آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83732
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1394 12:6
تعداد بازدید : 1296

رییس مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ:

حمایت از محصولات حوزه نشر دیجیتال پارسال به نازل ترین میزان رسید

رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سال گذشته میزان حمایت مستقیم از محصولات حوزه نشر دیجیتال به نازل ترین میزان خود رسید.

فناوران- مرتضی موسویان در نشست خبری دومین دوره مسابقات بازی های رایانه ای خلیج فارس گفت: این بازی ها به صورت سراسری و در کل کشور در مجتمع های دیجیتال استانی برگزار می شود و میزبان فینال رقابت ها هم مجتمع فرهنگی تهران خواهد بود.
وی با بیان این که ثبت نام این مسابقات یکم مهرماه از طریق سایت های iranpgc.ir، saramad.ir، پورتال وزارت ورزش و جوانان، پورتال بنیاد ملی بازی های رایانه ای و پورتال مراکز فرهنگی دیجیتال استانی انجام می شود گفت: این مسابقات 15 مهرماه آغاز و مرحله نخست آن بیست مهر به پایان می رسد. مرحله پایانی مسابقات نیز نیمه دوم آبان و اختتامیه 28 آبان با حضور وزیر ارشا و ورزیر ورزش در روز میلاد امام موسی کاظم (ع) خواهد بود.
رییس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ با بیان این که امسال بازی های ایرانی نیز به مسابقات افزوده شده است گفت: بازی ارتش های فرازمینی و بازی شلیک های آتشین، دو بازی ایرانی هستند که علاقه مندان می توانند در آن به رقابت بپردازند. همچنین بازی ایرانی گلدن کاپ و شوفر نیز درصورتی که استانداردهای لازم را کسب کنند، به بازی ها افزوده خواهند شد.
موسویان ادامه داد: بازی های خارجی Dota2، counter strike 2012، Warcraft و Fifa 2015 نیز دیگر بازی هایی هستند که در این مسابقات حضور دارند. البته در برخی از این بازی ها نمادهای شیطان پرستی وجود داشت که ما این بازی ها را ویرایش کرده و بدون لطمه به اصل بازی، این گونه نمادهای حذف شده اند.
وی افزود: برای این دوره از مسابقات بیش از صد میلیون تومان جایزه در نظر گرفته شده و به نفرات اول تا هشتم هر بازی این جوایز اختصاص می یابد. علاوه بر این، در مجتمع ها امکان بازی به صورت عادی نیز فراهم شده تا نوجوانان و جوانان در محیطی سالم به بازی بپردازند.

  پاسخ به ادعای موازی کاری
موسویان در پاسخ به سوال خبرنگار فناوران در مورد این که برگزاری مسابقات به نوعی موازی کاری با دیگر نهاد زیرمجموعه وزارت فرهنگ یعنی بنیاد ملی بازی های رایانه ای محسوب می شود گفت: با توجه به وجود زیرساخت های مناسب در مرکز توسعه رسانه های دیجیتال که شامل شبکه ملی فرهنگ و مجتمع های فرهنگی دیجیتال می شود، ما امکان برگزاری این مسابقات را داشتیم و به همین دلیل خواستیم از این ظرفیت استفاده کنیم.
وی افزود: خود بنده عضو هیات مدیره بنیاد ملی بازی های رایانه ای هستم و می دانم بنیاد مشکلی با این موضوع ندارد. 
موسویان در پاسخ به این سوال که آیا نیامدن مدیرعامل بنیاد ملی بازی های به این نشست، نوعی اعتراض به موازی کاری نبوده است گفت: نه خیر کاری برای ایشان پیش آمد وگرنه قرار بود ایشان به همراه معاون وزیر ورزش و جوانان در این نشست خبری حضور یابند.
وی تاکید کرد: ما همکاری خوبی با بنیاد ملی بازی های رایانه ای داریم و نمایندگان مرکز در استان ها موظف به اجرای مصوبات بنیاد هستند.

  نمایشگاه رسانه های دیجیتال آری، جیتکس نه
رییس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ در مورد نمایشگاه رسانه های دیجیتال نیز گفت: این نمایشگاه در بهمن ماه برگزار می شود و در صورتی که وزیر ارشاد به ما وقت بدهند، نخستین جلسه شورای سیاست گذاری این نمایشگاه هفته آینده برگزار خواهد شد. 
وی افزود: امیدواریم امسال این نمایشگاه متفاوت از سال های گذشته برگزار شده و دستگاه های مختلف دستاوردهای خود را در حوزه نشر دیجیتال به نمایش بگذارند.
موسویان در مورد حمایت از شرکت های نشر دیجیتال برای حضور در نمایشگاه جیتکس نیز توضیح داد: سال گذشته با وجود آمادگی اتاق بازرگانی، سازمان فناوری اطلاعات و مرکز توسعه رسانه های دیجیتال برای حمایت از حضور شرکت ها در نمایشگاه سبیت آلمان، از آنجا که هیچ کار فاخری در سال 93 تولدی نشده بود، عملا هیچ محصول قابل عرضه ای از ایران در نمایشگاه به نمایش در نیامد. 
رییس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ ادامه داد: صرف حضور در یک نمایشگاه هنر نیست و با وجود اجاره غرفه در سبیت، ما هیچ محصولی برای ارایه نداشتیم. در مورد جیتکس هم با توجه به این که محصولی برای عرضه وجود ندارد، فعلا برنامه ای برای حضور یا مشارکت در آن نداریم.

  حمایت مستقیم در پایین ترین سطح
موسویان در مورد حمایت از موسسات تولید محصولات نشر دیجیتال نیز توضیح داد: برای نخستین بار از سال 89 که هیات وزیران مصوبه ای در خصوص حمایت از محصولات فرهنگی دیجیتال را تصویب کرد، ما کارگروهی را با حضور نمایندگان تام الاختیار دستگاه ها، در این حوزه تشکیل دادیم.
وی افزود: براساس مصوبه این کارگروه، قرار است سامانه پنجره واحدی برای حمایت از این محصولات راه اندازی شود و قرارداد راه اندازی این سامانه نیز در حال انعقاد به یک شرکت خصوصی است. 
رییس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ گفت: در سال 93 با توجه به میزان بودجه تخصیص داده شده، حمایت مستقیم به نازل ترین سطح خود رسید. 
وی افزود: البته مطالعه دقیقی در مورد نحوه حمایت ها از آغاز تا پایان 93 انجام گرفته است که براساس آن تنها 23 درصد حمایت های مستقیم تبدیل به محصولشده است. این پژوهش به ما نشان داد باید در نوع حمایت های مان تجدید نظر کنیم.
موسویان گفت: نوع حمایت های انجام شده در کارگروه ستاد حمایت مرکز مصوب شده و همه دست اندرکاران به زودی مطلع می شوند.

  امکان پرداخت در اپلیکیشن بازی ها
امیر حسین فتاحی مدیرعامل شرکت فن آوا کارت نیز در این نشست گفت: امکان فنی پرداخت برای بازی های ایرانی را فراهم کرده ایم.
وی افزود: در صورت نیاز بازی های ایرانی، امکان پرداخت از طریق کارت های الکترونیکی عضو شتاب و از داخل خود اپلیکیشن بازی را فراهم می کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :