آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83665
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1394 11:51
تعداد بازدید : 1104

سیدابوالحسن فیروزآبادی به جای محمد حسن انتظاری نشست

گزینه دولت، رییس شورای عالی فضای مجازی شد

در نخستین جلسه از دور دوم شورای عالی فضای مجازی، سیدابوالحسن فیروزآبادی به عنوان دبیر جدید شورا و رییس مرکز ملی فضای مجازی انتخاب شد.

فناوران- با پایان یافتن دوره نخست شورای عالی فضای مجازی و انتصاب اعضا در دور دوم از سوی مقام معظم رهبری، نخستین جلسه این شورا برای انتخاب دبیر جدید برگزار شد.
در این جلسه که بدون دعوت از محمد حسن انتظاری دبیر سابق شورا برگزار شد، سیدابوالحسن فیروزآبادی به عنوان دبیر جدید شورا و رییس مرکز ملی فضای مجازی انتخاب شد، همچنین از تلاش های انتظاری در تصدی دبیری شورای عالی فضای مجازی در دوره قبل قدردانی شد.
فیروزآبادی یکی از گزینه های اصلی حسن روحانی برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود اما در نهایت محمود واعظی برای این سمت انتخاب و فیروزآبادی به عنوان قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی فعالیت خود را آغاز کرد. 
روحانی در این جلسه با اشاره به جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی، بر ضرورت تدوین، پیگیری و تحقق منویات راهبردی ایشان در این حوزه تاکید کرد.
رییس جمهوری با تاکید بر اهمیت روز افزون مسایل مربوط به فضای مجازی در زندگی اقتصادی و اجتماعی مردم و نقش آن در رشد فرهنگی و معنوی جامعه، تشکیل منظم جلسات و پیگیری مصوبات شورا و تامین هماهنگی لازم را خواستار و از همه دستگاه ها خواست که همکاری لازم را با دبیر خانه شورا داشته باشند.

  فیروزآبادی کیست؟
سید ابوالحسن فیروز آبادی متولد ۱۳۴۰ در نجف اشرف است.  پدر وی مرحوم آیت الله فیروزآبادی از روحانیون حوزه علمیه قم بوده است.
وی  دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق با گرایش مخابرات از دانشگاه علم و صنعت بوده و دکتری مدیریت استراتژیک در دانشگاه عالی دفاع ملی است.
طراحی، اجرا و مدیریت پروژه های ICT در کشور به مدت ۲۵ سال، طراحی و اجرای دوره های آموزش رشته مخابرات از جمله خدمات فیروزآبادی است.
فیروزآبادی در سال های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۱ به فعالیت مطبوعاتی و روزنامه نگاری اشتغال داشته است. وی دروس حوزه شامل ادبیات عرب، اصول فقه، فقه تا سطح و نیز دروس فلسفه را نزد اساتید به نام حوزه آموزش دیده است و به زبان های عربی و انگلیسی تسلط کامل دارد.
همچنین تدریس دروس تخصصی مخابرات و مدیریت، تالیف مقالات متعدد تخصصی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، راهنمایی و مشاوره تعدادی پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری در کارنامه فیروزآبادی وجود دارد.
فیروزآبادی در طول دوران خدمت خود عهده دار مشاغل و سمت هایی بوده است که می توان به مدیرعاملی و نایب رییسی هلدینگ مدیریت صنایع نوین تامین، ریاست هیات مدیره شرکت تامین تلکام (مجری پروژه اپراتور موبایل نسل سوم با نام تجاری رایتل)، ریاست هیات مدیره چندین شرکت بزرگ در زمینه صنایع الکترونیک و مخابرات، طراحی، اجرا و مدیریت پروژه های ICT در کشور، طراحی و اجرای دوره های آموزش رشته مخابرات و عضویت در هیات مدیره شرکت ملی نفتکش ایران اشاره کرد.

  خداحافظی با حاشیه
شورای عالی فضای مجازی که در زمان انتظاری روزهای جنجالی و پرحاشیه ای را با توجه به اختلاف با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سپری می کرد، باز هم با حاشیه همراه شد.
ظاهرا اختلافات این دو نهاد به حدی بود که دولت حتی حاضر نشد محمد حسن انتظاری را به جلسه شورای عالی فضای مجازی دعوت کند. این در حالی بود که انتظاری همچنان تا پیش از انتخاب دبیر جدید، عهده دار دبیری شورا بود.
در واکنش به این اقدام، انتظاری پیش از آغاز جلسه، با انتشار نامه ای از همکاران خود خداحافظی کرد. در این نامه دست نویس، انتظاری گفته مقام معظم رهبری از گزارش فعالیت های شورای عالی فضای مجازی راضی بوده است.
در این نامه آمده است: « رضایت نایب بر حق امام عصر (عج) که در حضور اعضا شورای عالی فضای مجازی در 94.6.25 ابراز فرمودند نشان از فعالیت شما در مسیر صحیح مورد نطر ایشان داشته که انشاءالله اجر و پاداش واسعه الهی را به همراه دارد. تلاش بی وقفه شما دوستان در طول 20 ماه گذشته خاص حرکت جهادی در مسیر عزت ایران اسلامی در جهانی پرتلاطم کنونی است.ابتکار بی بدیل مقام معظم رهبری در تاسیس شورای عالی فضای مجازی و ستاد قرارگاهی یعنی مرکز ملی فضای مجازی حرکتی هوشمندانه برای پیشرفت در چارچوب مبانی و ارزش های اسلامی در این عرصه و مواجه هوشمندانه با قدرت های نرم است.
تلاش برای پیاده سازی اهداف شورای عالی تلاش در تحقق اهداف انقلاب اسلامی است که فرموند اهمیت فضای مجازی همانند اهمیت انقلاب اسلامی است. 
اکنون اگر نگاهی به گذشته بیندازیم، هرچند اگر مشکلات و محدودیت های متعددی سر راه بود اما صبر بر آنها و حصول دستاوردهای به دست آمده حلاوتی دیگر دارد، دستاوردهایی از جمله ایجاد نقطه کانونی برای هدایت و مدیریت یکی از پیچیده ترین تحولات جهانی در کشور. سپاس و تشکر خود را به حضور تمامی همکارانم و معاونین و مدیران و مشاورین محترم تقدیم می دارم و برای شما بزرگواران اجر و پاداش الهی را از حضرت حق خواستارم. 
عمر و عزت رهبر فرزانه انقلاب مستدام و پرچم پرافتخار انقلاب اسلامی همواره در احتزاز باد.»
بر اساس اعلام محمد حسن انتظاری، این شورا در طول فعالیت خود تحت مدیریت وی 6 مصوبه داشته است. همچنین 40 طرح را در موضوعات مختلف فضای مجازی آماده ارایه به شورا کرده است که به دلیل برگزار نشدن جلاست، این امر محقق نشد. 
همچنین تلاش برای انحلال شورای عالی فناوری اطلاعات و اختلافات با وزارت ارتباطات از جمله اتفاقات و تلاش های شاخص دوران انتظاری است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :