آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8412
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 8:49
تعداد بازدید : 596

انحصار، عامل توسعه نیافتگی باند وسیع است

گرچه حدود هشت سال از ایجاد نخستین خط DSL و اعطای پروانه ارایه خدمات انتقال داده ها (PAP) می گذرد، اما ضریب نفوذ ارتباطات باند وسیع کشور تا پایان سال 2011 تنها دو درصد بوده است. البته نتایج نظرسنجی های داخلی نشان می دهد که علاقه مردم در ایران به سرویس های اینترنتی بسیار بالاست و در نتیجه ضرورت توسعه باند وسیع در کشور بیش از پیش برجسته و مهم می شود. این در حالی است که امروزه توسعه باند وسیع در اکثر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه به عنوان یکی از مهم ترین زیربناهای رشد خدمات ارزش افزوده الکترونیکی و ارتباطی در همه بخش های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور معرفی و تاکید شده است. از این رو نشست هم اندیشی «بررسی راهکارها و موانع توسعه خدمات باندوسیع در کشور» با حضور تنی چند از مسوولان و مدیران ارشد شرکت های ارایه دهنده خدمات باندوسیع ثابت برگزار شد.


  جلوگیری از ورود اپراتور غالب مشکل ساز شد
 صیدی، رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات شرکت مخابرات ایران در شروع این نشست گفت: مطالعات ما نشان می‌دهد کشورهای مختلف اروپایی، آسیایی و چند کشور همسایه نظیر ترکیه از سال 2000، توسعه باند وسیع را به صورت جدی شروع کرده‌اند. البته ایران نیز حدود سال 2003، فعالیت در این حوزه را با تدوین آیین‌نامه‌های مربوطه و اعطای مجوز آغاز كرد.
وی افزود: موضوع اصلی در این است که متاسفانه برعکس روند مناطق توسعه‌ یافته و در حال توسعه، پیش رفتیم. کشورهای در حال توسعه، اپراتورهای غالب را از ارایه خدمات باند وسیع منع نکردند، در حالی که منع ورود اپراتور غالب به این حوزه، فقط در کشورمان رخ داده است.
البته رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات شرکت مخابرات ایران رویکرد کشور در حوزه تلفن همراه را مشابه کشورهای دیگر خواند و گفت: اپراتور غالب توانست در حوزه تلفن همراه ورود پیدا کند و در نتیجه، از نظر کمی و کیفی رشد قابل توجهی را تجربه كردیم.
  تعرفه STM1 باید کاهش پیدا کند
خادمی، ريیس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز جمعیت جوان و بازار بزرگ در کنار زیرساخت مناسب را از مهم‌ترین نقاط قوت باند وسیع در کشور قلمداد كرد.
وی افزود: از نقطه نظر رگولاتوری نیز باید بدانیم که بسیاری از کشورها پس از ما صاحب رگولاتوری شده‌اند. البته در رگولاتوری ما نیز، باید نگاه فرابخشی حاکم شود و از سوی دیگر قدرت رگولاتوری نیز افزایش یابد.
ريیس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ضمن اشاره به نقاط ضعف رگولاتوری کشور، گفت: به طور مثال، قیمت یک STM1 از حدود 12 هزار دلار در چند سال پیش به حدود چهار هزار دلار در حال حاضر کاهش یافته است، این در حالی است که اصلا تغییری در تعرفه‌ها صورت نگرفته است.
  قیمت انتقال کاهش یابد
کریمی، مدیرعامل شرکت پيشگامان توسعه ارتباطات نیز در ادامه نشست بیان كرد: در حوزه انتقال دیتا، قیمت‌ها خیلی غیرمنطقی است و هزینه ارسال یک بسته اطلاعات در بین استان‌ها حتی با هزینه یک بار انتقال دورِ کره زمین برابری می‌کند. این موضوع از دلایل بالا بودن تعرفه خدمات DSL محسوب می‌شود.
  اپراتورهای وایمکس تا چند سال دیگر از بین می‌روند
در ادامه این نشست، اصفهاني، مدیرعامل شرکت ارتباطات مبین نت گفت: اگر مشخص شود که باندوسیع یک نیاز در جامعه است، آنگاه با عزمی ملی می‌توانیم همه مشکلات آن را حل کنیم.
وی در ادامه افزود: نگاه‌ها در سیاست‌گذاری تکنولوژی محور است و این در حالی است که باید سرویس محور باشد. به طور مثال به اپراتور، پروانه WiMAX می‌دهند. این در حالی است که با توجه به افول این فناوری، تولید تجهیزات آن تا چند سال آینده متوقف خواهد شد و این به آن معناست که اگر در پروانه فعالیت تجدید نظر نشود، اپراتورهای وایمکس از بین خواهند رفت.
  نباید تمام سیم مسی‌ را به مخابرات می‌دادیم
پوررنگ نیا، عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت نیز گفت: ما تقریبا در بحث پهنای باند بین‌الملل مشکلی نداریم ولی مشکل اصلی را می‌توان در گسترش پهنای باند داخلی دانست.
وی در ادامه بیان کرد: متاسفانه از ابتدا سياست‌گزاري مناسبي اخذ نشده و کل سيم مسي را در اختيار شرکت مخابرات قرار داده‌ايم و ايراد اصلي اينجاست.
شاهی، معاون بهره‌برداری و مدیریت شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت نیز در این باره گفت: نحوه نگاه به بحث دیتا نگاه درستی نیست. یکی از آفت‌هایی  موجود در این زمینه این است که بازیگرانی که به این بحث ورود پیدا می‌کنند، بیشتر به دنبال منافع مالی آنی هستند و همین که فعالیت آنها به سوددهی زودهنگام برسد، آنان را قانع می‌کند.
وی تاکید کرد که برای توسعه باندوسیع، باید یک بسته یکپارچه تهیه شود که در آن مواردی مانند تعرفه، زیرساخت، Access، فرهنگ و خیلی مسایل دیگر دیده شود.
  مخابرات عامل توسعه نیافتن اینترنت پرسرعت
گوران، مدیرعامل شرکت سروش همراه سامانه نیز گفت: در توسعه باند وسیع نباید به یک موضوع بیشتر و به یک موضوع کمتر پرداخت. به نظر من همه بخش‌های زنجیره ارزش در یک اولویت قرار دارند و باید به توسعه باند وسیع در کنار ارایه دهنده سرویس و در کنار ارایه دهنده محتوا و به صورت یکجا با هم نگاه کرد و همه را به صورت موازی هم پیش برد.
  انحصار مخابرات شکسته شود
تاجمیری، مدیرعامل شرکت داده پردازی فن آوا نیز در این باره افزود: مبنای کل اختلافات بین PAPها و مخابرات منابعی بوده است که به صورت انحصاری در اختیار مخابرات قرار دارد و این شرکت مالک اصلی آن به شمار می‌رود. و این امر را می‌توان یکی از عوامل عدم توسعه باند وسیع در ایران تلقی کرد. وی افزود: از سوی دیگر PAPها به جز تجهیزات DSLAM و router، نمی‌توانند تجهیزات دیگری را برای ارایه خدمات، وارد مراکز مخابراتی کنند و عملا نمی‌توانند وارد بازار ارایه IPTV شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :