آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8517
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 9:22
تعداد بازدید : 1146

60 درصد مردم هنوز نقدی پول پرداخت می‌کنند

روش های پرداخت موبایلی در آسیا

در حالی که روش های پرداخت از طریق تلفن های همراه با جذابیت زیادی همراه است، اما روش های سنتی همچون استفاده از کارت های اعتباری رنگ نباخته و همچنان توسط بسیاری از کاربران در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. پرداخت از طریق پول نقد، کارت، کارت های هوشمند و تلفن همراه، روش هایی است که طی یکی دو سال اخیر ابداع شده و این روزها مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است.

اکونومیک‌تایمز- طی دهه گذشته در بخش پرداخت تغییرات شگرفی ایجاد شد، اما استفاده از پول نقد همچنان محبوب‌ترین روش پرداخت در کشورهای آسیایی به شمار می‌رود، به طوری که حدود 60 درصد مردم در سال 2011 از این روش استفاده کردند و این رقم در سال 2001 بیش از 80 درصد برآورد شد. همچنین گزارش‌ها حاکی است، بازار پرداخت‌های غیرنقدی در سراسر دنیا در حال گسترش است و روش‌های سنتی مثل استفاده از چک در حال کاهش است. از آنجا که مشتریان بیشتر روش‌های امن و سریع را برای پرداخت‌های الکترونیکی می‌پسندند استفاده از کارت برای پرداخت در حال افزایش است و سومین روش پرطرفدار در سراسر دنیا به‌شمار می‌رود. به‌علاوه انتظار می‌رود، روش‌های پرداخت‌ بدون تماس که فقط لازم است کارت یا دستگاه موبایل در نزدیکی کارت‌خوان قرار گیرد نیز افزایش یابد. در این گزارش به روش‌های مختلف پرداخت در چند سال آینده می‌پردازیم.
کارت‌های پرداخت بدون تماس
کارت‌هایی که این روزها در همه جای دنیا برای پرداخت هزینه مترو و اتوبوس مورد استفاده قرار می‌گیرد و بدون نیاز به تماس با دستگاه می‌توان هزینه بلیت اتوبوس را پرداخت کرد. در چنین کارت‌هایی از فناوری ارتباطات نزدیک‌برد NFC استفاده می‌شود که لازم است در فاصله کوتاهی از دستگاه کارت نگه داشته شوند. فناوری ارتباطات بی‌سیم با فرکانس‌های بالا امکان رد و بدل شدن اطلاعات میان دستگاه و کارت را در فاصله حدود 10 سانتی‌متری فراهم می‌کند.
این روز‌ها تلفن‌های همراهی که بر اساس فناوری NFC ساخته می‌شوند و این تراشه‌ای درون آنها تعبیه می‌شود، امکان پرداخت بدون تماس را فراهم می‌کند. بر این اساس به‌جای کارت، گوشی تلفن همراه نزدیک دستگاه کارت‌خوان قرار می‌گیرد و می‌توان همه هزینه‌ها را با استفاده از گوشی پرداخت کرد. اگرچه این شیوه خیلی جدید است، اما بسیاری از تولیدکنندگان اقدام به استفاده از آن در دستگاه‌های تلفن همراه خود کرده‌اند، به طوری که در طول سال 2011 حدود 50 میلیون دستگاه گوشی به این نوع تراشه‌ها تجهیز شد.
این روش پرداخت به دلیل پشتیبانی زیرساخت‌ها و سهامداران کم‌کم در سراسر دنیا در حال گسترش است.  در هند سیتی‌بانک با همکاری وودافون و نوکیا اقدام به پشتیبانی از این سرویس کرده کاربران به راحتی می‌توانند از تلفن همراه خود برای پرداخت در فروشگاه‌ها، مترو و اتوبوس بهره ببرند.
پرداخت‌های نظیر به نظیر موبایلی
در روش P2P تلفن‌های همراه برای انتقال وجه از یک اکانت به اکانت کاربر دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد و به این ترتیب می‌توان هزینه خرید محصولات و سرویس‌ها را پرداخت کرد.
این روش به دلیل سهولت کاربرد، امنیت و سرعت مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است. این روش به کاربران کمک می‌کند که پول را به سایر اکانت‌های بانکی انتقال داده و کاربردهای مختلفی از جمله پرداخت صورت‌حساب‌ها انجام دهند. این سیستم بر روی همه گوشی‌های تلفن همراه قابل اجراست و به سرویس GPRS نیاز ندارد.
پرداخت‌های موبایلی بر اساس رایانش ابری
رقابت در بخش پرداخت‌های موبایلی افزایش یافته و آخرین نوآوری در این زمینه سیستم پرداخت موبایلی مبتنی بر رایانش ابری است که به کاربران امکان می‌دهد به روش کاملا پیشرفته و با استفاده از نرم‌افزارهای موبایل در رستوران‌ها، سالن‌های آرایش، اتوشویی و کافی‌شاپ‌ها به پرداخت هزینه خود بپردازند.
پرداخت موبایلی بر اساس کد QR
در این روش به کاربران یک کد شخصی QR ارایه می‌شود تا از آن روی تلفن‌ همراه‌شان برای پرداخت در مراکز خرید استفاده کنند.
کد QR کارت اعتباری را به اکانت کاربر متصل می‌کند و در پروسه پرداخت جایگزین کارت می‌شود.
کیف پول موبایلی گوگل
کیف پول گوگل امکان پرداخت از طریق تلفن‌های همراه را بدون نیاز به حمل کارت فیزیکی فراهم می‌کند.
از این روش می‌توان در فروشگاه‌ها و پرداخت‌های آنلاین بهره برد.
از این رو برای پرداخت در فروشگاه‌ها کاربر باید از گوشی هوشمندی مبتنی بر فناوری NFC استفاده کند و به‌جای کارت گوشی را روی دستگاه کارت‌خوان نگه می‌دارد. پراخت‌های آنلاین با استفاده از Google Wallet می‌تواند بر روی سایت‌های خرید که از سرویس Google Checkout پشتیبانی می‌کند، نیز مورد استفاده قرار گیرد. با روش‌هایی که به تازگی برای پرداخت‌های موبایلی ارایه شده، اما روش‌های سنتی همچون پرداخت از طریق کارت‌های اعتباری همچنان محبوبیت زیادی دارد و به قوت خود باقی‌است و پیش‌بینی می‌شود در آینده هم همچنان توسط بسیاری از کاربران مورد استفاده قرار گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :