آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85706
تاریخ انتشار : 28 مهر 1394 12:34
تعداد بازدید : 1018

با یک سال تاخیر

خدمات الکترونیکی دولت تا پایان سال شناسنامه دار می شوند

معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران از ایجاد سامانه شناسنامه خدمات دستگاه های دولتی (دیتا کاتالوگ) برای اجرای دولت الکترونیکی در کشور تا پایان امسال خبر داد.

خبرگزاری مهر- رضا باقری اصل با تاکید براینکه دولت الکترونیکی، الکترونیکی کردن فرآیندهای موجود دولت نیست بلکه ایجاد تحول در دولت با کمک ابزارهای فناوری اطلاعات است گفت: اگر می بینیم که شاخص دولت الکترونیکی کشور ما در وضعیت خیلی خوبی قرار ندارد کافی است به زیرشاخص های آن توجه کنیم تا دلایل این موضوع کاملا مشخص شود.
وی با بیان اینکه یکی از شاخص های دولت الکترونیکی خدمات آنلاین است افزود: حتی با فرض آنکه در این شاخص نیز رتبه خوبی کسب کرده باشیم به تنهایی نمی تواند وضعیت ما را در این عرصه بهبود بخشد.
معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اینکه در دولت الکترونیکی به زیرشاخص هایی مانند آمادگی الکترونیکی، مشارکت الکترونیکی، آزادی اطلاعات و زیرساخت های مخابراتی نیز نیازمندیم، گفت: در این زیرشاخص ها تاکنون رشد خوبی نداشته ایم و به همین خاطر است که دولت الکترونیکی در وضعیت مطلوبی قرار ندارد.
وی با تاکید بر اینکه آمادگی دولت الکترونیکی در کشور با مفهوم بازآفرینی و ارتقا دولت برای ارایه خدمات و در کنار آن آمادگی مردم باید سنجیده شود، ادامه داد: موضوع ارایه خدمات دستگاه های دولتی در پروژه دولت الکترونیکی با موضوع استفاده مردم از این خدمات متفاوت است و اتصال دستگاه ها به شبکه، اتصال دستگاه ها به یکدیگر و اتصال مردم به دولت به تنهایی کافی نیست و باید فرآیندهای این طرح، بازآفرینی شود.
باقری اصل با بیان اینکه از طریق ابزارهای فناوری اطلاعات در پروژه دولت الکترونیکی می توانیم ارایه خدمات را به صورت آنلاین داشته باشیم اضافه کرد: این موضوع شرط لازم است اما شرط کافی برای بهبود نیست.
معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران با تاکید براینکه بازآفرینی فرآیندهای دولت در جهت ارتقای بهره وری، شرط لازم برای اجرای دولت الکترونیکی در کشور است گفت: زمانی دولت الکترونیکی رشد می کند که فرآیندها بهبود یابد و شفافیت بالاتر باشد و نیز زیرساخت های ارتباطی در رقابت با سایر کشورها در جایگاه مناسبی قرار گیرد، در نهایت هم استفاده مردم از این خدمات و دسترسی به آنها تسهیل شود.
وی با بیان اینکه زمانی که شاخص دولت الکترونیکی ضعیف است یعنی تمام این فرآیندها نیازمند رشد است ادامه داد: اجرای پروژه دولت الکترونیکی در کشور نیازمند تعامل کل حاکمیت در ارتقای این شاخص ها است.
باقری اصل با تاکید براینکه سطحی نگری در حوزه دولت الکترونیکی، باعث شده بیشتر تمرکز به جای زیرساخت ها، بر روی آنلاین شدن سرویس ها باشد افزود: این درحالی است که هنوز مشخص نیست این خدمات در چه وضعیتی قرار دارند و براساس کدام قوانین و مقررات دولت ملزم به ارایه این خدمات به صورت الکترونیکی شده است.
وی ادامه داد: اگرچه ارایه خدمات به صورت آنلاین در این طرح، تا حدی پیش رفته است اما به دلیل نبود تعامل میان خدمات، با مشکل مواجه شده ایم، چرا که شناسنامه این خدمات صادر نشده است و شناسنامه خدمات است که فرآیند را مشخص می کند.
معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به ضعف نبود دیتا و شناسنامه خدمات الکترونیکی در کشور تصریح کرد: تا پایان سال قرار است طرحی به نتیجه برسد که براساس آن شناسنامه خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی تبیین و مشخص شود.
وی با بیان اینکه «دیتا کاتالوگ» تمامی اطلاعات خدمات پایه دولت را مشخص خواهد کرد گفت: این سامانه به آدرس
 data.gov.ir به عنوان فهرستی از مشخصات تمامی خدماتی که دولت می خواهد عرضه کند در دسترس قرار می گیرد.
باقری اصل با تاکید براینکه اغلب کشورها دارای دیتا کاتالوگ خدمات پایه دولتی هستند ادامه داد: در این سامانه دیتای تمامی سرویس هایی که مردم به آن احتیاج دارند به عنوان شناسنامه خدمات قرار داده می شود و فهرستی از مشخصاتی است که دولت می خواهد به مردم ارایه کند.
وی با بیان اینکه قرار بود این سامانه تا پایان سال ۹۳ آماده شود گفت: به دلیل تاخیر دستگاه ها در ارایه شناسنامه های خدمات و طولانی شدن فرآیند نهایی سازی شناسنامه ها، این طرح تا پایان امسال اجرا می شود.
معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: این موضوع تکلیفی است که از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی به دبیرخانه شورای عالی فناوری اطلاعات محول شده است.
وی گفت: با شناسنامه دار کردن خدمات دولتی در کشور می توان تعارض های موجود در خدمات، دیتای مورد نیاز خدمات و فرآیندهای کلی را در فاز نخست مشخص کرد و در سطوح بعدی دولت می تواند سرانه ارایه سرویس، بودجه مدنظر و سایر جزییات آن هر خدمت را به صورت مشخص ارزیابی و برآورد کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :