آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85665
تاریخ انتشار : 27 مهر 1394 13:4
تعداد بازدید : 1112

تعیین غرامت سنگین اپل برای استفاده غیرمجاز از یک فناوری

دادگاهی در آمریکا شرکت اپل، از غول های فناوری را به دلیل نقض حق ثبت اختراع و به کارگیری بدون مجوز فناوری ریزتراشه به پرداخت بیش از 234 میلیون دلار (152 میلیون پوند) غرامت به دانشگاه ویسکانسین مدیسن محکوم کرد.

ایرنا- بنیاد تحقیقاتی Wisconsin Alumni که در واقع ساختار اجرایی اعطای حق بهره برداری از اختراعات ثبت شده دانشگاه ویسکانسن مدیسن است، اعلام کرد حکم دادگاه در محافظت از اختراعات این دانشگاه در برابر استفاده غیرمجاز سایرین، از اهمیت بسیاری برخودار است.
دادگاه قبلا شرکت اپل را بابت به کارگیری بدون اجازه فناوری ریزتراشه در گوشی های iPhone و تبلت های iPad متخلف تشخیص داده بود. 
اپل در واکنش به تعیین غرامت اعلام کرد که خواست تجدیدنظر می دهد اما از توضیح بیشتر در این زمینه خودداری کرد.
مبلغ غرامت کمتر از میزان مورد درخواست دانشگاه ویسکانسین است که 862 میلیون دلار مطالبه کرده بود.علت کاهش میزان غرامت این بود که از نظر قاضی دادگاه، استفاده غیرمجاز اپل از اختراع ثبت شده، عمدی نبوده است. 
فناوری ریزتراشه مورد اختلاف با هدف افزایش کارایی پردازنده های کامپیوتر طراحی شده است.
این پرونده در اصل مربوط به استفاده از فناوری مورد بحث در گوشی های iPhone 5s و 6 Plus بود، اما خواهان در یک دادخواست اضافی، همان ادعاهای اولیه را نسبت به مدل های جدیدتر 6S و 6S Plus نیز مطرح کرد. 
دانشگاه ویسکانسین در سال 2008 میلادی شرکت اینتل را به دلیل استفاده از همین حق اختراع تحت تعقیب قرار داد، اما آن پرونده در خارج از دادگاه و با پرداخت مبلغ نامعلومی توسط خوانده، با مصالحه پایان یافت.
علاوه بر دعاوی پرجنجالی که اخیرا بین شرکت های فناوری بزرگ مطرح شده است، بازار دعاوی مربوط به حق اختراع، همچنان در بسیاری از نقاط جهان بسیار داغ است. 
اخیرا سه مورد از دادخواست های شرکت Nvidia، یکی از بزرگ ترین سازندگان کارت های گرافیکی، که با ادعای سوء استفاده از حق اختراعات ثبت شده علیه شرکت سامسونگ و سایرین طرح شده بود، توسط یکی از قضات آمریکا رد شد.
درآمد شرکت اپل در سال 2014 میلادی معادل 182 میلیارد دلار بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :