آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8453
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 8:20
تعداد بازدید : 755

رییس هیات مدیره گوگل

فیلترینگ وجرایم سایبری آینده اینترنت را تهدید می کند

اریک اشمیت، مدیراجرایی سابق گوگل و رییس هیات مدیره کنونی این شرکت در مراسم سخنرانی در موزه علوم لندن با بیان اینکه شناسایی منابع جرایم سایبر و متوقف کردن آنها در حال حاضر غیرممکن یا بسیار دشوار است، اعلام کرد که دولت ها با افزایش فیلترینگ و کاربران با جرایم سایبر اینترنت را تهدید می کنند.

نسترن صائبی

وی معتقد است: کاربرانی که جرایم سایبری راه می‌اندازند و برای انتقام و کینه‌توزی دست به خرابکاری‌های آنلاین می‌زنند، آینده اینترنت را به خطر می‌اندازند. اشمیت همچنین گفت، که اینترنت حداقل تا 10 سال آینده بسیار آسیب‌پذیر است و هر اشکالی که در وب اتفاق می‌افتد، نیازمند به‌روز کردن آن برای حمایت کاربران در مقابل جرایم آنلاین است و برطرف کردن این مشکل یک کار بسیار دشوار است. زیرا اساس پیدایش اینترنت بدون تصور بروز جرم بوده است.
وی افزود: تا زمانی که کاربران چه به صورت منفرد و چه به صورت گروهی اینترنت را تهدید می‌کنند، بزرگ‌ترین مشکل، فعالیت‌ ملت‌هایی است که به دنبال آسیب رساندن به این شبکه جهانی هستند. اریک اشمیت که در مراسمی با حضور دانشجویان و استادان علوم کامپیوتر در موزه علوم لندن سخن می‌گفت، از مردم سرتاسر جهان خواست در رشته‌های علوم و مهندسی تحصیل کنند و صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات را شکل دهند.
وی نسبت به دوام اطلاعات در اینترنت اظهار نگرانی و درباره تاثیر آن را در آینده روی تک تک افراد گفت: حقیقت این است که هیچ دکمه «حذفي» در اینترنت وجود ندارد و همین امر باعث شده که انتخاب زیادی در سیاست عمومی این شبکه جهانی وجود نداشته باشد. وی افزود: یک دروغ کوچک و تهمت در دوران جوانی‌تان در اینترنت، تا آخر عمر گریبانگیرتان است. زیرا هیچ وقت حذف نمی‌شود و از بین نمی‌رود. وی در ادامه به نگرانی‌های خود درباره سانسور محتوای آنلاین از سوی دولت‌ها و افزایش روزافزون آن پرداخت و گفت: دولت‌ها با اعمال فیلترینگ می‌خواهند اینترنتی بر اساس مرزبندی خود ایجاد کنند تا در آن مردم بسته به اینکه کی هستند و در کجا زندگی می‌کنند، به اطلاعات خاص آنلاین دسترسی داشته باشند؛ بدون اینکه خبر داشته باشند که چه محتوایی از آنها سانسور شده است. وی افزود: اشتباه نکنید، این نبردی برای آینده وب است و هیچ جایی برای گریز از آن نیست.
کمبود متخصصان کامپیوتر در بریتانیا
اشمیت به وضعیت وخیم بریتانیا در آموزش برنامه‌نویسی کامپیوتر در دانشگاه‌ها اشاره کرد و نبود رشته علوم کامپیوتر در دبیرستان‌های بریتانیا را دلیل اصلی این موضوع دانست و گفت: در سال 2011 فقط 4 هزار دانش‌آموز در این رشته تحصیل کرده‌اند. گزارش ماه ژانویه جامعه سلطنتی بریتانیا نشان می‌دهد که تعداد بسیار کمی از استادان قابلیت تدریس در رشته علوم کامپیوتر از معماری کامپیوتر تا مفهوم الگوریتم و نوشتن نرم‌افزار را دارند. به همین دلیل، مایکل گوو (Micael Gove)، وزیر علوم بریتانیا در برنامه‌های آموزشی ICT در این کشور تجدید نظر کرده و مدارس رایگانی را برای آموزش علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی دایر کرده است. اشمیت با اصرار به لزوم آموزش علوم کامپیوتر، طرح‌هایی را برای اجرای برنامه‌های آموزشی معلمان معرفی کرد تا از این طریق سیستم آموزشی علوم کامپیوتر را در بریتانیا بهبود بخشد.
اشمیت که هم‌اکنون با مرکز خیریه Teach First همکاری می‌کند، گفت: حدود 100 نفر از فارغ‌التحصیلان ممتاز دانشگاه در تابستان آینده آموزش خواهند دید و تا دو سال آینده برای تدریس درس‌های این رشته آماده خواهند شد. گوگل قصد دارد که با اجرای این پروژه 20 هزار معلم را در این زمینه تربیت کند. اریک اشمیت در این مراسم به لزوم برطرف کردن نگرش مهندسان و «رفتار قالبی و کلیشه‌ای منسوخ شده» آنها اشاره کرد و گفت که تحقیقات اینتل نشان می‌دهد از هر سه نوجوان، دو نفر از آنها به هیچ وجه با فکر باز وارد مسیر مهندسی نشده‌اند. اما به راحتی با دانستن نقش مهندسان کامپیوتر در ساخت بازی های ویدیویی و شبکه‌های اجتماعی و در سازمان‌دهی وقایع و حوادثی چون معدن شیلی می‌توانند با چشم باز این رشته را انتخاب کنند. وی افزود: مهم‌ترین چالش‌ جامعه مجهز کردن افراد به مهارت‌ها و اشتغال آنهاست.   


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :