آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85017
تاریخ انتشار : 19 مهر 1394 12:6
تعداد بازدید : 895

معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات ایران:

برخی شبکه های اجتماعی داخلی اطلاعات کاربران را می فروشند

معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات ایران دو حوزه شبکه های اجتماعی داخلی و شبکه های بانکی را به عنوان اولویت های با اهمیت ویژه این معاونت اعلام کرد و گفت: این دو حوزه مرتب رصد می شوند و مشکلات امنیتی را به آنها گزارش می کنیم.

خبرگزاری فارس- سیدهادی سجادی افزود: مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای (ماهر) و معاونت امنیت فضای تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران به تمامی سیستم های مهم کشور توجه دارد و در تمامی ابعاد مرتبط با چرخه حیاتی یک سیستم گزارش امنیتی ارایه می کند.
معاون امنیت فضای تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران دو حوزه شبکه های اجتماعی داخلی و شبکه های بانکی را به عنوان برنامه های در اولویت این معاونت اعلام کرد و گفت: به دلیل اهمیت ویژه، این دو حوزه به صورت مرتب ارزیابی و رصد می شوند و در جهت بهبود مستمر سیستم ها گزارش مشکلات امنیتی را طی جلسات داخلی و خصوصی به آنها گزارش می کنیم.
وی تاکید کرد: شبکه های اجتماعی که یکی از اولویت ها محسوب می شوند، حجم وسیعی از کاربران را درگیر کردند و دایم نیز در حال رشد هستند.
سجادی با بیان فعالیت پژوهشی مشترک میان معاونت امنیت فضای تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران و بخش راه کارهای اطلاعاتی هوشمند دانشگاه صنعتی شریف، گفت: در راستای ایجاد فضای مجازی امن در شبکه های اجتماعی داخلی طی کار مشترکی الزامات امنیتی مورد نیاز شبکه های اجتماعی تهیه شد و این الزامات برای اجرا به دارندگان شبکه های اجتماعی داخلی ابلاغ می شود که تلاش می کنیم آنها را برای رعایت این الزامات توجیه کنیم.
معاون امنیت فضای تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان نتایج این همکاری مشترک، توضیح داد: طی تحقیقی سطح امنیت اطلاعات کاربران در 10 شبکه اجتماعی برتر داخلی بررسی شد و نتیجه این بود که سطح امنیت در بسیاری از شبکه های اجتماعی داخلی پایین است و این شبکه ها از نظر حفظ امنیت کاربران دارای نقص های متعددی هستند.
وی با ذکر مواردی از نتایج این پژوهش بدون اعلام نام شبکه ها، گفت: برای مثال در آخرین رویداد اطلاعات 2 میلیون کاربر یکی از شبکه های اجتماعی پربازدید داخلی (که با مخاطرات زیادی مواجه بود و دارای سطح امنیت پایین گزارش شده بود) هک شد و اطلاعات حساب کاربری و کلمه عبور این کاربران در اینترنت منتشر شد.
سجادی ادامه داد: همچنین مشخص شد که برخی شبکه های اجتماعی داخلی اقدام به فروش اطلاعات کاربران خود می کنند که درباره این موضوع در صورت داشتن شاکی می تواند اعلام جرم شود.
معاون امنیت فضای تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران خاطر نشان کرد: این مخاطرات به دلیل نوعی سهل انگاری و عدم آگاهی از طرف صاحبان شبکه و مردم وجود دارد که با برنامه جدی سازمان فناوری اطلاعات، به صورت مرتب اطلاعات مفیدی را برای امن سازی به صاحبان این شبکه ها گزارش می دهیم و به زودی شاهد ارتقای جدی سطح امنیت در شبکه های اجتماعی داخلی خواهیم بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :