آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 84776
تاریخ انتشار : 15 مهر 1394 13:36
تعداد بازدید : 991

با امن ترین سیستم عامل دنیا آشنا شوید

در حالی که هر روزه شاهد گسترش حملات سایبری و سرقت اطلاعات در سطحی وسیع هستیم، تقریبا دیگر برای همه مشخص شده که امنیت در فضا و شرایط فعلی، موضوع بسیار حائز اهمیتی است.


تابناک- هیچ سیستمی عملا از دست هکرها در امان نیست و در این میان تنها برخی سیستم عامل ها داعیه امنیت بیشتر دارند. این موضوع در مورد Qubes که از آن به عنوان امن ترین سیستم عامل دنیا یاد می کنند، صادق است.
Qubes یک سیستم عامل امنیت محور و متن باز است. این سیستم عامل برای تأمین امنیت کاربران از روش ایزوله کردن محیط استفاده می کند. 
Qubes در سال ۲۰۱۴ به عنوان فینالسیت جایزه Access Innovation Prize از شهرت برخوردار شد.
 پیش فرض این سیستم عامل این است که هیچ سیستم عامل دسکتاپ بدون حفره امنیتی وجود ندارد و ایجاد یک چنین سیستم عاملی نیازمند میلیون ها خط کدنویسی و میلیاردها پردازش نرم افزاری و سخت افزاری است. در عین حال، تنها یک حفره کوچک کافی است تا سیستم آلوده به بد افزار شود یا در اختیار هکر قرار بگیرد.
برای رسیدن به امنیت کاربر Qubes باید ایزوله کردن محیط را مد نظر قرار دهد تا اگر یکی از بخش ها آلوده به بدافزار شد، این آلودگی تنها منحصر به محیط ایزوله باقی بماند.  در محیط Qubes این ایزولاسیون در دو بعد صورت می گیرد. کنترل کننده های سخت افزار در دامین هایی با سطوح مختلفی از درصد اطمینان ایزوله شده و سپس هر یک از این دامین ها در یک ماشین مجازی یا Virtual Machine اجرا می شوند. به عبارت ساده تر Qubes به کاربر اجازه می دهد که چندین ماشین یا محیط مجازی را ایجاد و فعالیت دیجیتالی هر یک را تقسیم بندی کند.
این سیستم عامل بر اساس معماری امنیتی Xen Hypervisor طراحی شده است. یک هایپروایزر سخت افزار اصلی را شبیه سازی کرده و اجازه اجرای چندین ماشین مجازی را به شکل همزمان می دهد. 
آخرین نسخه این سیستم عامل یعنی Qubes R3 از ماشین های مجازی مربوط به سیستم عامل های Fedora و سایر توزیع های لینوکس و ویندوز ۷ پشتیبانی می کند. اما این سیستم عامل به دو دلیل اساسی چندان گسترده نشده است. دلیل اول پیدا کردن سخت افزارهای همخوان با این سیستم عامل است و دوم، مشکل کاربران غیر متخصص و بدون پیش زمینه تخصصی در رایانه برای کار کردن با این سیستم عامل.  طراحان Qubes  گفته اند که در حال مذاکره با چند تولید کننده لپ تاپ هستند تا برخی مدل های همخوان با این سیستم عامل را 
به دست آورند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :