آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83741
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1394 12:55
تعداد بازدید : 1207

گله روبات ها در راه خدمت ارتش

شیوه تفکر حاکم بر کندوی زنبور عسل، تا کنون بارها الهام بخش طراحان تکنولوژی بوده است. حالا هم ارتش آمریکا در حال آزمون انواعی از قایق ها و هواپیماهای روباتیک است که به صورت گروهی عمل می کنند.

گاردین- با توسعه دانش روباتیک، دانشمندان هر روز بیشتر به فکر الهام گرفتن و تقلید از دنیای طبیعی هستند. این دانشمندان روش ها مختلفی را آزمایش می کنند. ساختن روبات با استفاده از موادی که از طبیعت گرفته شده، مثل ماهیچه های کلون شده موش یا بافت های اندام ماهی مرکب یا ساخت روبات هایی با تقلید از رفتار حیوانات از جمله این روش هاست. آنچه ارتش آمریکا روی آن کار می کند، شکل دادن ارتشی از روبات هاست؛ روبات هایی که عمدتا خیلی کوچک هستند. در واقع دانشمندان ارتش با مطالعه رفتار زنبورها، تلاش دارند که هوش حاکم بر رفتار گروهی آنها را تقلید کنند.
روباتیک گروهی یا swarm robotics نام شاخه ای از علم روباتیک است که هماهنگی رفتار بین چند روبات را مدنظر دارد به نحوی که به عنوان یک گروه کار مشخصی را به انجام برسانند.
توماس شمیکل (Thomas Schmickl) از آزمایشگاه حیات مصنوعی دانشگاه گراتز در اتریش، می گوید که ساخت روبات هایی با پیچیدگی در حد انسان یا مثلا سگ، هنوز خیلی زود است. اما تقلید رفتار گروهی حیوانات ساده تری مانند حشرات می تواند فرصتی برای شبیه سازی هوش حیوانات فراهم کند. شمیکل هم اکنون روبات هایی را در دست بررسی دارد که زیر آب حرکت می کنند. این گروه 20 تایی از روبات های زیردریایی، که همه جف (jeff) نام دارند، مانند یک گله ماهی عمل می کنند. شمیکل امیدوار است که این پروژه که با حمایت اتحادیه اروپا در دست انجام است، از مرحله ساخت سخت افزار فراتر رفته و در طراحی الگوریتم ها و نرم افزارهایی برای فعالیت گروهی هوشمندتر روبات ها موفق باشد. شمیکل می گوید که کامپیوترها امروزه معمولا چند پردازشگر مرکزی دارند. در این پروژه ما به دنبال بهره گیری از ایده اینترنت چیزها هستیم و به این ترتیب به شکل دیگری از گله یا گروه شکل خواهیم داد. ارتش آمریکا هم به نتیجه مشابهی در ساخت روبات هایی برای انجام عملیات نظامی رسیده است. روباتیک گروهی، به نظر ارتش آمریکا نه تنها مهم است، بلکه نقطه تمرکز اصلی در ساخت پهپادها خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :