برنده يك دستگاه خودرو، ال سي دي يا مواردي از اين قبيل شده ايد را دريافت كرديد كه اعلام كرده مشخصات فردي خود را ارسال كنيد و يا مثلا اعلام كرده كه براي دريافت مرسوله خود تعداد پنج شارژ براي اين شماره ارسال كنيد؛ اين پيامك ها بعضا از سوي شماره هاي حقيقي و يا شماره هايي مشابه شماره اپراتورهاي تلفن در كشور ارسال شده اند.

ایسنا - با گسترش سيم‌كارت‌هاي اعتباري، برخي از مشتركان شايد به دليل ارزان بودن اين نوع سيم‌كارت‌، به صورت تصادفي و گاه براي سرگرمي و گاهي هم براي كلاهبرداري و سوءاستفاده از مشتركان، پيامك‌هايي ارسال و دست آخر هم سيم‌كارت خود را از دسترس خارج مي‌كنند.
هر چند بارها تاكيد شده كه چنين پيامك‌هايي كه بيانگر برنده شدن مشترك در مسابقه يا جشنواره‌هاي مختلف هستند هرگز از سوي هيچ يك از اپراتورهاي تلفن فعال در كشور ارسال نمي‌شود اما صحت و سقم اين موضوع هر از چند گاهي به عنوان سوال از سوي دريافت‌كنندگان مطرح مي‌شود.
چندي پيش شركت ايرانسل در اطلاعيه‌ خود اعلام كرده بود كه اسامي برندگان خود را در سايت اين شركت اعلام مي‌كند و افراد فريب کلاه‌برداران را نخورند.
ايرانسل براي پيامك‌هاي ارسالي از سوي شركت خود نيز اطلاعيه‌اي در سايتش درج كرده و اعلام كرد: «اگر مایل نیستید پیامک‌های ارسالی از سوی شرکت ایرانسل را که با هدف معرفی محصولات و خدمات جدید این شرکت فرستاده می‌شوند، دریافت نمایید کافی است از طریق شماره ۷۰۰ (از خط ایرانسل) و یا ۰۹۳۷۷۰۰۰۰۰۰ (از سایر خطوط) با مرکز تماس ایرانسل ارتباط برقرار کرده و درخواست خود را ثبت کنید. در صورت تمایل جهت دریافت مجدد پیامک‌های مذکور، می‌توانید درخواست خود را به سادگی و از طریق ارتباط با مرکز تماس ایرانسل مطرح کنید.»
همچنين ايرانسل در سايت خود با در نظر گرفتن فرم درخواست رسیدگی به مزاحمت‌های تلفنی خدمات پيگيري براي مشتركان خود فراهم كرده است. در اين فرم آورده شده است: «مشترک گرامی، در صورت تمایل به پیگیری مزاحمت‌های تلفنی و دریافت پیامک‌های غیرموثق و کلاهبرداری، می‌توانید فرم‌های مربوطه را دریافت کرده و پس از امضا و ثبت اثر انگشت از طریق نمابر به شماره ۰۰۹۸۲۱۶۶۶۵۱۹۰۱ ارسال کنید.»
هشدار همراه اول درباره سودجويي طرح‌هاي تشويقي
اما پديد آمدن مشكلات مشابه براي اپراتور ديگر و افزايش تعداد پيامك‌هاي مزاحمان مشتركان همراه اول را به پيگيري شماره‌هاي مزاحم ترغيب كرد.
روابط عمومي همراه اول اعلام كرد، اسامي برندگان طرح‌هاي تشويقي و مسابقات پيامكي همراه اول با قابليت جست‌وجو در وب‌سايت اين شركت قرار مي‌گيرد و مشتركان اين اپراتور برای اطلاع از برنده شدن خود فقط به وب سايت همراه اول به نشاني www.mci.ir مراجعه كنند.
در اين اطلاعيه آمده است: در بعضي موارد، عده‌اي سودجو با ارسال پيامك، ايميل و يا تماس با مشتركان، بابت برنده شدن جوايز همراه اول مبالغي را طلب مي‌كنند كه هوشياري هموطنان را مي‌طلبد.
همراه اول در ادامه اطلاعيه خود تاكيد كرده است: تمامی قرعه كشي‌هاي جوايز طرح‌هاي تشويقي همراه اول با حضور و نظارت نمايندگان دادستاني و صداوسيما انجام مي‌شود و دريافت تمامي جوايز اين شركت رايگان بوده و اسامي برندگان در سايت همراه اول قابل مشاهده است.
شركت ارتباطات سيار از هموطنان خواسته است كه ضمن توجه نكردن به اين پيامك‌ها و تماس‌ها،‌ اينگونه موارد را به مراجع قانوني نظير بازرسي شركت ارتباطات سيار ايران گزارش كنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :