آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85651
تاریخ انتشار : 27 مهر 1394 12:47
تعداد بازدید : 983

جای خالی حوزه ICT در بسته اقتصادی دولت

سیاست های رونق اقتصادی دولت در شرایطی اعلام شده که به نظر می رسد در این حوزه بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کمتر مورد توجه قرار گرفته است.


ایسنا- داوود زارعیان گفت: به طور کلی در تعریف سیاست های اقتصادی دولت های مختلف جهان یکی از محورهای اصلی، زیرساخت های ارتباطی به شمار می رود. اکنون اگرچه بسته تعریف شده اقتصادی دولت را می توان در مجموع اقدامی مفید دانست، اما لازم است توجه داشته باشیم که اگر در این طرح ها نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در نظر گرفته نشود، هزینه های متعددی به دولت تحمیل شده و حتی در مواردی ممکن است تحقق اهداف میسر نشود.
وی همچنین متذکر شد: در واقع بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات به دو شکل مستقیم و غیرمستقیم می تواند به تحقق این اهداف کمک کند. در حالت غیرمستقیم قطعا زیرساخت های ارتباطی در توسعه اقتصادی و خروج از رکود تاثیر بسزایی دارند. در حالت مستقیم نیز دولت ها بخشی از درآمد خود را با اعمال سیاست های منطقی از طریق بخش فناوری اطلاعات و زیرساخت های آن تامین می کنند.
زارعیان ادامه داد: در مصاحبه آقای نوبخت دیده شد که گاهی حتی برای اختصاص هزار میلیارد تومان به یک بخش مشکلاتی وجود دارد در حالی که صنعت ICT کشور می تواند سالیانه حدود 40 هزار میلیارد تومان درآمدزایی برای دولت، مردم و فعالان این عرصه به دنبال داشته باشد که البته از این پتانسیل اکنون تنها امکان تامین 15 تا نهایتا 20 میلیارد تومان از این درآمد محقق شده است. برهمین اساس ضروری به نظر می رسد که در سیاست گذاری های دولت برای خروج از رکود و بحران به این بخش توجه جدی تری صورت گیرد.
این استاد دانشگاه گفت: اگر شرکت های بزرگی مانند مخابرات و اپراتورهای موبایل بتوانند از رکود خارج شوند و سیاست گذاری های مناسبی حداقل در حوزه تعرفه گذاری آنها صورت بگیرد از محل درآمد این شرکت ها می توان دهها شرکت کوچک فعال کرد.
زارعیان ادامه داد: از سوی دیگر برای تامین تجهیزات و استفاده از تولیدات بومی نیز درباره مخابرات این امکان وجود دارد که بخش عمده ای از تجهیزات مورد نیاز از طریق تولیدات داخل تامین شوند. درخصوص اینترنت هم می توان حدود 70 درصد تجهیزات را از مجاری داخلی تامین کرد، در بخش تلفن همراه نیز بخش قابل توجهی از تجهیزات از طریق تولیدات داخلی قابل دسترسی خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :