آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 84702
تاریخ انتشار : 14 مهر 1394 13:18
تعداد بازدید : 1119

واقعیت مجازی برای موش ها

محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) به تازگی یک مارپیچ مجازی ساخته اند که موش ها را قانع می کند که در حال دویدن در دالان های این مارپیچ هستند. در حالی که آنها دارند روی یک توپ می دوند.


Engadget- این ابداع به دانشمندان امکان داده که بتوانند روی مغز موش مطالعه کنند و دریابند که مغز آنها چطور مسیرها را شناسایی و مسیر بعدی را انتخاب می کند و به طور کلی چطور ناوبری می کنند. این موضوع از آن جهت مهم است که معمولا دانشمندان فقط می توانند به اطلاعات محدودی از موجوداتی که در حال حرکت هستند، دسترسی پیدا کنند. در این ابداع همچنین برخلاف نمونه های قبلی دیگر نیازی به آموزش موش ها برای اینکه آنها کار کردن با دستگاه را تجربه کنند، وجود ندارد. دانشمندان در ابتدا قصد داشتند که  مغز حیوانات آزمایشگاهی را حتی با مشاهده جزییات میکروسکوپی مغزشان مورد آزمایش قرار دهند. از این رو، دانشمندان عصب شناس با کمک تکنیکی که تصویربرداری دو فوتونی نام دارد، توانستند هزاران نورون را که در حال رمزگشایی از اطلاعات بودند، تماشا کنند.
اما دانشمندان برای این تصویربردای با چالشی مواجه بودند و باید سر حیوان را ثابت نگه می داشتند تا این دستگاه بتواند فعالیت مغز حیوان را کامل ثبت کند. از همین رو، آنها یک راهکار ارایه دادند که همان واقعیت افزوده است. آنها فضایی مجازی را با کمک کامپیوتر ایجاد کردند که از طریق هدست قابل تماشا و تجربه کردن است. در این صورت دیگر موش ها و حیوانات آزمایشگاهی سر خود را حرکت نمی دهند و در یک فضایی مجازی مسیر خود را در دالان های مارپیچ پیدا می کنند. دانشمندان امیدوارند که از طریق این روش بتوانند درمانی برای بیماری اوتیسم پیدا کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :