آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83673
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1394 12:39
تعداد بازدید : 14563

کارشناسان می‌گویند:

بهترین زمان خرید گوشی قبل از اجرای طرح رجیستری است

امسال اوضاع بازار موبایل در نتیجه وضعیت بد اقتصادی کشور خوب نبوده است. نه شب عید بازار رونق داشت و نه با شروع تعطیلات تابستان بازار رنگ و بویی تازه به خود گرفت، حتی شهریور ماه امسال مثل هر سال نبود و به گفته فروشندگان، امسال بازار موبایل یکی از بدترین سال های خود را پشت سر می گذارد.

ساحره چمنی
علاوه بر فروشندگان، واردکنندگان هم از وضعیت بازار امسال راضی نبوده اند. به گفته مسوولان ۹۱ درصد بازار موبایل را قاچاق فرا گرفته و میزان واردات قاچاق موبایل ۸/۱۰ میلیارد دلار است که نسبت به دیگر کالاهای قاچاق کشور، سهم بیشتری به موبایل اختصاص دارد.
پیشتر گفته می شد که کاهش تعرفه دوای درد بازار بیمار موبایل ایران است، اما سال گذشته کاهش تعرفه هم دردی از این بازار دوا نکرد. حالا مسوولان به صرافت افتاده اند که با اجرای طرح رجیستری بازار بیمار موبایل را نجات دهند.
درباره اینکه چه راهکاری می اندیشند و از چه زمانی این طرح آغاز می شود و حتی در نحوه اعمال این طرح هم سوالات بی شمار و حرف و حدیث های فراوانی وجود دارد.
بازار کساد است، اما این روزها ظاهرا سختگیری های بیشتری در بازار وجود دارد و ماموران ستاده مبارزه با قاچاق کالا بیشتر بازار را تحت نظر دارند و در صورت یافتن اجناس قاچاق آنها را توقیف کرده یا فروشگاه ها را پلمب می کنند.
رضا آقایی نیا، مدیر ترمینال هوواوی در ایران، معتقد است زمانی که تاریخ دقیق اجرای طرح رجیستری اعلام شود، قیمت گوشی به شدت افت می کند؛ چرا که به قول مسوولان بیش از ۹۰ درصد بازار قاچاق است و همه فروشندگان سعی می کنند اجناس خود را به سرعت و با هر قیمتی به فروش برسانند. بنابراین در طول یکی دو هفته قبل از اعمال این طرح گوشی ارزان می شود. به این ترتیب بهترین موقعیت برای خرید گوشی یکی دو هفته قبل از اجرای طرح رجیستری است.
اما بلافاصله با اجرای این طرح گوشی در بازار کم می شود؛ چرا که همه باید گوشی های شان را ثبت سفارش کند و این موضوع در ابتدا بسیار وقت گیر است، چرا که گمرک ظرفیت انبار گوشی ها را ندارد و پروسه ترخیص کالا با روند کندتری نسبت به گذشته طی می شود. به این ترتیب برندها فعالیت شان کم می شود و این درست زمانی است که بازار با کمبود کالا مواجه می شود. 
به تبع کاهش جنس در بازار، کم کم قیمت گوشی افزایش می یابد و کارشناسان پیش بینی می کنند که این میزان تا ۲۰ درصد هم خواهد رسید. 
بر خلاف سال های پیش که چنین طرحی اعمال و با شکست روبه رو شد، امسال ثبت شماره سریال گوشی تحت نظارت گمرک و سازمان تنظیم مقررات است، بنابراین نه قاچاقچی می تواند تقلب کند و نه فروشندگان بازار. به این شکل همه گوشی ها با گارانتی وارد بازار می شوند.
این موضوع تبعات مثبتی هم در پی خواهد داشت. وضعیت شرکت های رسمی بهتر می شود و دیگر کسی با نام قاچاقچی به عنوان رقیب وجود ندارد.
از سوی دیگر فروش گوشی های گران قیمت به شدت کاهش می یابد، چرا که با این میزان افزایش مردم استطاعت خرید گوشی نخواهند داشت. اما قدرت گوشی های میان رده بیشتر می شود.
شرکت های فروش آنلاین رونق می گیرند و ۲۰ درصد سهم بازار به شرکت های فروش آنلاین تعلق خواهد گرفت. وضعیت شرکت هایی مثل شیائومی، لنوو حتی اوپو در ایران بهتر خواهد شد و کم کم شرکت های چینی نمایندگی هایی در بازار ایران خواهند گرفت.
از سوی دیگر بسیاری معتقدند که بزرگ ترین ضربه را در بازار ایران، اپل می خورد چرا که نماینده رسمی در بازار ندارد و همه اجناسش هم اکنون به شکل قاچاق وارد بازار ایران می شود، اگرچه برخی از شرکت ها ادعای نمایندگی این شرکت آمریکایی را دارند.
وقتی اپل از بازار موبایل ایران حذف شود رقابت در میان شرکت های میان رده بیشتر می شود. بنابراین بازار کوچک می شود. چرا که خریدار مجبور است نوع خریدش را تغییر دهد و حتی مردم از گوشی هایشان بیشتر استفاده می کند.
با همه اینها نمی توان پیش بینی دقیقی برای بازار موبایل ایران داشت باید منتظر ماند و دید چه اتفاقی در بازار می افتد آیا اجرای طرح رجیستری گوشی این بار به موفقیت می رسد یا باز هم عده ای راه در رو برای آن پیدا می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :