آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8472
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 9:49
تعداد بازدید : 680

با حضور مقامات ارشد اجرایی

شبکه ملی فرهنگ امروز به بهره برداری می رسد

مرحله نخست شبکه ملی فرهنگ جمهوری اسلامی ایران امروز 9 خرداد ماه، با حضور مقامات ارشد اجرایی کشور به بهره برداری می رسد.

فناوران- شبکه ملی فرهنگ جمهوری اسلامی ایران، مجموعه‌ای سازمان یافته از سامانه‌های برخط، مراکز فرهنگی دیجیتال و اقدامات حمایتی، آموزشی و اطلاع‌رسانی است که با هدف استفاده بهینه از فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی برای تحقق اهداف فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، تحت راهبری و نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طراحی و اجرا شده و متناسب با فناوری‌های روز، توسعه و ارتقا می‌یابد.
این شبکه، بستری مبتنی بر آخرین فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی برای دسترسی به آثار، محصولات و خدمات فرهنگی، هنری و رسانه‌ای را فراهم کرده و زمینه لازم برای پدیدآوردن و انتشار محتوای مبتنی بر فرهنگ اسلامی- ایرانی و دسترسی عمومی به اطلاعات بخش فرهنگ ایران اسلامی را مهیا می‌کند تا آثار تولیدی، به سهولت در اختیار آحاد افراد جامعه در سراسر کشور قرار گیرد.  تاکنون شبکه ملی فرهنگ جمهوری اسلامی ایران توانسته 250 مجتمع فرهنگی و خانه دیجیتال را افتتاح کند که این تعداد قرار است تا پایان شهریورماه به 500 خانه فرهنگ ارتقا یابد.  گفتنی است، ارتقای فرهنگ عمومی کاربری رسانه‌ها، آثار و محصولات فرهنگی دیجیتال با رویکرد ترویج استفاده سالم و مفید از فضای دیجیتال، هدایت و جهت‌دهی، پایش، پدیدآوردن و انتشار آثار و محصولات فرهنگی دیجیتال در کشور، تسهیل دسترسی عمومی به آثار و محصولات فرهنگی برگزیده در عرصه دیجیتال و توسعه توانمندی‌‌های ملی به ویژه سرمایه انسانی در زمینه بهره‌گیری از فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی به منظور پدیدآوردن محصولات فاخر فرهنگی، هنری و رسانه‌ای از جمله اهداف شبکه ملی فرهنگ جمهوری اسلامی ایران است.
شبکه ملي فرهنگی چیست؟
شبکه ارتباطي الکترونيکی بين مراکز فرهنگي کشور شبيه شبکه شتاب، با خروجي‌هاي ارتباطي به نام حقیقی همانند بانک در سطح کشور است. این شبکه راهکاری در ایجاد ارتباط زیرساختی بین تولیدکنندگان محتوای عرصه فرهنگ جمهوری اسلامی است. شبکه ملی فرهنگ با شناسایی تمامی پتانسیل‌های فرهنگی کشور،نقشی اساسی در ایجاد ارتباط ساختاری بین نهاد‌های فرهنگی داشته و حرکتی است برای یکپارچگی فعالیت‌های فرهنگی کشور.
شبکه ملی فرهنگ، شبکه ای ارتباطی زیرساختی با رویکرد تبادلات محتوای فرهنگی، علمی ، مذهبی و غیره در کشور است. این شبکه بستری برای به اشتراک‌گذاری قانونمند محتوادر تمامی سطوح از تولیدکنندگان محتوا، توزیع کنندگان و مصرف کنندگان بوده  و خروجی‌های آن تا درب منازل امتداد خواهد داشت. شبکه ملی فرهنگ جمهوری اسلامی ایران با فراهم آوردن بسترهای زیرساختی شبیه دیتاسنتر، پهنای باندو امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خواهد توانست ضمن فراهم آوردن بسترهای تولید محتوا و ایجاد امکان انتقال محتوادر سطح شبکه، گامی خواهد بود در راستای توسعه عدالت فرهنگی در سطح کشورمان و تلاشی است در گسترش فرهنگ و دانش عمومی در راستای اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران و سند چشم انداز توسعه کشور.
این شبکه حلقه اتصال نهادهای مختلف فرهنگی کشور همانند وزارت ارشاد. گردشگری، آموزش و پرورش و غیره خواهد بود. این شبکه پوشش دهنده محتوای تمامی حوزه‌های فرهنگ عمومی شامل کتاب، موسیقی، فیلم و غیره بوده و شبکه‌ای یکپارچه با سطح دسترسی عمومی و قانونمند ایجاد خواهد بود. لذا این شبکه می‌تواند بستر توزیع هدفمند و نظام‌مند محتوا و محصولات محتوایی در کشور باشد.
شبکه ملی فرهنگ امیدوار است تا با ارایه امکانات سخت‌افزاری و توزیع آن طبق نظام شبکه ملی در سطح کشور از یکسو و توسعه آموزش در سطح کشور در بستر شبکه از سویی دیگر نسبت به تشکیل و توسعه تشکل‌های تولیدکننده محتوا اقدام کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :