آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85701
تاریخ انتشار : 28 مهر 1394 12:14
تعداد بازدید : 1129

ساخت غریزه حفظ حیات برای ربات ها

ربات های انسان نما کارها و ویژگی های زیادی از انسان را تقلید و شبیه سازی می کنند اما وقتی زمین می خورند، به شدت آسیب می بینند و هیچ تلاشی برای کاهش آسیب نمی کنند. اکنون مهندسان با استفاده از الگوریتم هایی، غریزه حفظ حیات را برای این ربات ها شبیه سازی کرده اند.


خبرگزاری آنا- مسابقات رباتیک دارپا و انواع دیگر مسابقاتی که برای طراحی و ساخت ربات های انسان نما و امدادگر برگزار می شود، یک نمایش خنده دار از زمین خوردن های بسیار پرهزینه است. وقتی یک ربات زمین می خورد، بدون هیچ تلاشی برای حفظ تعادل، بخش های حساس و گران قیمت بدن خود را با شدت هرچه تمام تر به زمین می کوبد و این نقص بسیار بزرگی برای ربات هاست.
از سوی دیگر بسیاری از این ربات ها برای کمک به انسان یا حتی نجات جان آسیب دیدگان طراحی شده اند. حال تصور کنید رباتی مانند «اطلس» که ساخت شرکت بوستون داینامیکز، متعلق به گوگل است روی یک انسان زمین بخورد. این ربات 180 سانت قد و حدود 150 کیلوگرم وزن دارد که افتادنش روی یک فرد آسیب دیده یا یک بچه که در خانه چهاردست و پا راه می رود، موجب بروز یک فاجعه خواهد شد. محققان دانشگاه جورجیا با استفاده از الگوریتم های منطقی و برنامه نویسی کامپیوتری، موفق شده اند تا حدودی رفتارهای غریزی انسان را برای ربات ها ممکن کنند. ما وقتی تعادلمان برهم می خورد، دستمان را به جایی می گیریم، به دیوار تکیه می دهیم، زانو می زنیم یا هنگام سقوط به زمین، با استفاده از ساعد و زانو، تلاش می کنیم ضربه وارده و آسیب به بدن را کاهش دهیم که تمام این رفتارها مانند پلک زدن، غریزی و ناخودآگاه هستند. حال مهندسان دانشگاه جورجیا، با الگو گرفتن از این رفتارهای انسان، برخی از حالت های سقوط برای ربات ها را شبیه سازی و برای آن دستورالعملی تهیه کرده اند که ربات با استفاده از آن می تواند مانع از شدت ضربه واردشده به خود شود. این الگوریتم با استفاده از اطلاعاتی که از دیگر بخش های ربات دریافت می کند، به هنگام سقوط، با استفاده از اندام های مختلف ربات، ضربه سقوط و زاویه آن را تغییر می دهد تا حداقل آسیب به خود و اطرافش را ایجاد کند. در فیلمی که دانشگاه جورجیا از نمونه الگوریتم نصب شده روی یک ربات با مشابه معمولی آن ارائه داده است، شدت برخورد با زمین از 8/04 گرم به 5/5 گرم کاهش یافته است. در مسابقات دارپا مشخص شد که انواع ربات ها وقتی تعادلشان به هم می خورد، بدون هیچ تلاشی خود را به جاذبه زمین می سپارند که این اصلا با هدف طراحی آنها سازگاری ندارد. اکنون ربات هایی مانند «سگ بزرگ» و «اطلس» متعلق به شرکت بوستون داینامیک از زیرمجموعه های گوگل طراحی شده اند که وقتی تعادلشان به هم می خورد، به حالت نیم خیز یا نشسته در می آیند تا از زمین خوردن اجتناب کنند، اما الگوریتم تازه به ربات ها یاد می دهد که چطور زمین بخورند اما آسیب نبینند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :