آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 84942
تاریخ انتشار : 18 مهر 1394 10:43
تعداد بازدید : 608

در کنار نوسان ارز و بلاتکلیفی تحریم‌ها

افزایش تعرفه واردات نوت بوک هم عامل رکود بازار شد

اگر چه نوسان نرخ دلار آزاد و درهم و نامشخص بودن وضعیت لغو تحریم ها موجب رکود بازار وگرانی کالاهای کامپیوتری شده و بازار با مشکلات بسیاری مواجه است، اما همچنان واردکنندگان و کارشناسان بازار یکی از دلایل اصلی بروز وضعیت نامساعد بازار را اعمال تغییرات تعرفه ای جدید و افزایش 5 درصدی تعرفه واردات نوت بوک در سال جدید و افزایش 11 درصدی تعرفه در دو سال گذشته می دانند.

فناوران- به گفته کارشناسان، افزایش تعرفه واردات با هدف حمایت از تولید یا مونتاژ داخلی نوت بوک موجب رشد قیمت و افزایش انگیزه برای واردات کالای قاچاق شده است.
به گفته آنها شاید بهتر بود که دولت به جای حمایت تعرفه ای، مسیرهای واردات نوت بوک را هموار می کرد تا واردکننده و مونتاژکننده در یک شرایط برابر با هم رقابت می کردند. از سوی دیگر، تاکید مقام های مسوول به شرکت های دولتی و شرکت های خصوصی وابسته به دولت در رابطه با خرید تجهیزات کامپیتری ایرانی موجب شده است که این ذهنیت نزد بسیاری به وجود آید که دولت تنها به حمایت های تعرفه ای از مونتاژکننده ایرانی بسنده نکرده است. به این ترتیب دست فعالان بازار و به صورت کلی فعالان این حوزه از خریدهای پایان سال شرکت های دولتی و خصوصی از بازار کامپیوتر کوتاه خواهد شد.
به گفته کارشناسان این اقدامات در حالی صورت گرفته است که شرکت های داخلی تولیدکننده نوت بوک توان تامین حتی یک چهارم نیاز باز ار را هم ندارند و شاید بهتر باشد با شجاعت این موضوع را اعلام کنند.  در رابطه با این موضوع مدیرعامل شرکت تولید نوت بوک در ایران به خبرگزاری فارس اعلام کرده است که در کارخانه های بزرگ لپ تاپ نیز تمامی قطعات قبلا در شرکت های مادر تولید شده اند. حسن مقدم در پاسخ به این سوال که آیا افزایش تعرفه واردات به دلیل وجود خط تولیدی که اقدام به اسمبل کردن محصولات می کند صحیح است، گفت: این روند تولید روندی طبیعی در سرتاسر دنیا است. برای مثال برای ساخت یک کارخانه فرش، نیازی به برپا ساختن یک دام داری بزرگ برای پرورش دام، استحصال پشم، ریسندگی، تولید نخ و در نهایت بافت فرش نیست. وی گفت: در کارخانه های بزرگ تولید لپ تاپ نیز تمام قطعات از پیش توسط شرکت های مادر تولید شده اند و در این ارتباط تنها تولیدکنندگان معدودی در سرتاسر دنیا به تولید پردازنده، هارد دیسک، حافظه رم و مادربورد مشغول هستند. وی افزود: تولید صد درصدی در هیچ کدام از کارخانجات دنیا انجام نمی شود و اگر قرار بر تولید صد درصدی بود افزایش تعرفه باید بیش از 15 درصد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :