آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83740
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1394 12:54
تعداد بازدید : 1603

بی‌توجهی به بخشنامه‏های بانک مرکزی

نرخ سود تسهیلات به 28 درصد رسید!

یکی از مشکلات مهم در نظام بانکی کشور رعایت نشدن بخشنامه‎های بانک مرکزی در بانک‎ها است. این مساله البته ریشه در مشکلات بزرگ‎تری است و بانک‎ها مدعی‎اند دلشان می‎خواهد این بخش ‎نامه ها را رعایت کنند اما مشکلاتی وجود دارد که مانع می‎شود.مهر- با وجود اینکه شیوه نامه تسهیلات خرد در نیمه اول خردادماه امسال به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد اما برخی از بانک ها هنوز هم از پرداخت تسهیلات خرد (خريدخودرو، خريد کالاهاي مصرفي بادوام، جعاله و کارت اعتباري بر پايه عقد مرابحه)، امتناع می کنند.
بخش دیگری از بانک ها که پرداخت این نوع تسهیلات را آغاز کرده‎اند، شیوه های عجیب گذشته در پرداخت تسهیلات را ادامه داده‎اند و تعدادی دیگری از بانک ها هم روش های جدیدی ابداع کرده‎اند که سود بیشتری کسب کنند.
در حالی که حداکثر نرخ سود تسهيلات عقود غيرمشارکتي بانک ها و موسسات اعتباري معادل ۲۱ درصد توسط بانک مرکزی براساس مصوبه شورای پول و اعتبار ابلاغ شده است، برخی از بانک ها باز هم به راحتی نرخ سود ۲۸ درصد و بیشتر را برای تسهیلات گیرندگان تعیین می کنند.
تعدادی از آنها بخشنامه های بانک مرکزی را دور می‎زنند، این در حالی است که بانک مرکزی از اینگونه اقدامات بانک ها آگاه است، زیرا بانک ها به راحتی نرخ سود ۲۸ درصد را به تسهیلات گیرندگان اعلام می کنند و این اقدام آنها بدون پنهان کاری است.
در عین حال، دریافت وام به شرط سپرده هم به یک روش معمول درآمده و پرداخت تسهیلات بدون دریافت سپرده و سپرده گیری بخشی از پول توسط بانک ها امکان پذیر نیست و این پول تا زمان بازپرداخت اقساط ماهیانه وام، نزد بانک مربوطه باقی می ماند.
با وجود اینکه نرخ های سود تسهیلات بانک ها در بسیاری از موارد بالای ۲۷ و ۲۸ درصد است اما بانک ها باز هم نسبت به سپرده‎گیری اقدام می‎کنند و این کار را برای جبران کاهش نرخ سود بانکی می‎دانند. این موضوع در بانک های دولتی و خصوصی، بانک های قرض الحسنه و تمامی موسسات مالی غیرمجاز و یا در حال دریافت مجوز مشاهده می شود.
به عنوان مثال، برخی از بانک ها پرداخت وام ۱۰ میلیونی خرید کالای اساسی را که البته براساس بخشنامه بانک مرکزی ۸ میلیون تومانی است، منوط به دریافت مبلغی به میزان یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان با نرخ سود ۲۸ درصد کرده‎اند و این مبلغ تا زمان بازگشت کامل اقساط ماهیانه نزد بانک باقی می‎‏ماند.
بانک ها انواع و اقسام راه ها را برای دریافت سود بیشتر از مردم بکار می گیرند، اینکه بانکی بخشنامه بانک مرکزی را به راحتی دور می زند، چگونه امکان پذیر است، مگر بانک مرکزی نظارتی بر عملکرد بانک ها ندارد و آیا برای بانک مرکزی مهم نیست که بانک ها دستوراتش را اجرا نکنند؟
در بخش قرض الحسنه دریافت سپرده در کل ممنوع و دارای اشکالات شرعی است و در اصل پرداخت وام به شرط سپرده در بخش قرض الحسنه به هیچ وجه مجاز نیست اما با توجه به شرایطی که در حال حاضر در بخش تسهیلات دهی بانک ها به وجود آمده، بسیاری از افراد حاضرند که این شرط بانک ها را اجرا کنند.
در سال های گذشته نظام بانکی به صورت چراغ خاموش این کار را انجام داده است و در برخی از موارد بدون سپرده گذاری وامی نمی‎پردازد، اما این شیوه در حال حاضر به یک روش علنی تبدیل شده است و بخشی از سپرده هم تا پایان مدت بازپرداخت تسهیلات در اختیار بانک قرار می گیرد و با اتمام بازپرداخت تسهیلات، مبلغ سپرده هم به سپرده گذار بازگردانده می شود.
چندی پیش هم برخی از بانک ها به ویژه بانک های بزرگ در برخی از شعبات خود به راحتی این موضوع را از طریق نصب اعلامیه‎هایی اطلاع رسانی می‎کردند و آن را در معرض دید مشتریان قرار می‏دادند.
 از سوی دیگر خود مدیران بانکی هم منتقد وضع وجود هستند و از رعایت نشدن بخشنامه‎های بانک مرکزی در سیستم مالی کشور گله می‎کنند. 
 عبد الناصر همتی مدیرعامل بانک ملی در این باره گفت: در بازار مالی نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار رعایت نمی شود و برخی بانک ها و موسسه های مالی نرخ سود بالاتر پرداخت می‎کنند.
همتی افزود: اگر بانک‏ها تسهیلاتی مانند وام مسکن با نرخ 21 درصد بدهند می تواند رانت نزد سایر بانک‏ها که نرخ بالاتر می‎دهند ایجاد کنند.
رئیس شورای هماهنگی بانک‏های دولتی گفت: شنیده شده برخی تسهیلات را از بانک‎های دولتی دریافت می‏کنند و سپس نزد بانک‏ها و موسسه‏های مالی دیگر که 4 تا 5 درصد سود بیشتر می دهد می برند که این برای نظام بانکی مضر است.
همتی افزود: وقتی شفافیت و هماهنگی نباشد طرح هایی مانند تسهیلات مسکن نمی‏تواند موفق باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :