آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 84769
تاریخ انتشار : 15 مهر 1394 13:30
تعداد بازدید : 927

مسیر نظام بانکی به سوی بانکداری روز دنیا هموار شده است؟

برخی کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه بانک های خارجی و بین المللی به دنبال برجام به شیوه های مختلف سعی در ورود و بهره گیری از بازار ایران دارند، این حضور می‎تواند زمینه های پیشرفت و شکوفایی را برای سیستم بانکی کشور به ارمغان بیاورد و عقب ماندگی سال‎های تحریم در این بخش را جبران کند. البته برخی دیگر هم اعتقاد دارند باید برای استفاده از این فرصت برنامه‎ریزی صحیحی هم انجام شود.

ایرنا- بانک های خارجی طی ماه‎های گذشته فرصت را مغتنم شمرده و تحرکات خود را حتی پیش از برداشته شدن تحریم‎ها آغاز کرده‎اند.
بعد از برجام (23 تیرماه سال جاری) مسوولان بانک مرکزی با مقامات بانکی الجزایر، انگلیس، ژاپن؛ ایتالیا و آلمان ملاقات‎هایی را انجام دادن تا بانک هایی که در طول سال های تحریم به رغم تلاش های زیاد از توسعه روزانه خدمات بازماندند و تفاوت فاحشی در خدمات رسانی با دنیا دارند، این ضعف را جبران کنند.
ناگفته نماند گرچه بانک های کشور تمام تلاش خود را برای جذب مشتریان با ارائه خدمات بهتر به کار می‎برند، اما هنوز با خدمات ارائه شده از سوی بانک های خارجی تفاوت چشمگیری دارند.
رییس کل بانک مرکزی می گوید: درحال حاضر نظام بانکی کشور هم از نظر ساختار مالی بانک ها و ساختار حاکمیت شرکتی بانک ها و هم از لحاظ تقویت کنترل های داخلی، نیازمند بازسازی است تا بتواند به ثبات مالی برسد.
ولی الله سیف با سنگین توصیف کردن مسئولیت بانک مرکزی در این زمینه گفت: بازسازی نقش نظارتی این بانک بسیار اساسی است و باید بپذیریم در مدت 10 تا 12 سال اخیر به شدت از بانکداری روز دنیا عقب مانده ایم و باید به سرعت آن را رفع کنیم، هرچند این مهم فقط با مشارکت فعال بانک مرکزی و پژوهشکده پولی و بانکی این بانک محقق می شود.
آلبرت بغزیان از کارشناسان این حوزه با بیان اینکه خلأهایی که در حال حاضر در سیستم بانکی احساس می‎شود به دلیل تحریم‎هایی است که در سال های گذشته کشور گرفتار آن بوده، گفت: اعمال این محدودیت‏ها باعث شد در این سال ها، نه حضور بانک های خارجی را در کشور شاهد باشیم و نه در فضای بین المللی مراودات مالی داشته باشیم و از تجربه بانکداری دنیا استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه زمانی که این ارتباط دو سویه برقرار نباشد، به طور حتم شاهد رشد در بخش بانکداری کشور هم نخواهیم بود، گفت: در حالی که در این سال ها ما شاهد توسعه بانک‎ها و شعب آنها بوده ایم و با وجود فعالیت این تعداد بانک، عملکرد چندان مناسبی از این بانک‏ها دیده نشده اما با به وجود آمدن هر مشکلی در بخش‎های مختلف، همواره انگشت اتهام به سمت بانک‎ها روانه می‎شود. وی معتقد است: بانک‎ها درحال حاضر به عنوان یک بنگاه اقتصادی فعالیت کرده و تلاش می‏کنند با جمع آوری سپرده‏ها، بخش زیادی از منابع شان را به جای اینکه در بخش‎های مولد صرف کنند در قالب بنگاهداری هدایت کنند که این با وظایفی که قانون برعهده بانک‎ها گذاشته است، منافات دارد.
به گفته بغزیان، این شرایط در حالی است که بانک ها نه به دنبال ابزارهای جدید تامین مالی می روند و نه تمایلی به رقابت برای ارتقای بخش ساختاری در نظام بانکی دارند که البته همین امر باعث شده از بانکداری روز دنیا عقب بمانیم.
وی با بیان اینکه استفاده از تجربیات کشورهای موفق در زمینه بانکداری می تواند در این جهت بسیار موثر واقع شود، در ادامه توافقات در بخش هسته ای را بهترین فرصت برای تحقق این هدف عنوان کرد و گفت: بانک مرکزی و بانک های کشور از شرایط پیش آمده می توانند استفاده لازم را ببرند و ضمن تلاش برای رفع کاستی ها، برای ارتقای سیستم پولی کشور تلاش کنند، ضمن آنکه با ورود بانک های خارجی در کشور و افزایش ارتباطات بین المللی بانک های ایران با بانک های دنیا، این امر می تواند سرعت بیشتری به خود بگیرد.
مهدی تقوی کارشناس اقتصادی هم گفت: بی شک در سال‎های گذشته به دلیل برخی محدودیت‎ها که از بابت اعمال تحریم‎ها در بخش پولی کشور به وجود آمد و همچنین غفلت فعالان حوزه بانکی در جهت رفع مشکلات این بخش، در حال حاضر در تمام بخش های نظام پولی، باکمی شدت و ضعف، دچار عقب ماندگی و از بانکداری روز دنیا عقب هستیم.
وی افزود: اما با فرصت به وجود آمده از بابت برجام و لغو تحریم ها و محدودیت ها، می توان امیدوار بود که فناوری های روز دنیا در بخش بانکداری وارد و این امر منجر به پیشرفت بانک‎های کشور شود.
وی افزود: در این بین لازم است بانک‎های کشور به سمت استفاده از فناوری‎های روز، تجربیات سایر بانک های کشور، آموزش کارکنان، بالابردن سطح علمی و غیره گام بردارند، ضمن آنکه با رفع تحریم ها باید تلاش کنند ارتباطات و مراودات شان را در سطح بین المللی ارتقا دهند و از حضور احتمالی بانک های خارجی به عنوان یکی از بخش های اثرگذار در توسعه این بخش بهره ببرند.
وی گفت: در حال حاضر مجموع فعالیت‎های بانکداری ما فقط داخل کشور را شامل می‏شود و ارتباطات بانک‎های ما با بانک‎های خارجی در این سال‎ها بسیار کمرنگ بوده که با توجه به توافقات رخ داده می‎توان امیدوار بود این ارتباطات بیش از پیش پررنگ شود. این امر می تواند باعث رشد اقتصادی، فرهنگی و علمی شود که تمام این موارد درنهایت بر نظام بانکی کشور هم تاثیر خواهد گذاشت چرا که می توان از تمام جهات، نظام بانکی را به جایگاه مناسبی ارتقا داد.
تقوی با بیان اینکه، با اتصال بانک ها به شبکه جهانی وضعیت ارایه خدمات در این بخش بهبود می یابد، اظهار داشت: البته قبل از انقلاب نیز بانک های مشارکتی ایرانی و خارجی در صحنه اقتصاد کشور فعال بودند و این امر می تواند میزان سرمایه گذاری سایر کشورها در ایران را افزایش دهد که در نهایت به نفع کل اقتصاد کشور خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :