آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8441
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 8:25
تعداد بازدید : 577

تمام تبادلات چک از طریق سامانه CIS رصد می شود

بانک ها از این پس، براساس مصوبه بانک مرکزی به منظور جلوگیری از سوء استفاده از چک و افزایش چک برگشتی، اعطای دسته چک به مشتریان را براساس اعتبار آنها انجام می دهند.

باشگاه خبرنگاران - محمود احمدی دبیرکل بانک مرکزی، گفت: بررسی و تدوین دستورالعمل ارایه دسته چک با کمک همه بانک ها و وزارتخانه ها و حتی سازمان ملی استاندارد بیش از یکسال طول کشیده است، اما بالاخره هفته گذشته مصوبه دستورالعمل ارایه دسته چک به مردم، نهایی شد.  دبیرکل بانک مرکزی ادامه داد: این مصوبه به زودی به بانک ها ابلاغ می شود و بانک مرکزی در این مصوبه تلاش کرده که چک ها به گونه ای دسته بندی شوند تا از این پس، شاهد وجود چک برگشتی از سوی بانک ها نباشیم.
31 میلیون برگ چک برگشتی
وی با بیان اینکه در دستورالعمل جدید بانک مرکزی برای رتبه بندی دسته چک ها بحث کاهش ترس استفاده از چک توسط مردم مورد توجه مسوولان است، گفت: موضوع دیگر در مورد استفاده از چک، بحث سخت افزاری یعنی در نظر گرفتن شرایط چاپ و ضریب امنیتی در نظر گرفته شده برای چاپ چک و هزینه های مربوط به انتشار چک است. وی افزود: به همین منظور موضوع ساماندهی چک در شورای پول و اعتبار به طور جدی بررسی شده  و در نهایت بحث رتبه بندی چک و ارایه آن براساس اعتبار مشتریان بانک ها بعد از بررسی های کارشناسانه تصویب شد. دبیرکل بانک مرکزی گفت : از نظر نرم افزاری نیز با استفاده از سامانه CIS، از این پس تمام تبادلات چک های مردم از طریق سیستم بانکی کشور، رصد می شود.
 آمادگی بانک مرکزی برای چاپ اسکناس درشت
دبیرکل بانک مرکزی در ادامه، با بیان اینکه در سال 90 حجم چاپ ایران چک به هیچ عنوان افزایش نیافته است، گفت: در حال حاضر بیش از 50 درصد حجم پول در گردش کشور، مربوط به ایران چک ها به ویژه ایران چک های 50 و 100 هزار تومانی است.
وی عنوان کرد: بانک مرکزی آمادگی لازم را برای چاپ اسکناس های درشت تر دارد، به همین منظور هر زمان که لازم باشد این بانک می توانداقدام به چاپ اسکناس درشت با توجه به سیستم چاپ اسکناس در ایران کنند.
 هزینه چاپ هر برگ اسکناس 50 تومان است
دبیرکل بانک مرکزی، ادامه داد: اگرچه موضوع چاپ هر برگ اسکناس مهم است، اما باید در نظر داشت که موضوع توسعه بانکداری الکترونیکی و مدیریت نقدینگی، از طرف مردم و بانک مرکزی و چاپ اسکناس درشت تر، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
اسکناس  20 یا 50 هزار تومانی در راه است
دبیرکل بانک مرکزی همچنین با اعلام اینکه مجلس ادامه انتشار ایران چک توسط بانک مرکزی را پذیرفته است، اسکناس درشت بعدی را 20 یا 50 هزار تومانی اعلام کرد.  احمدی در مورد انتقاد مجلس نسبت به انتشار چک پول توسط بانک مرکزی گفت: چک پول منتشر شده توسط بانک مرکزی یک ابزار پذیرفته شده است که امکان جعل، قبول آن توسط مردم و مشکل پشت نویسی ندارد. دبیرکل بانک مرکزی با بیان اینکه تا زمانی که بتوانیم مجوز انتشار اسکناس درشت تر را از مجلس بگیریم، چاره ای جز انتشار چک پول‌های بانک مرکزی نیست، افزود: بانک مرکزی با ارایه اعداد و ارقام به مجلس و سایر مراجع نیاز به اسکناس درشت تر را مطرح کرده است و آنها نیز مخالف این موضوع نیستند. وی یکی از مسائل مطرح در این زمینه را بحث رفورم پولی ذکر کرد و در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است انتشار چک پول توسط بانک مرکزی متوقف شده و دوباره بانک ها ایران چک منتشر کنند؟ عنوان کرد: چنین اتفاقی نخواهد افتاد، با آمارهای ارایه شده از سوی بانک مرکزی، مجلس انتشار چک پول توسط بانک مرکزی را پذیرفت. احمدی با اعلام اینکه بانک مرکزی آمادگی انتشار اسکناس درشت تر را دارد و از لحاظ طراحی و سایر پارامترهای امنیتی آماده انتشار چک پول های درشت تر هم هستیم، گفت: با توجه به اینکه سیستم پولی ایران 10 دهی است، احتمالا اسکناس درشت بعدی که منتشر خواهد شد، 20 هزار تومانی یا 50 هزار تومانی است، اما هنوز برنامه ای در این زمینه نداریم. چندی قبل رییس مجلس هشتم با استناد به بررسی‌های هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین، انتشار ایران چک توسط بانک مرکزی را غیرقانونی اعلام کرد.   علی لاریجانی در روزهای پایانی سال 1390 نامه عدم تطبیق مصوبه بانک مرکزی در مورد انتشار ایران چک با قوانین را ابلاغ کرده و به دولت(بانک مرکزی) یک هفته مهلت داد تا در مدت زمان تعیین شده نسبت به توقف انتشار ایران چک های جدید اقدام کند. در این نامه ضمن تأکید بر ممنوعیت رواج ایران چک 10 مورد مغایرت انتشار ایران چک با قوانین کشور را گوشزد کرده واز دولت خواست به تخلفات خود دراین زمینه پایان دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :