آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8446
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 8:39
تعداد بازدید : 363

نقش حساب ذخیره ارزی در اداره صندوق توسعه ملی

یک عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در یادداشتی به بیان نقش حساب ذخیره ارزی در اداره صندوق توسعه ملی پرداخته است.

مهر- فلسفه وجودی حساب ذخیره‌ارزی این بود که بخشی از درآمدهای نفتی برای سرمایه‌‎گذاری به منظور استفاده نسل‌های آینده پس‎‌انداز شود که بر این اساس، صندوق بتواند محلی برای سرمایه‌گذاری‌های جدید و اشتغالزا باشد، اینکه این حساب چقدر به اهداف خود نزدیک شد البته موضوعی است که نباید از ذهن دور بماند، هم اکنون هم که صندوق توسعه ملی جایگزین حساب ذخیره ارزی شده است. امیررضا سوری، عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در یادداشتی به بیان نقش حساب ذخیره ارزی در اداره صندوق توسعه ملی پرداخته است:
“به منظور رفع نوسانات بازار نفت و کاهش وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی، در ماده (60) قانون برنامه پنج‌ساله سوم توسعه، ذخیره‌سازی درآمدهای مازاد حاصل از صادرات نفت خام به عنوان یکی از اهداف سیاست‌گذاران مطرح و دولت مکلف به افتتاح حسابی به نام ذخیره ارزی شد که در ماده (1) برنامه چهارم تداوم یافت.
بررسی عملکرد حساب ذخیره ارزی نشان می‌دهد که در طول برنامه سوم و چهارم به رغم عدم کاهش درآمدهای نفتی نسبت به درآمد پیش‌بینی شده، دولت با اخذ مجوزهای قانونی اقدام به استفاده از موجودی حساب ذخیره کرده است؛ به طوریکه بیش از 80 درصد از کل برداشت‌های صورت گرفته در این سالها از ناحیه دولت انجام شده و مابقی آن صرف اعطای تسهیلات به بخش غیر دولتی شده است.
این امر نشان دهنده این واقعیت است که صرف وجود حساب ذخیره ارزی باعث انضباط مالی دولت نشده است. یکی از مهمترین عوامل و دلایل عدم موفقیت در اهداف حساب ذخیره ارزی، ناکافی و ضعیف بودن کارکرد و ماهیت روش مورد عمل حساب ذخیره است که آن را حساب تلقی کرده و اصالت و استقلال برای آن قایل نشده است. در اساس مفهوم و کارکرد حساب ذخیره به طور عمده نظامی حسابداری و گزارش‌گیری است که فاقد هویت و استقلال است و همانطور که از اسمش مشخص است،‌ فقط در حد یک حساب و به عنوان دریچه‌ای برای ورود درآمدهای مازاد نفت به بودجه عمومی و اقتصاد داخلی عمل می‌کند.
در این راستا با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز و میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به ثروتهای ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصادی و نیز حفظ سهم نسلهای آینده از منابع نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی، صندوق توسعه ملی در قالب ماده (84) قانون برنامه پنجم توسعه تشکیل شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :