آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 83815
تاریخ انتشار : 30 شهریور 1394 11:33
تعداد بازدید : 1386

آمار گمرک در برابر ادعای غیرواقعی بازار

واردات تبلت در ماه های تیر و مرداد دو برابر شده است

با وجودی که بازار نشانه هایی از کاهش موجودی تبلت از خود نشان می دهد، آمار گمرک مشام از رشد واردات این محصول دارد.

فناوران- در ماه های گذشته بازار کالاهای کامپیوتری از لحاظ موجودی تبلت در مضیقه بوده و بر اساس اعلام فعالان بازار کامپیوتر کاهش موجودی تبلت در بازار به دلیل کاهش چشمگیر حجم واردات این کالا است واین موضوع موجب شده است قیمت این کالا به ویژه در مورد برندهای فاقد نمایندگی های فروش رسمی در بازار ایران افزایش یابد.
اما خریداران معتقدند که کاهش موجودی بهانه فروشندگان کالا برای افزایش قیمت بوده است؛ ادعایی که با بررسی آمار و ارقام ارایه شده از سوی بخش آمار گمرک همخوانی دارد.
بر اساس گزارش بخش آمار گمرک در 5 ماهی که از سال 94 گذشته است در حدود معادل 400 هزار کیلوگرم تبلت از مبادی رسمی وارد کشور شده که با در نظر گرفتن میانگین وزن 700 گرم برای هر تبلت در حدود 572 هزار دستگاه تبلت از مبادی رسمی وارد کشور شده است. این حجم واردات ارزبری در حدود 27.9 میلیون دلار در پی داشته است.
پیش تر گمرک در بررسی های آماری خود اعلام کرده بود که در سه ماه نخست سال 94 در حدود 200 هزار کیلوگرم تبلت با عنوان رایانه لوحی با صفحه نمایش لمسی حداقل 7 اینچی و قابلیت نصب سیم کارت از مبادی رسمی وارد کشور شده است که با در نظر گرفتن میانگین وزن 700 گرم برای هر تبلت، می توان تخمین زد که در حدود 286 هزار دستگاه تبلت از مبادی رسمی وارد شده و این میزان واردات در حدود 15.5 میلیارد دلار ارزبری داشته است. از این میزان یکصد تن در ماه های فروردین و اردیبهشت و یکصد تن مابقی در خردادماه وارد ایران شده است. 
این گزارش گویای این امر است که در دو ماه تابستان حجم واردات تبلت در حدود دو برابر شده است.
بر پایه این گزارش کارشناسان اعلام کرده اند که به نظر می رسد که برخی از فروشندگان تبلت در رابطه با کاهش موجودی تبلت کمی بزرگ نمایی کرده و سعی در حفظ موجودی به امید گران تر شدن این کالاها دارند.
آنها می افزایند:از آنجا که تبلت کالایی کم حجم است که به راحتی قاچاق می شود و بازار مستعدی نیز برای قاچاق دارد، هیچ بعید نیست که در بازار آن شاهد قاچاق باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :