آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83674
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1394 12:42
تعداد بازدید : 859

بایدها و نبایدها و ترس‌ها و امید‌ها از ورود گزارشگرهای ماشینی

روبـات هـا در اتـاق خـبر

چندی است که استفاده از روبات ها در اتاق های خبر جدی شده و همین هفته گذشته نیز اعلام شد که روبات یک شرکت چینی اولین گزارش خود را نوشته است.

گزارش هایی که روبات های خبرنگار می نویسند، شاید در این مرحله به پای گزارش های تولید شده توسط انسان نرسد. اما همین الان هم گزارش های این روبات ها دارای اطلاعات مناسب و پیشینه پر و پیمان است و از همه مهم تر، در یک دقیقه یا کمتر نگاشته می شود. نمونه این روبات ها- که در واقع یه نرم افزار و ساخته شرکت Automated Insights است- هم اکنون در اسوشیتدپرس استفاده می شود. اسوشیتدپرس تاکنون از نرم افزار مذکور که Wordsmith نام دارد، برای تولید چندهزار گزارش مالی فصلی شرکت ها استفاده کرده است.  این موضوع که روبات ها در محیط هایی مانند کارخانه ها و حتی هتل ها جایگزین نیروی تولید و خدمات شوند، امری پذیرفته شده بود، اما ورود این ابزارها به اتاق های خبر کمی عجیب تر بوده است؛ خاصه اینکه خبرنگاران، با  این توجیه که نیروی کار دانشی هستند،  شغل شان را مصون از نفوذ روبات ها می دانسته اند و این اتفاق در بین برخی ژورنالیست ها ایجاد ترس کرده است. اما آیا این ترس را باید جدی گرفت یا اینکه می توان با روی باز میزبان این ابزارهای خودکار خبرنویس در تحریریه ها بود؟
اولین نکته در این میان این است که انسان همچنان تنها موجودی است که به واقع هوشمند است. فعلا نرم افزارها و روبات های خبرنگار، فقط توانایی تولید انواع خاصی از گزارش ها را دارند. این روبات ها فقط قادرند که داده های ساختمند را به عنوان ورودی بگیرند وبر اساس طرح و فرمت خاصی، با ترکیب این داده ها، گزارش تولید کنند. الگوریتم این نرم افزارها می تواند داده های ساختمند را به دنبال فکت ها جست وجو کند، این داده ها را ادغام با پیشینه های خبر و سایر داده های مرتبط ادغام و به صورت گزارش های خبری بازتولید کند. اما این روبات ها همچنان قادر به تولید گزارش های خلاقانه ای که کار دست و ذهن انسان خبرنگار و گزارشگر است، نیستند. اینها ویژه انسان است و الگوریتم یا هوش مصنوعی روبوگزارشگرها، هرقدر هم که پیچیده باشد، فعلا امکان تولید گزارش هایی با این کیفیت ها را ندارد. از سوی دیگر، هنوز هم جمع آوری داده ها، مثلا از طریق تلفن زدن به منابع و افراد، استخراج اطلاعات و داده ها از میان سوال و جواب با منابع خبری، کار انسان است. از سوی دیگر گزارش هایی که امروزه روبوگزارشگرها تولید می کنند، معمولا چیزی است که خبرنگاران از تولید آن فراری اند. کدام آدمی حوصله دارد گزارش مالی شرکت های بورسی را بنویسد؟ آن هم با آن همه جمله های تکراری که به جز بورس بازها کسی نمی خواند؟ چه بهتر که این کار را به روبات ها بسپاریم که سریع تر و با دقت هر چه تمام تر آن  را به انجام بسپارند. به این ترتیب گزارشگرها می توانند وقت شان  را صرف تحقیق و نگارش گزارش هایی بکنند که واقعا دوست دارند؛ گزارش هایی که نوشتنش نیاز به هوش انسانی دارد و وقتی تمام می شود، خود گزارشگر از اینکه چنین گزارشی تولید کرده، احساس رضایت کند.
با این نگاه، می توان گفت که روبات ها صرفا ابزاری روزآمد در خدمت توسعه روزنامه نگاری اند. در واقع آنها نه رقیب روزنامه نگارها، بلکه همکارهایی خودکارند که وظیفه جمع آوری اطلاعات را از میان انبوهی از داده ها  برای ما انجام می دهند. اما با همین پیش فرض ها هم به هر حال روبات ها دارند به تحریریه ها پا می گذارند و این حضور، با خود سوالات و نگرانی هایی در مورد اخلاق و موازین حرفه ای خبرنگاری ایجاد می کند. تام کنت، مدرس روزنامه نگاری دانشگاه کلمبیا و ادیتور اسوشیتدپرس در این زمینه چک لیستی پیشنهاد کرده است که تعدادی از موادش به این شرح است:
  چقدر داده های استفاده شده در گزارش های تولیدی روبات ها دقیق است؟ آیا این داده ها را شرکت ها، بورس یا دولت ها  به طور عمومی منتشر کرده اند؟ آیا مرجع دسترسی به داده ها منابع رسمی هستند یا داده های غیر موثق نیز امکان دارد به گزارش ها راه یافته باشد؟
آیا حق استفاده از داده ها را داریم؟ آیا منبع داده ها، اجازه قانونی دارد که این داده ها را به گزارشگر منتقل کند؟ آیا ما (به عنوان رسانه استفاده کننده از روبات) اجازه تغییر و انتشار این داده ها را داریم؟
  آیا سیستم خودکار یا روبات ما از سیستم نگارش یکسانی استفاده می کند؟ باید در نظر داشت که وقایع و فکت های مختلف نیازمند رویکردها و شیوه های نگارش مختلف هم هستند.
  آیا رسانه به خوانندگانش می گوید که یک گزارش مشخص را روبات تهیه کرده؟ 
  آیا شیوه نگارش روبات با شیوه رسانه شما منطبق یا سازگار است؟ 
  به عنوان مدیر رسانه یا سردبیر، شیوه ای که گزارش تولید شده را تایید و از آن دفاع می کنید؟ اگر خوانندگان بپرسند که این داده ها چطور دسته بندی شده، می توانید توضیح بدهید؟
  چه کسی بر کار روبات نظارت می کند؟ داده های غلط به سادگی ممکن است منجر به انتشار گزارش های نادرست در سطحی بسیار وسیع و تولید صدها گزارش نادرست شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :