آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 84931
تاریخ انتشار : 18 مهر 1394 9:33
تعداد بازدید : 873

رییس سازمان پدافند غیرعامل:

ضد بدافزار بومی قدرتمند ساخته ایم

رییس سازمان پدافند غیرعامل با اعلام ساخت ضد بدافزار بومی گفت: حمله ویروس استاکس نت به تاسیسات هسته ای ما اولین جنگ سایبری دنیا بود که به صورت رسمی اعلام و موجب هوشیاری ما شد.

فناوران- غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: همان طور که بسیاری می دانند ما اولین کشوری هستیم که مورد تهاجم سایبری آن هم به صورت رسمی واقع شدیم.
وی ادامه داد: حمله ویروس استاکس نت به تاسیسات هسته ای ما تنها جنگ سایبری دنیا بود که در آن رییس جمهور آمریکا با اعلام رسمی و خواندن اسم رمز تاسیسات هسته ای ما را در نطنز مورد حمله قرار داد.
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: در همین خصوص وزیر دفاع انگلستان این تهاجم را یک جنگ متمدنانه نامید.
جلالی حمله استاکس نت را عاملی برای بیداری و هوشیاری کشور در زمینه دفاع سایبری دانست و بیان داشت: پس از آن که ما مورد این تهاجم سایبری قرار گرفتیم با همکاری وزارت اطلاعات و سازمان انرژی هسته ای اقدام به ایجاد سپرهای چندلایه دفاعی در حوزه سایبری کردیم که این امر موجب شد طی یک سال و نیم تا دو سال گذشته هیچ گونه نفوذ و تهدیدی بر زیرساخت های هسته ای ما تاثیرگذار نباشد.
وی تهدیدات هسته ای را به دو سطح کم اهمیت و پراهمیت تقسیم بندی کرد و گفت: آن چه که برای ما به عنوان اولویت کاری مهم است، مقابله با تهدیدات پراهمیتی است که در فضای سایبر علیه ما به وجود می آید که توانسته ایم در این بخش این مخاطرات را کنترل کنیم.
تولید ضد بدافزار بومی
وی همچنین به تولید ضد بدافزار بومی در همین رابطه اشاره کرد و ادامه داد: ما به منظور مقابله با تهدیدات سایبری با بهره گیری از توان شرکت های دانش بنیان موفق به تولید ضد بدافزار بومی شدیم که قدرت بالایی در مقابله با تهدیدات در فضای سایبر دارد.
وی با انتقاد از برخی شرکت های دولتی و خصوصی تصریح کرد: متاسفانه برخی از این شرکت ها با هماهنگی یا بدون هماهنگی با شرکت های خارجی تولیدکننده ضد بدافزار سعی کردند تا با پایین آوردن چشمگیر قیمت محصولات خارجی این حوزه ضد بدافزار بومی ما را زمین بزنند که این امر قطعا به صلاح و منفعت کشور نیست.

تولید اسکادای بومی
رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در ادامه این جلسه در پاسخ به سوالی درباره تهدیدات فضای مجازی و اقدامات سازمان پدافند غیرعامل توضیح داد: دفاع در برابر تهاجمات و تهدیدات سایبری و ارتش های سایبری جهان را به طور جدی دنبال می کنیم و در این راستا تعامل جدی با دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی داریم.
جلالی در رابطه با تولید اسکادای بومی گفت: در این زمینه کارها و طراحی های خوبی در حوزه تولید و صنعتی سازی انجام شده است و محصول نهایی ایجاد شده در آزمایشگاه ها مورد بررسی قرار گرفته که امنیت آن مورد تایید واقع شد و پس از پژوهش و تولید اولیه به فضای صنعتی آمد که تولید در مسیر اقتصادی هم شکل گرفته است.
وی در پاسخ به سوالی درباره تذکرات سازمان پدافند غیرعامل مبنی بر عدم استفاده از گوشی های تلفن های همراه توسط مسوولان در جلسات و ضمانت اجرایی آن گفت: در مواردی ما مسوولیت تهیه دستور العمل آیین نامه ای در حوزه دفاع را داریم و در برخی موارد مسوولیت اعمال نیز بر عهده ماست که در این رابطه تذکر داده ایم و آیین نامه نحوه استفاده از گوشی های تلفن همراه را انشاالله آماده خواهیم کرد که پس از تصویب ابلاغ می شود.

حمله سایبری، مصداق تجاوز به خاک کشور
جلالی در پاسخ به سوالی دیگری در مورد حملات سایبری به کشور گفت: مباحث سایبری مفاهیمی بین المللی هستند که باید بررسی های لازم در زمینه این موضوعات انجام شود به طور مثال اینکه حمله به نطنز، حمله به کشور و تجاوز به خاک ماست باید در حوزه بین الملل مورد بررسی قرار گیرد که اگر چنین باشد جرم امنیت ملی سایبری خواهد بود. پس باید در دیپلماسی پدافند سایبری بتوانیم این جرم را ثابت و در محاکم بین المللی از آن دفاع کنیم. 
وی افزود: چهار مولفه اصلی برای پدافند سایبری مدنظر ماست که عبارتند از تعامل با کشورهای همسو از جمله روسیه، چین، هند و غیره، تبادل اطلاعات نسبت به تهدیدات، دفاع جمعی و دفاع حقوقی در فضای سایبری. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :