آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 84779
تاریخ انتشار : 15 مهر 1394 13:40
تعداد بازدید : 998

حمایت از صادرات با مشوق های غیرنقدی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام تلاش دولت برای فراهم سازی بستر رقابت پذیری کالاهای ایرانی گفت: تلاش داریم از ارایه مشوق های نقدی به بخش صادرات به سوی مشوق های غیرنقدی حرکت کنیم.

مهر- ولی الله افخمی راد افزود: سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان دبیرخانه شورای عالی صادرات غیرنفتی و مسوول تجارت خارجی کشور تلاش دارد تا موانع پیش روی صادرکنندگان را بردارد و امکان رقابت پذیری برای کالاهای ایرانی را فراهم کند.
معاون وزیر صنعت افزود: تاکنون از طریق مجاری قانونی همچون شورای عالی صادرات برخی از موانع عمده پیش روی صادرکنندگان را از مسیر برداشته ایم.
وی تصریح کرد: در این میان سیاست ما این است که به جای مشوق نقدی، موانع پیش روی صادرات را برداشته و ترتیبی اتخاذ کنیم که تجار ایرانی کالاهای خود را با حداقل قیمت و البته به صورت قابل رقابت در بازارهای جهانی عرضه کرده و همپای کیفیت کالاهای برتر دنیا گام بردارند. به گفته افخمی راد، در این مسیر چنانچه لازم باشد کمک های نقدی و غیرنقدی هم به صادرکنندگان صورت می گیرد؛ ضمن اینکه برقراری خطوط منظم هوایی و کشتیرانی نیز برای حمایت از صادرکنندگان کشور در دستور کار قرار دارد. رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: همچنین پیگیر هستیم تا بتوانیم بخشی از منابع سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور را به سمت حمایت از صادرات سوق دهیم.
وی در پاسخ به انتقادات مطرح شده در خصوص ترکیب کالاهای وارداتی کشور گفت کالاهایی که ممکن است در پروسه واردات مورد انتقاد واقع شوند ارزش بسیار اندکی دارند که البته ورود آنها بر اساس ضوابط و مقررات وارداتی کشور صورت می گیرد؛ ضمن اینکه ۷ هزار و ۳۰۰ قلم کالای وارداتی به کشور وارد می شود، همان طور که سال گذشته ۵۰ میلیارد دلار صادرات و ۵۲ میلیارد دلار واردات داشته ایم که به هر حال ممکن است بخشی از آن در کالاهای وارداتی مورد انتقاد باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :