آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 84956
تاریخ انتشار : 18 مهر 1394 11:21
تعداد بازدید : 1099

مخاطبان را به رسانه های رسمی بی اعتماد نکنیم

علی شمیرانی -انتشار سریع و به قولی دست اول اخبار، اگرچه یکی از معیارهای سرعت عمل و چابکی رسانه ها نسبت به رقبای خود محسوب می شود، اما این مهم همواره ملاک برتری به شمار نمی رود. چه اگر اینگونه بود شاید امروز و با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی دیگر نیازی به خواندن خبرگزاری ها، روزنامه ها، هفته نامه ها و غیره در دنیا نبود. اما چنین اتفاقی رخ نداده و همچنان رسانه ها کارکرد خاص خود را به علت درج اخبار کامل ، رسمی، صحیح و تحلیلی حفظ کرده اند. اما در حوزه ICT مدتی است شاهد رواج اخباری هستیم که مدتی بعد به کل تکذیب شده یا مشخص می شود آنگونه که عنوان شده نبوده است.

بگذارید به دور از کلی گویی مثال هایی شفاف بزنم. چندی پیش ادعای نمایندگی اپل در ایران از سوی فردی مطرح شد که این موضوع کمی بعد، هم از سوی شرکت اپل و هم از سوی مسوولان مربوطه در وزارت صنعت تکذیب شد.
یا چندی پیش فردی ادعای تولید یک محصول کامپیوتری در کشور کرد که کمی بعد این موضوع مورد تایید قرار نگرفت. در مثالی دیگر چند بانوی کارآفرین برتر در حوزه IT معرفی شدند که کمی بعد شاخص های انتخاب ایشان به کل زیر سوال رفت و معلوم شد یکی از این کارآفرینان، خود کارمند یک شرکت است.
در مثالی دیگر به نقل از یک رسانه خارجی اعلام شد یک شرکت استارت آپ که کمتر از چند روز از تاسیس آن می گذرد و آدرس محل کارشان در ایران نیز برای کسی شناخته شده نبود، 7 میلیون دلار ارزش دارد! که آن هم مدتی بعد تکذیب شد.
یا در نمونه ای دیگر چندی پیش اعلام شد که بخشی از اطلاعات پیام رسان تلگرام در داخل ایران نگهداری می شود، که این موضوع نیز به سرعت از طریق توییتر تلگرام تکذیب شده و حتی آن را مزخرف! دانست.
در آخرین نمونه آن نیز شرکت پست اعلام کرده که با ebay، آمازون و علی بابا قرارداد همکاری امضا کرده است. این موضوع نیز کمتر از دو روز بعد در توییتر ebay تکذیب شد.
نکته قابل توجه تمام موارد مذکور و مثال های دیگری که کم هم نیستند این بود که برخی رسانه های رسمی به سرعت و بدون هیچگونه تامل و تحقیق به راحتی آن را منتشر کردند. حال آنکه در دنیای ارتباطات امروزی در لحظه می توان صدای یک روستایی چینی را به گوشی یک روستایی در برزیل هم رساند، چه رسد به کشورها، رسانه ها و شرکت های بزرگ. از این رو جا دارد تا ما رسانه های رسمی نیز به آفت انتشار اخبار نادرست در برخی شبکه های اجتماعی دچار نشویم و مخاطبان را نسبت به خود بی اعتماد نکنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :