آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 84691
تاریخ انتشار : 14 مهر 1394 12:35
تعداد بازدید : 792

معرفی نخستین SSD سامسونگ با تراشه های V-NAND

این روزها همه جا صحبت از ذخیره سازهای جامد است؛ ذخیره سازهایی که با اندازه بسیار کوچک و مصرف انرژی پایین، سرعت فوق العاده ای برای سیستم های کامپیوتری به ارمغان می آورند. تاکنون شرکت های متعددی همچون اینتل، OCZ، کروشال، کینگستون و کورسیر نمونه هایی از دیسک های جامد پرسرعت با ظرفیت های متنوع تولید و به بازار مصرف عرضه کرده اند و نقطه مشترک تمامی این محصولات، بهره گیری از تراشه های سیلیکونی برای ذخیره سازی اطلاعات بوده است. اما در این میان می توان برای شرکت سامسونگ جایگاه ویژه ای متصور بود.


بهنام علی محمدی
شرکت سامسونگ بزرگ ترین تراشه ساز جهان است که در سال های اخیر سرمایه گذاری وسیعی در صنعت تراشه های ذخیره ساز انجام داده است. 
پس از موفقیت دیسک های جامد 850 EVO، این شرکت مدل جدیدی از دیسک جامد خود را با برخورداری از تراشه های حافظه غیر فرار اکسپرس و فناوری جدید V-NAND معرفی کرد. فناوری نوین CTF با بهره گیری از یک لایه غیر رسانای سیلیکون نیترید و به دام انداختن موثر بارهای الکتریکی ساخته شده که این لایه غیر رسانا در امتداد محیط گیت های کنترل سلول حافظه گسترده شده و با ایجاد یک لایه عایق، از تداخل داده ها از یک سلول به سلول دیگر حافظه جلوگیری می کند.  پشته سازی سه بعدی و لایه بندی عمودی (فناوری V-NAND) زمینه مناسبی را برای قراردادن سلول های حافظه بیشتری روی یکدیگر فراهم می کند؛ به گونه ای که با کمک این فناوری جدید می توان تا 100 لایه از سلول های ذخیره ساز را برای ایجاد حافظه ای تا یک ترابایت روی یکدیگر قرار داد. این فناوری علاوه بر ایجاد بستری مناسب برای افزایش ظرفیت تراشه های ذخیره ساز و کاهش مصرف انرژی، امکان استفاده از این نوع SSDها را در مراکز داده اینترنتی، مراکز سرور بنیان و سیستم های ورک استیشن مهیا می کند. 
دیسک جامد مدل 950 Pro که از رابط پرسرعت M.2 بهره می برد، از حافظه های 32 لایه با فناوری NAND عمودی بر پایه NVMe ساخته شده که از اینترفیس PCI Express ویرایش 3 با 4 خط انتقالی پرسرعت حمایت کرده و در خواندن پی در پی داده ها تا 4.5 برابر و نوشتن پی در پی داده ها 2.5 برابر سریع تر است. مدل جدید سامسونگ در ظرفیت های 256 و 512 گیگابایت تولید شده و با فناوری جدید بکار رفته در تراشه های حافظه آن سرعت خواندن 2500 و سرعت نوشتن 1500 مگابایت بر ثانیه را برای کاربر خود به ارمغان می آورد. همچنین این دیسک جامد موفق شده که در آزمون اتفاقی خواندن IOPS به عدد 300 هزار دست یابد.  این محصول جدید سامسونگ در بار کامل فقط 5.7 وات انرژی مصرف می کند و در قیاس با میزان ارائه پهنای باند بالا و سرعت زیاد، مصرفی ناچیز است. بدون تردید، دیسک جامد 950 Pro گزینه مناسبی برای استفاده در نوت بوک هایی است که اجرای نرم افزارهای مهندسی و پردازشی را در اولویت کاری خود دارند. دیسک جامد 950 Pro با الگوریتم AES 256-bit از داده های کاربر خود محافظت کرده و به سیستم هوشمند کنترل دما و شوک (1500G) نیز مجهز است. سامسونگ برای این محصول جدید خود 5 سال گارانتی را در نظر گرفته و مدل 256 گیگابایتی را با قیمت 200 دلار و مدل 512 گیگابایتی را با قیمت 350 دلار به بازارهای جهانی عرضه خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :