آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8552
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1391 10:53
تعداد بازدید : 850

هک سایت مجلس و هشدار به دانشگاه آزاد

رییس پلیس فتا از هک سایت مجلس توسط هکر کره ای خبر داد و گفت: موضوع ارسال ایمیل ها را که به نام دانشگاه آزاد ارسال می شد، به مسوولان این دانشگاه هشدار دادیم اما آنها کم توجهی کردند.

پایگاه پلیس فتا- سردار سید کمال‌هادیانفر گفت: قانون جامعی در مورد جرایم رایانه‌ای وجود دارد اما در برخی مواقع بازدارندگی لازم وجود ندارد. البته قانون جدید برای شروع خوب است و براساس ماده 52 در صورتی که جرمی در قانون تعریف نشده باشد می‌توانیم از قوانین گذشته استفاده کنیم.
به گفته وی، در سال 2010، هشت میلیون و 900 هزار جرم اینترنتی در 20 کشور دنیا رخ داد که آمریکا با بیش از وقوع یک میلیون جرم رکورددار است. این در حالی است که تنها 30 درصد از جرایم به پلیس آمریکا گزارش شده است و 70 درصد نیز به دلیل به خطر افتادن آبرو یا وقوع جرایم خرد به پلیس گزارش نمی‌شود.
رییس پلیس فتا با اعلام اینکه پیشگیری و اطلاع رسانی کار مشترک میان پلیس و سایر دستگاه‌ها به ویژه قوه قضاییه است، گفت: کارکرد قانون باید به صورتی باشد که نحوه ارتکاب جرم را دشوار کرده یا جاذبه‌های آن را کاهش دهد. وقتی بانک یا دانشگاهی ضعف امنیتی دارد، این امر باعث می شود تا هکرها وسوسه ارتکاب جرم شوند.
هادیانفر از فعالیت بین‌المللی پلیس فتا خبر داد و افزود: عملیات‌های بین‌المللی با محوریت اینترپل انجام می‌شود اما جرایم سایبر در دنیا متفاوت بوده و همین امر باعث تفاوت این پلیس با سایر نیروها می‌شود. تاکنون سه دوره عملیات پانک آ بدون حضور ایران اجرا شده بود اما در سال 90 در عملیات پانک آ4 که برای برخورد با فروشندگان دارو در فضای مجازی بود، شرکت کردیم. در این عملیات که طی 15 روز 350 سایت فعال عرضه دارو در کشور که عمدتا غیرمجاز و فروشنده داروهای تقلبی بودند، شناسایی و سه میلیون و 200 هزار داروی غیرمجاز کشف و ضبط شد. همچنین در این رابطه 287 نفر دستگیر شدند.
وی از هک کردن سایت مجلس توسط یک مجرم اینترنتی کره‌ای خبر داد و تاکید کرد: چندی پیش دیداری با رییس پلیس فتا کره جنوبی داشتم که وی مدعی شد هکری ایرانی یکی از سایت‌های مهم ما را هک کرده است که در جواب گفتیم، یکی از هکرهای کره جنوبی نیز چندی قبل سایت مجلس ما را هک کرده بود. هم‌اکنون پلیس فتا با 131 کشور ارتباط آنلاین دارد.
رییس پلیس فتا با بیان اینکه در سال 89، هزار و 35 جرم اینترنتی در کشور رخ داد که تنها 392 مورد آن کشف شد، تاکید کرد: در سال گذشته بیش از چهار هزار جرم در کشور رخ داد که 57 درصد آنها کشف شد که این آمار نسبت به کشفیات 20 درصدی کره جنوبی بسیار خوب است. براساس رصدهای انجام شده 5/48 درصد پرونده‌ها را برداشت‌های غیرمجاز از حساب بانکی تشکیل می‌دهند و به همین دلیل اخیرا جلسه دیگری را با بانک مرکزی برگزار کردیم.به گفته‌ هادیانفر پلیس فتا در 32 استان عملیاتی شده و 90 درصد نیروهای آن را مهندسان تشکیل می‌دهند. ضمن اینکه مرکز تشخیص جرایم و آزمایشگاه ادله دیجیتال شامل مخابرات، موبایل، رمز و شبکه راه‌اندازی شده است.
وی پیشگیری را معاونت اول این پلیس معرفی کرد و گفت: روبات جست‌وجوگر پلیس فتا اقدام به رصد فضای مجازی کرده و هرگاه به حفره و ضعف امنیتی برخورد کند بلافاصله توسط معاونت تشخیص و پیشگیری اطلاع‌رسانی‌های لازم انجام می‌شود.
رییس پلیس فتا در رابطه با هکرهای کلاه سفید گفت: پلیس نیز از هکرهای کلاه سفید استفاده می‌کند اما این امر باعث نمی‌شود که کسی با هک کردن سایتی بخواهد شغلی به دست آورد. وقتی هکر کلاه سفیدی حفره امنیتی را پیدا می‌کند و او را استخدام می‌کنیم ظرف مدت کوتاهی این فرد می‌تواند همه حفره‌ها و مشکلات سایت ما را پیدا کند. شغل دادن به هکرهای کلاه سفید اشتباه است.وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده دانشگاه آزاد گفت: پس از بررسی دیتاسنتر دانشگاه آزاد به موضوع هک برنخوردیم البته موضوع دانشگاه آزاد می‌تواند همانند اپراتورهای تلفن همراه باشد. دانشگاه آزاد باید اطلاع‌رسانی صحیحی را انجام دهد این در حالی است که پلیس اردیبهشت ماه این موضوع را به مسوولان دانشگاه اطلاع داد اما متاسفانه آنها بی‌توجهی کردند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :