آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83672
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1394 12:38
تعداد بازدید : 1069

در دومین نمایشگاه نقش آفرینی زنان در اقتصاد پایدار صورت گرفت

قدردانی از بانوان کارآفرین حوزه فاوا

نمایشگاه نقش آفرینی زنان در اقتصاد پایدار با حضور بانوان کارآفرین عضو سازمان نظام صنفی رایانه‎ای برگزار شد و در حاشیه آن نیز شبکه منطقه‏ای زنان در اقتصاد پایدار با ریاست آزاده داننده، رییس سابق سازمان نظام صنفی رایانه‏ای تهران، آغاز فعالیت خود در ایران را به طور رسمی اعلام کرد.

فناوران- تعدادی از شرکت‎های عضو سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور در نمایشگاه نقش آفرینی زنان در اقتصاد پایدار حضور یافتند. هرچند بازدیدکنندگان در نمایشگاهی وسیع که از  هر صنعتی نماینده‏ای در آن حضور داشت بیشتر به سوی مواد غذایی و کارهای هنری و صنایع دستی تمایل داشتند، اما این نمایشگاه تلاش خود را کرد تا پیوند میان زنان و فناوری را با حضور شرکت‎های فناوری اطلاعات و ارتباطات به نمایش بگذارد.
در مراسم اختتامیه این رویداد سالانه نیز از صد بانوی کارآفرین قدردانی به عمل آمد که تعدادی از کارآفرینان حوزه فاوا  نیز در بین آنها دیده می‏شدند.
شرکت‎های آدران رایانه، کهکشان نور، انجمن منطقه‏ای زنان، سازمان نظام صنفی رایانه‏ای، خدمات مهندسی داده نگار، طراحان مبتکر کسری، سماتک، گام الکترونیک و غیره در این نمایشگاه حضور داشتند و به معرفی خدمات و محصولات خود پرداختند.

  شناسایی توان زنان در حوزه فاوا
صائبه سلوکی، سرپرست دبیرخانه سازمان نصر کشور، در حاشیه بازدید از این نمایشگاه با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد از ورودی دانشگاه ها دختران هستند و در حوزه فاوا این درصد بیشتر هم هست، گفت: در حال حاضر تعداد خانم‏های شاغل در حوزه فاوا تعداد قابل توجهی را شامل می‏شود که این مقدار با ایجاد زیرساخت‏های مناسب بیشتر هم خواهد شد.
به گفته سلوکی، فعالیت در فناوری اطلاعات و ارتباطات به دلیل تناسب با فرهنگ زندگی ایرانی ها و همین‏طور وابستگی کمتر به نیروی بدنی برای اشتغال‎زایی خانم‎ها گزینه مناسبی است. با برگزاری چنین نمایشگاه‎هایی فرصت‏ها و پتانسیل‏های فاوا شناسایی شده و انگیزه فعالیت و حضور به دختران جامعه ما تزریق می‎شود.
  فرصت برای شناخت فاوا
سهیلا جلودارزاده مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور زنان نیز با تاکید بر حضور خانم‎ها در جایگاه‎های رهبری به دلیل تلاش بی‎و‏قفه آنها در جهت بهبود وضعیت، افزود: خانم‎ها به نارسایی‎های اجتماعی حساس‏تر هستند و هنگامیکه وارد عرصه‏ای می‎ شوند در جهت ایجاد برابری، صلح و زندگی بهتر اقدام می‎کنند. این شرایط با توسعه ارتباطات به دلیل وجود محدودیت‎های مکانی، مالی و محدودیت در امکانات مهیاتر خواهد بود. 
همچنین آزاده داننده رییس پیشین سازمان نظام صنفی رایانه‏ای تهران و رییس انجمن منطقه‏ای زنان با تاکید بر لزوم شناسایی جایگاه زنان در اقتصاد افزود: کسب و کارهای زنان در قیاس با کسب و کار مردان کوچک‎ترند ولی برگزاری چنین همایش و نمایشگاه‏هایی کمک می‏کند تصور درستی از جایگاه زنان در اقتصاد به دست آوریم و پس از آن حوزه‏هایی که باید برای توانمندسازیشان مورد حمایت قرار دهیم را شناسایی کرده و اقدام کنیم.
او با بیان اینکه در جامعه همیشه به مضرات این حوزه تاکید میشود و نگاه سلبی دارند، در صورتی که باید نگاه ایجابی داشته باشند، گفت: در این همایش‏ها و نمایشگاه‎ها باید فرصت شناخت از فاوا را فراهم کرد. به این دلیل که اگر به آمارها دقت کنید تنها یک و نیم درصد از فضای مجازی به مطالب غیراخلاقی پرداخته بیش از ۸۰ درصد به کسب و کارها و مسایل تجاری اختصاص دارد.
وی افزود: باید اطلاع رسانی شود. چون حرکت رشد این صنعت نمایی است و در فواصل زمانی کوتاه شاهد حجم بالای رشد در آن هستیم.
  معرفی انجمن منطقه‏ای زنان WAVE
در حاشیه این نمایشگاه نشست شبکه منطقه‏ای زنان برای توسعه پایدار WAVE با حضور مسوولان و کارشناسان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.
داننده به عنوان رییس شبکه منطقه‏ای زنان WAVE به تشریح روند شکل‏گیری و اهداف این انجمن بین‎المللی پرداخت و افزود: حدود سه سال پیش به دعوت یکی از مراکز آموزشی لبنان طی یک همایشی از تشکل‏های منطقه‏ای زنان دعوت به عمل آمد. در آن زمان با توجه به تشابهات زیادی که در بافت فرهنگی حاضران وجود داشت پتانسیلی کشف شد و ایده شکل‎گیری یک تشکل با هدف توانمندسازی زنان در منطقه شکل گرفت. 
داننده در مورد ماموریت شبکه منطقه‏ای زنان گفت: کشورهای عضو اشتراکات بسیاری دارند اما در مقابل تفاوت‏ها هم کم نیست. ایجاد یک ماموریت واحد که تمام اعضا را تحت پوشش قرار دهد کار دشواری بود. سرانجام ارتقا کیفیت زندگی زنان به عنوان ماموریت اصلی برگزیده شد. 
وی اضافه کرد: به دلیل محدودیت و فاصله جغرافیایی، ICT به عنوان بستر ارتباطی در انجمن WAVE نقش موثری دارد. 
داننده همچنین گفت: ایجاد ارتباط و فضای مناسب برای تقویت مشارکت موجب شده تا ICT نقش محوری در این تشکل ایفا کند. ضمن اینکه هشت اصل محوری تعریف شده که همگی مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات هستند. شامل زنان در عرصه اقتصاد، در عرصه رهبری، دسترسی زنان به رسانه‏ها و فناوری نوین، برابری جنسیتی در دسترسی به فناوری ارتباطات و اطلاعات، دسترسی زنان به آموزش و بهداشت از طریق فناوری اطلاعات و ارتباطات، مقابله با خشونت های جنسیتی، ارتقا برابری جنسیتی از طریق فناوری اطلاعات و ارتباطات و پایداری حقوق زنان.
شبکه منطقه ای زنان WAVE در حال حاضر ۳۲ عضو از ۱۳ کشور ایران، افغانستان، تاجیکستان، عراق، فلسطین، بحرین، یمن، مصر، اردن، امارات متحده عربی، لبنان، لیبی و تونس دارد.
داننده گفت: در آینده همایشی مشابه در اردن و تونس خواهیم داشت و پس از آن در یک رویداد بین‏المللی همایشی نیز در برزیل برگزار خواهیم کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :