آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85716
تاریخ انتشار : 28 مهر 1394 13:27
تعداد بازدید : 842

تصویب اصول حاكم بر پروانه ایجاد و بهره برداری شبكه ثابت بی سیم

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی اعلام كرد: با توجه به ضرورت توسعه خدمات باند پهن ثابت در كشور به موازات توسعه خدمات باند پهن همراه، تقویت فضای رقابتی و استفاده بهینه از منابع محدود طیف فركانسی، اصول حاكم بر پروانه ایجاد و بهره برداری شبكه ثابت بی سیم برای ارایه خدمات عمده فروشی در كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب شد.

فناوران- علی اصغر عمیدیان افزود: براساس این مصوبه، رگولاتوری در باندهای فركانسی ۲۳۰۰، ۲۶۰۰ و ۳۵۰۰ مگاهرتز، به متقاضیان، باند فركانسی برای استفاده به روش TDD واگذار می كند و این واگذاری به دلیل محدودیت در باندهای فركانسی در دسترس، از طریق مزایده انجام می شود. همچنین برای بهره برداری بهینه از فركانس، دریافت كننده بایستی به دیگران خدمات ارایه كند.
دبیر كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره شرایط متقاضیان در باندهای فركانسی متفاوت عنوان كرد: در باند فركانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز، سهم غالب در اختیار مجموعه ای متشكل از حداقل ۳ دارنده پروانه FCP و یا FTTX  خواهد بود، علاوه بر آن دارندگان پروانه تلفن همراه نیز می توانند به نحوی در پروانه سهم داشته باشند كه غالب نباشند.
وی افزود: در باند فركانسی ۲۶۰۰ مگاهرتز شرایط متفاوت بوده و اولویت با دارندگان پروانه تلفن همراه و بی سیم ثابت (وایمكس سابق) خواهد بود و البته دارندگان پروانه FCP و FTTX نیز با شرایطی امكان مشاركت در پروانه را خواهند داشت: در باند ۳۵۰۰ مگاهرتز همه دارندگان پروانه می توانند متقاضی دریافت پروانه بوده و در آن سهیم باشند.
عمیدیان تصریح كرد: دارنده پروانه در هر یك از باندهای فركانسی ۲۳۰۰، ۲۶۰۰ و ۳۵۰۰ مگاهرتز باید تمامی ظرفیت شبكه موضوع پروانه خود را به صورت عمده فروشی و براساس شرایط رقابتی عادلانه و اصل عدم تبعیض در اختیار سایر دارندگان پروانه FCP، MVNO، Servco، اپراتورهای تلفن همراه و وایمكس قرار دهد. معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بر این اساس تمامی اپراتورهای مجاز با رعایت شرایط مندرج در پروانه خود، از خدمات عمده‎ فروشی دارنده پروانه استفاده خواهند كرد و البته برای استفاده اپراتورهای تلفن همراه از ظرفیت عمده فروشی دارنده پروانه، سقف تعیین شده است.
عمیدیان گفت: فراخوان شرایط و مستندات لازم برای برگزاری مزایده به زودی از سوی رگولاتوری منتشر می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :