آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 84682
تاریخ انتشار : 14 مهر 1394 12:6
تعداد بازدید : 866

نرخ سود با ورود بانک مرکزی به بازار بین بانکی کاهش می یابد

رئیس کانون بانک های خصوصی با بیان اینکه ورود بانک مرکزی به بازار بین بانکی و کاهش نرخ سود در این بازار زمینه کاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات را فراهم می کند، گفت: در کنار این اقدام بانک ها و مؤسسات باید به توافق های قبلی برای اعمال نرخ های سود سپرده عمل کنند. فارس- کوروش پرویزیان گفت: این تصمیم بانک مرکزی بسیار درست و بر اساس مطالعات کارشناسی زیادی بود که در ماه های گذشته انجام شد، البته در نامه کانون بانک های خصوصی به مسئولان بانک مرکزی و وزیر اقتصاد این پیشنهاد مطرح شده بود.


فارس- کوروش پرویزیان گفت: این تصمیم بانک مرکزی بسیار درست و بر اساس مطالعات کارشناسی زیادی بود که در ماه های گذشته انجام شد، البته در نامه کانون بانک های خصوصی به مسئولان بانک مرکزی و وزیر اقتصاد این پیشنهاد مطرح شده بود.
وی افزود: با این تصمیم بانک مرکزی که از مدت ها قبل زمینه اجرای آن را فراهم کرده است امکان کاهش نرخ سود تسهیلات و سپرده به سطح مورد نظر فعالان اقتصادی و شرایط اقتصاد کشور به وجود می آید.
مدیر عامل بانک پارسیان در پاسخ به این سؤال که هم اکنون نرخ سود در بازار بین بانکی چقدر است، گفت: نرخ ها متناسب با مدت زمان بازپرداخت متفاوت است و هم اکنون بین 26 تا 28 درصد اعمال می شود.
رئیس کانون بانک های خصوصی در پاسخ به این سؤال که اگر بانک مرکزی به بازار بین بانکی ورود کند و نرخ سود در این بازار کاهش یابد، نرخ سود در بانک ها هم کاهش خواهد یافت گفت: این اقدامات بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود مؤثر است اما بانک ها هم باید به تعهدات خود برای نرخ های سود سپرده کمتر از یک سال که مورد توافق همه بانک ها و مؤسسات اعتباری قرار گرفت، عمل کنند. وی ادامه داد: نرخ های سود سپرده روز شمار، 3 ماهه، 6 ماهه، و 9 ماهه مورد توافق بانک ها قرار گرفت و بانک مرکزی هم آن را تأیید و طی بخشنامه ای ابلاغ کرد. خودانتظامی در شبکه بانکی بسیار مهم است و بانک ها اتفاق نظر دارند که شرایط باید بهبود یابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :