آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85666
تاریخ انتشار : 27 مهر 1394 13:7
تعداد بازدید : 1177

تولید شارژر سازگار جهانی برای همه دستگاه ها

مهندسان دانشگاه کالیفرنیا در سان دیگو فناوری جدیدی را برای تولید یک شارژر بی سیم ابداع کرده اند که برای همه دستگاه های الکترونیکی مختلف با نشان های تجاری گوناگون سازگار است.


ایسنا- محققان یک پلات فرم شارژر دو فرکانسی را تولید کرده اند که می تواند گوشی های هوشمند، ساعت های هوشمند، لپ تاپ ها و تبلت ها را در یک زمان و بدون در نظر گرفتن استاندارد بی سیم یا فرکانسی که از هر دستگاه پشتیبانی می کند، شارژ کند.
پاتریک مرسیه، رهبر این تحقیق اظهار کرد: طبق دانش ما، این تنها فرستنده برق بی سیم چند استاندارد است که نشان داده می تواند بطور همزمان در دو فرکانس مختلف با بهره وری بالا عمل کند.
این شارژر جهانی بی سیم همچنین چالشی را مد نظر قرار داده که فناوری بی سیم کنونی را تحت الشعاع قرار داده و آن هم، عدم تطابق میان سه استاندارد بی سیم رقیب در بازار کنونی موسوم به Qi، Powermat و Rezence است.
هر شارژر بی سیم کنونی یا از استاندارد Qi، یا Powermat و یا Rezence پشتیبانی می کند و تنها با دستگاه های کار می کند که از همان استاندارد پشتیبانی کنند.فناوری شارژ بی سیم به آمادگی لازم برای جنگی مشابه رقابت بین بلو ری و دی وی دی HD رسیده است. جنگ بین استانداردهای بی سیم نامنطبق می تواند این حوزه را به حدی زمین گیر کند که یک برنده پیدا شود.
مرسیه اظهار کرد: ما برای کمک به اجتناب از وقوع چنین شرایطی یک فناوری بی سیم ساخته ایم که جهانی بوده و از همه این استانداردها حمایت می کند، از این رو مهم نیست که دستگاه شما از چه استانداردی پشتیبانی می کند.
این سه استاندارد با سه فرکانس مختلف کار می کنند: Qi و Powermat در 200 کیلوهرتز و Rezence در 6.78 مگاهرتز.
اینجاست که چالش واقعی نمایان می شود. برای اینکه یک شارژر بتواند از چندین استاندارد پشتیبانی کند، باید در سراسر این فرکانس های بسیار متفاوت عمل کند. مرسیه و تیمش برای حل این مشکل یک پلت فرم شارژ با قابلیت اجرا در فرکانس های مختلف ساخته اند که توسط هر سه استاندارد مذکور پشتیبانی می شود.
این فناوری اکنون ثبت اختراع شده و محققان به دنبال شرکای تجاری برای تبدیل طرح خود به محصول تجاری هستند.
جزئیات این فناوری در مجله Transactions on Power Electronics منتشر شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :