آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 84957
تاریخ انتشار : 18 مهر 1394 11:22
تعداد بازدید : 767

صندوق الکترونیکی اخذ رأی آذرماه کامل می شود

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه شکل صندوق الکترونیکی اخذ رأی به همراه نرم افزار و مسایل امنیتی آذرماه کامل می شود، از پیشنهاد وزارت کشور برای تغییر شکل تعرفه های رأی گیری خبر داد.

خبرگزاری فارس- نجات الله ابراهیمیان گفت: آنچه از سوی وزارت کشور به شورای نگهبان ارائه شده صندوق کامل اخذ الکترونیکی رأی که مهیای استفاده در حوزه های رأی گیری باشد، نیست.
وی افزود: وزارت کشور در برنامه ای که 70 مرحله در آن طراحی شده، مرحله به مرحله شکل ظاهری صندوق الکترونیکی اخذ رأی، ابزار، امنیت، نرم افزار و مراحل بعدی مربوط به این صندوق را به شورای نگهبان ارائه خواهد کرد تا شورا نظرش را اعلام کند.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: احتمالاً شکل کامل یک صندوق الکترونیکی اخذ رأی به همراه نرم افزار و مسائل امنیتی مربوط به آن آذرماه مهیا و کامل می شود و آن زمان شورای نگهبان می تواند ارزیابی و نظر نهایی خود را درباره این صندوق الکترونیکی اعلام کند.
وی تأکید کرد: برای اخذ رأی الکترونیکی، نیازمند انطباق شرایط جدید کشور با قوانین و مقررات هستیم و حسب پیشنهاد وزارت کشور باید اصلاحات لازم در مقررات توسط مجلس شورای اسلامی انجام شود، وزارت کشور اعلام کرده که پیشنهاداتش را برای اصلاح قوانین مربوطه به دولت خواهد داد.
ابراهیمیان درباره طراحی سخت افزار اخذ رأی الکترونیکی نیز توضیح داد: اینکه کلیدها کجای صندوق باشد یا اینکه چطور کدهای مربوط به داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس را در صندوق مربوطه وارد کنیم، از سوی وزارت کشور در جلسه شورای نگهبان، به اعضا توضیح داده شد و شورای نگهبان هم نظر نهایی خودش را درباره شکل ظاهری و قالب صندوق های الکترونیکی اخذ رأی پس از رأی گیری در جلسه هفته آینده شورا، اعلام خواهد کرد، اما نرم افزار لازم برای رأی گیری الکترونیکی تاکنون آماده نشده است. ابراهیمیان در پاسخ به این سؤال که آیا اخذ رأی الکترونیکی با توجه به مراحل طولانی آن به این دوره از انتخابات که 7 اسفند برگزار می شود، می رسد؟ گفت: فعلاً معلوم نیست، ولی ما امیدواریم برسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :