آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 84770
تاریخ انتشار : 15 مهر 1394 13:30
تعداد بازدید : 1228

تا 2030 فراانسان می‌شویم

آزمایش ایمپلنت مغزی در «دارپا»

همین چند روز پیش بود که ری کورزویل، نظریه پرداز و نویسنده کتاب های آینده گرایانه فناوری دهه 2030 را برای انسان ها پیش بینی و به تصویر کشید. در یکی از این مباحث، کورزویل ادعا کرد که انسان ها تا 15 سال آینده ایمپلنت هایی را در مغز خود خواهند کاشت که آنها را برای به یادآوری خاطرات و یادگیری مهارت های بیشتر کمک خواهد کرد. حال خبرهایی به دست رسیده که نشان می دهد این پیش بینی ها چندان هم دور از ذهن نیست و به گونه ای اثبات می کند که تا دهه 2030 می توان انسان هایی را متصور شد که مغزهایشان فراتر از یک انسان معمولی کار می کند.

هافینگتون پست- دارپا، آزمایشگاه فوق سری فناوری پنتاگون در حال کار و مطالعه روی ایمپلنت مغزی است که می تواند به سربازان کمک کند که فراتر از روند طبیعی، مهارت های لازم را یاد بگیرند. محققان دارپا براساس طرح RAM Replay که این ماه به مرحله آزمایش می رسد، روی فرآیندهایی که مغز در حین یادگیری یک مهارت فیزیکی یا ذهنی انجام می دهد، مطالعه خواهند کرد. آنها روی رابط های نورولوژیکی (عصبی مغز) و فیزیکی و از سوی دیگر، سرنخ های محیطی و چرخه خواب و بیداری تا یادگیری بهتر مطالعه می کنند تا دریابند مغز چطور با یادگیری مهارت های جدید خود را تقویت و بازسازی می کند.
جاستین سانچز مدیر این پروژه می گوید: هر کدام از ما تا به حال برای به خاطر سپردن لیستی طولانی و یا معادلاتی پیچیده تلاش کرده ایم، اما موفق نشده ایم. امروز ما در حال کشف چگونگی استفاده از نوروتکنولوژی برای کاشت ایمپلنتی در مغز هستیم که بتواند این عملکردها را تسهیل کند. وی افزود: دارپا در تلاش است تا فناوری های عصبی یا نوروتکنولوژی هایی را توسعه دهد که به افراد کمک خواهند کرد نه تنها همه چیز را به خاطر بسپارند، بلکه مهارت های فیزیکی بیشتری را نیز یاد بگیرند.  این پروژه فقط برای این نیست که از سربازان معمولی، سربازانی سریع تر و هوشمندتر بسازد، بلکه دارپا از سیستم های مبتنی بر نوروتلکنولوژی خود استفاده می کند تا برنامه ای را تحت عنوان «درمان اضطراری» به نتیجه برساند. این برنامه در مورد تحقیق و بررسی این موضوع است که چطور فناوری های مشابه می توانند در درمان سربازانی که از PTSD رنج می برند، مورد استفاده قرار گیرند.  PTSD اختلال استرسی پس از ضایعه روانی یا اختلال تنش زای پس از رویداد یا استرس پس از سانحه، سندرمی است که پس از مشاهده، تجربه مستقیم یا شنیدن یک عامل استرس زا و آسیب زای شدید روی می دهد که می تواند به مرگ واقعی یا تهدید به مرگ یا وقوع یک سانحه جدی منجر شود. مطمئنا سربازان بیشتر از افراد معمولی در معرض عواملی قرار می گیرند که ایجاد تنش شدید در آنها می کند.  پروژه درمان اضطراری حدود یک سال پیش کلید خورده است و در این پروژه از فرآیندی که «تحریک عمیق مغز» نامیده می شود، استفاده می شود. در این فرآیند، تراشه های ریزی در مغز بیمار کاشته می شود.
زمانی که این تراشه مواردی را ثبت می کند که اشتباه است، با ارسال سیگنال های الکتریکی کوچک مناطق آسیب دیده را تحریک می کند تا به موقعیت سالم کاری خود بازگردند. همانطور که می دانید هر نوع دستکاری روی مغز بسیار خطرناک است، با این حال دکتر عماد اسکندر، محقق ارشد این پروژه با اعتماد به نفس زیادی اعلام کرده است که این پروژه هم روی نیروهای نظامی و هم غیرنظامی کاربرد خواهد داشت. 
اسکندر می گوید: داده های به دست آمده از این پروژه بسیار امیدبخش بوده است، ما امیدواریم نه تنها موفق به بازگرداندن کیفیت زندگی به افراد نظامی و غیرنظامی که از این مشکلات رنج می برند بشویم، بلکه به طور چشمگیری در راه درمان اختلالات عصبی نیز موفق شویم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :